AŞI İÇİN BEDAVA PATATES KIZARTMASI KAMPANYASI REZÂLETİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, aşılanmayı teşvik etmek amacıyla bedava patates kızartması ve hamburger verileceğini açıklamış.

Haberi okurken Amerikalılar adına utandım.

Blasio, kendi vatandaşlarını âdeta patates ve hamburgere kanıp her denileni yapacak “menfaatperverler” yerine koyuyor.

Bir, “Gel kuçu kuçu” demediği kalmış.

Rüşvet olarak verdiği patates ve hamburgerin, bugün başta USA olmak üzere tüm dünyayı saran “bulaşıcı olmayan kronik hastalıklar salgınının” bir numaralı müsebbiplerinden “fast food” un sembolleri olduğunu da bilmiyor olmalı.

Evet, pandemiden en fazla zarar gören memleketin USA olmasının başlıca sebebi Başkan’ ın halkına rüşvet olarak sunduğu bu yiyeceklerdir.

Başkan bunun da farkında değil!

Gelelim neticeye

BİR: İnsanları bir patates kızartmasına kanan “salaklar” yerine koyan bu tür propagandalar Amerikalıları aşıya teşvik etmez, aksine onları aşıdan uzaklaştırır.

İKİ: Başkan, “bilerek” veya “bilmeyerek” bir fast food şirketinin reklâmını yapmış oluyor ki her ikisi de bir birinden berbat suçlardır.

ÜÇ: Her toplum seçtiği yöneticiye müstahaktır.

DÖRT: Daha önce de defalarca yazıp söylediğim gibi “Dünya aşılara değil, tıbba güven duymuyor“. Asıl mesele de budur!

Can Dogs Eat French Fries? Are French Fries Safe For Dogs? - DogTime

***

Sputnik’ in “New York Belediye Başkanı’ndan aşı için bedava patates kızartması kampanyası: Çok iyi duygulara kapılıyorum” başlıklı haberi:

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, aşılanmayı teşvik etmek amacıyla bedava patates kızartması ve hamburger verileceğini açıkladı. De Blasio, basın toplantısında kızartmaları yerken, “Hımm, aşı, hımmm. Şu anda aşıyla ilgili çok iyi duygulara kapılıyorum” ifadelerini kullandı.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, dün düzenlediği basın açıklamasında, yanına patates kızartmasını getirerek, aşılanmayı teşvik etmek için ilginç bir ortaklığı duyurdu.

Aşı olanların Shake Shack’ten bedava patates kızartması ve hamburger alabileceğini belirten de Blasio, “Aşı olduğunuzda bedava patatesi kızartması mı? Aşı oldum. Bu lezzetli kızartmaları alabileceğimi mi söylüyorsun? Bir dakika. Bir de hamburger de mı var” dedi.

“Buna bakmanızı ve düşünmenizi istiyorum. Yine bazı insanlar hamburgeri sever, bazıları sevmez. Biz tüm yaşam tarzlarına saygı duymak istiyoruz. Ancak eğer bu sizin için çekici ise, aşıyı düşündüğünüzde, bunu düşünün” diye devam eden belediye başkanı, “Hımm, aşı, hımmm. Şu anda aşıyla ilgili çok iyi duygulara kapılıyorum” dedi.

Birçok insanın aşı olmak istediğini ancak daha harekete geçmediğini ifade eden de Blasio, “Biraz daha fazla teşvike ihtiyaçları var ve biz de bunu yapıyoruz” dedi.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/koronavirus-salgini/202105141044500494-new-york-belediye-baskanindan-asi-icin-bedava-patates-kizartmasi-kampanyasi-cok-iyi-duygulara/

***

EK 1 (16.5.2021): Bilim adamları, Amerikalıların aşı kabul etme konusundaki isteksizliğinin, salgını sona erdirmek için en büyük tehdit olduğunu söyledi. Demek ki patates ve hamburger az gelmiş, bir de kolalı-donutlu tam menü teklif etseler nasıl olur acaba? Kaynak: https://twitter.com/NYTHealth/status/1393845575188090882?s=20

***

EK 2 816.5.2021): “Fast food zinciri McDonald’s Beyaz Saray ile ortaklık yapıyor ve müşterilerini aşı olmaya teşvik ediyor.Kaynak: https://www.today.com/food/mcdonald-s-encouraging-customers-get-vaccinated-t218032

Resim

***

EK 3 (4.6.2021): Pasifik’te Amerika’ya bağlı Guam Adasının valisi aşı olanlara yönelik piyangoya başladı.  Vali, her hafta 10 bin dolar nakit, sıfır araba ve diğer küçük ödüller sunan piyangoyu duyurdu. Vali Guam adasının Japon kuvvetlerinden kurtuluşunun 77. yıldönümü olan 21 Temmuz’a kadar 160 bin nüfuslu adanın yüzde 80’inin aşılamayı hedefliyor. Adanın valisi Lourdes Leon Guerrero, “Vax n’ win” teşvik programının hükümetin “Guam Özgürlük Operasyonu”nu hızlandırmayı amaçladığını söyledi. Guardian’a açıklama yapan Vali “Bugün itibariyle 82 bin 778 kişiye aşı yaptık. Sürü bağışıklığını sağlamak için 96 bin kişiye aşı yapmayı hedefliyoruz” dedi. Hükümet, 16 Haziran’dan kurtuluş gününe kadar her hafta 10 bin dolar nakit, sıfır bir araba ve diğer küçük ödüller sunan çevrimiçi piyangoyu finanse etmek için ABD hükümetinden aldığı koronavirüs yardımlarının bir kısmını kullanıyor. Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-vax-n-win-asi-olanlara-10-bin-dolar-ve-sifir-araba-piyangosu-11-681-95890.html

EK 4 (4.6.2021): GÜNERİ CIVAOĞLU: “Amerika’nın New Jersey eyaletinde “Bir aşı, bir bira” teşviki uygulanıyor. Aşı olduğuna dair belge gösterenler kentteki mekânlardan bir şişe bira alabiliyor. Detroit kentinde ise “birisini aşı olmaya ikna ederek getiren” herkese “50 dolarlık ön ödemeli kart” verilmekte.” Kaynak: https://www.milliyet.com.tr/yazarlar/guneri-civaoglu/bir-asi-bir-bira-6497933

***

EK 5 (11.6.2021): Almanya Çin aşısını tanımıyoruz demiş. Çin de Alman aşısını tanımıyor. Aşılar siyaset ve ticarete alet edilirse olacağı budur. Almanya’ ya giderken Alman aşısı, Çin’ e giderken Çin aşısı, Rusya’ ya giderken Sputnik, USA’ ya giderken Moderna aşısı yaptırılacak. Olacağı budur. Bu aşı milliyetçiliği falan değildir, aşı rezaletidir.’ Kaynak: https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/06/11/bir-tavsiye/cin-asisini-tanimiyoruz/

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

 1. Nesrin dedi ki:

  Ya hocam sen çok yaşa emi ya… çok güldüm vallahi.

 2. CANAN KARATAY dedi ki:

  Bedava sirke baldan tatlıdır demiş atalarımız.

  Bedava olunca zehir bile alır amerikalıların çoğunluğu.50 cente takla atarlar çünkü, Harlemde yaşayanlar!

  Aşı ve ilaç firmaları bunu çok iyi bilir. BİG PHARMA, işte NY Belediye Başkanını bu şekilde kullanırlar!Tüm dünya medyasını kullandıkları gibi.

  Aşı Belediye başkanına ne sağlayacak acaba, düşünmek gerek! Halka zehir yüklü fast food bedavaymış!

  Halkını düşünen bir belediye başkanı karşımızda!

Siz de yorumunuzu paylaşın: