AÇIK HAVADA MASKE TAKMA SAÇMALIĞINDAN VAZGEÇİLMELİDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

İspanya' da yüzerken ve güneşlenirken maske takmayı öngören kuraldan vazgeçilmiş (1).

Sahil boyunca yürüyen herkesin maske takması zorunluluğu devam etse de bu gene de çok büyük bir gelişmedir.

Kararın alınmasında bazı maskelerde ölümcül kimyasalların bulunmasının bir etkisi olmadığını düşünüyorum (2).

Bunu, akl-ı selîmin bir zaferi olarak görüyorum.

Gelelim neticeye

Açık havada maske takmanın mesela banka soyma girişiminde bulunmak gibi "çok ama çok özel şartlar dışında" (!) koronavirüs bulaşmasına karşı hiçbir faydası yoktur.

Hele de koşu yapanların, top oynayanların, bisiklete binenlerin... maske takması abesle iştigaldir, başka da bir şey değildir.

Buna karşılık kapalı mekânlara bilhassa da havalanması olmayan yerlere en doğrusu hiç girilmemeli, bu mümkün değilse buralarda olabildiği kadar kısa süre kalınmalı ve mutlaka da âdabına uygun şekilde maske takılmalıdır.

Light Kills Coronavirus. Here's How It Could Help Beat Covid-19

***

İndependent Türkçe' nin haberi:

İspanya geniş çaplı tepkilerin ardından güneşlenirken ve yüzerken maske takılmasına dair kuralları geri çekti.

Geçen hafta yürürlüğe sokulan yasa, tüm turist ve yerlilerin sahiller de dahil olmak üzere açık havadaki kamusal alanlarda sürekli olarak maske takmasını gerektiriyordu.

Yasanın tüm kamusal alanlarda geçerli olması amaçlanıyordu, bu da kumsalda güneşlenirken veya denizde yüzerken maske takmak gerektiği anlamına geliyordu.

Şimdi İspanyol sağlık yetkilileri kuralları netleştirdi. Görüşmelerin ardından insanların plajda güneşlenirken veya yüzerken maskelerini çıkarmasına izin verileceğini aktaran bir açıklama yapıldı.

Açıklamada maskelerin “bir kişi belirli bir yerde kaldığında ve kendi hanesinden olmayan kişilerle arasındaki en az 1,5 metrelik mesafeyi koruduğu sürece” çıkarılabileceği söylendi.

Maskeler sosyal mesafe kurallarına uyulduğu sürece denizde, yüzme havuzlarında, nehirlerde, baraj göllerinde ve göllerde yüzerken de çıkarılabilir.

Bununla birlikte, sahil boyunca yürüyen herkesin maske takması gerekiyor.

“Yemek ve içmek için gerekli anlar” hariç bar ve restoranlarda içeride ve dışarıda maske takılması gerekiyor.

Yasa geçen hafta yürürlüğe girdiğinde İspanya'nın turizm sektörünü temsil eden Exceltur organizasyonunun başkan yardımcısı José Luis Zoreda, İspanyol gazetesi El País'e verdiği demeçte "Binlerce iş ve işletme tehlikedeyken çok büyük sıkıntı yaşıyoruz ve şimdi sahilleri açık hava sahra hastanelerine dönüştürmek istiyorlar" ifadelerini kullanmıştı.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/342961/d%C3%BCnya/i%CC%87spanya-y%C3%BCzerken-ve-g%C3%BCne%C5%9Flenirken-maske-takmay%C4%B1-%C3%B6ng%C3%B6ren-kuraldan-vazge%C3%A7ti

***

Hürriyet' in haberi:

Koronavirüs ile hayatımızın bir parçası haline gelen maskeler ile ilgili korkutan bir açıklama geldi. Bilim insanları yurtdışında kullanılan bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izler tespit ettiklerini duyurdu. Araştırmayı yapan ekip bu durumun maskelerin bir bölümünü kapsadığını belirtti. Söz konusu maskelerin belirlenen standartların altında olduğu bilgisinin de altı çizildi.

Koronavirüse kaşı pek çok aşı geliştirilse de uzmanlar maske mesafe ve temizlik uyarılarını yineliyor.

Pandemi ile hayatlarımızın bir parçası haline gelen maskeler ile ilgili oldukça ürkütücü bir gelişme yaşandı.

Hamburg Çevre Enstitüsü'de görev alan bilim insanları bazı maskelerde 'ölümcül' kimyasal izler tespit ettiklerini duyurdu.

Koronavirüs bitse bile... Maske uzun yıllar hayatımızda kalacak
Koronavirüs bitse bile... 'Maske uzun yıllar hayatımızda kalacak'

Ekip adına açıklamalarda bulunan Profesör Michael Braungart, bazı maskelerin belirlenen standartlarda olmadığını belirtti.

"TEHLİKELİ SONUÇLARA GEBE"

Söz konusu maddelerde 'ölümcül' kimyasal izlere rastlandığının altını çizen Braungart şu ifadeleri kullandı;

"Bu maskeler aracılığı ile ağzımızdan ve burnumuzdan soluduğumuz şey aslında son derece tehlikeli sonuçlara gebe"

'KOKU' İÇİN İNSAN SAĞLIĞI İLE OYNUYORLAR

Ekip standartların altında olan bu maskelerin yeni bir maske paketi açıldığında 'temiz' koku veren kimyasal olan formaldehit ve diğer kimyasalları içerdiği keşfetti.

Braungart, "Bu maskeler Formaldehit ve hatta anilin bulduk ve maskeden gelen hoş olmayan kimyasal kokuları kapatmak için bilinmeyen yapay kokuların uygulandığını tespit ettik" dedi.

'MAVİ MASKE' UYARISI

Bilim insanı aynı açıklamasında mavi renkli maskelerin bir kısmında kobalt maddesi keşfettiklerini de sözlerine ekledi.

Ekip yaptığı araştırmada Formaldehit'in yanı sıra 'tehlikeli' olarak sınıflandırılan florokarbonların açık kanıtlarını da tespit etti.

Florokarbonlar insan sağlığı için son derece riskli olarak görülüyor ve bilim insanları son dönemde bu maddenin gereksiz kullanımının durdurulması için çağrıda bulunuyor.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/dunya/bilim-insanlarindan-korkutan-uyari-bazi-maskelerde-olumcul-kimyasal-izleri-bulundu-41778345

***

EK 1 (25.4.2021): Çay tarlasında çalışanları-a kolluk güçleri müdahalesi. Bu kadar da olmaz. Kaynak: https://twitter.com/Mehmetali_Onel/status/1386274542407008258?s=20

***

Yazı için 8 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk Hekimi dedi ki:

  Twitter hesabı 123bine ulaşan Ahmet Rasim hoca dün belli etmeden bir anket çalışması yapdı;

  1. Açık havada maske takmaya gerek yok ama… Kapalı mekânlara bilhassa da havalanması olmayan yerlere mümkün olduğu kadar hiç girilmemeli, bu mümkün değilse buralarda olabildiği kadar kısa süre kalınmalı ve mutlaka da âdabına uygun şekilde maske takılmalıdır.
  2390 beğeni

  2. Maskeye tamamen karşı olanlarla açık havada da her zaman sürekli maske takılmasını, çift maskeyi savunanlar arasında hiçbir fark göremiyorum.
  1086 beğeni

  Bu durumda ne diyecek merak ediyorum?

 2. Ali Haydar dedi ki:

  Ahmet Rasim hocanın hastasıyım, daha geçen hafta gittim. Muayenehanesinde maske takıyor, hastalarına da takmalarını istiyor, odasına hastayı tek olarak veya gerekliyse tek bir refakatçi ile alıyor, pencereleri de hava o gün soğuk olmasına rağmen de açık tutuyor. Bana göre de dışarıda maske takmaya gerek yok ama kapalı yerlerde maske takmaya ve doğru takmaya azami dikkat göstermek gerekiyor.
  Maskeye karşı olanları, maskenin hiçbir faydası yok diyenleri kovid hastalarının yattığı hastanelerde ve özellikle de yoğun bakımlarda maskesiz birkaç gün geçirmeye davet ediyorum.
  Bakalım davete icabet eden olacak mı?

 3. Filiz dedi ki:

  Alişan bey maskeye karşı. Bize hastanede maske takıp takmadığını yazarsa çok memnun oluruz.

 4. Şükrü dedi ki:

  Ben de Ahmet Hocam gibi aynı düşüncedeyim yani sokakta maskeye hayır ama kapalı ortamlarda evet evet evet

 5. CANAN KARATAY dedi ki:

  Maskenin hiç bir yararı yoktur korumada.

  Hipoksi nedenidir. Özellikle ileri yaşlarda tehlikelidir.

  Bir çok hastamın hem endişe, hem maske kullanma sonucu tansiyonları yükselmiştir.

  Ben tek hasta alıyorum, uzak oturuyoruz, pencere açık, yere biraz sirke döküyorum ve de maske takmıyorum, hastalarımada çıkarttıyorum. Yüzleri kıpkırmızı, ‘ohh neyse nefes alıyorum’ diye rahatlıyorlar.

  İnsanlara çok yaklaşmadıkça,iç içe girmedikce açık havada maske takılması son derece yanlış bir uygulamadır. Bilimsel hiç bir kanıta dayanmamaktadır. Kalabalık ortamlara girmemek çok önemli. Mümkünse zorunlu durumlarda kısa süre kalmalı ve maske takılmalıdır.

  Ben sokakta burnumu açık bırakarak yürüyorum, tabii ki ceza almamak için.

 6. Aziz Hikmet dedi ki:

  Davete lüzum yok hocam.
  Zaten hiç takmadım ki!

 7. Serkan dedi ki:

  Dr. Simon ツ
  @goddeketal
  ·
  9 Nis
  My hypothesis is that the masks serve as a #tool to increase self-contamination and immunosuppression. If it were about our health, they would never force us to wear #masks, especially as it known for decades that they are ineffective against virus transmissions. #GreatReject

  https://twitter.com/goddeketal/status/1380521272392654849?s=20

Siz de yorumunuzu paylaşın: