SAĞLIK BAKANLIĞI YAKINDA KELLE PAÇA ÇORBASI TAVSİYESİ YAPARSA ŞAŞIRMAYIN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

ARK “Vatandaşın şaşkını, güneş arar kış günü“. Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1449673547304120338?s=20

***

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ nın 14 Ekim 2021 tarihli tiviti aynen şu şekilde (1):

D Vitamini ihtiyacımızı çok büyük oranda, güneş ışınlarıyla doğrudan temasımız sonucu sağlıyoruz. Kas ve kemik sağlığı için önemli olan D vitamini, bağışıklığı da güçlendiriyor. Uzun zaman kapalı bir hayat yaşadık. Daha fazla güneş ışığı sağlığımıza iyi gelir. BİRAZ DAHA GÜNEŞ?

Sağlık Bakanı’ nın D vitaminin ehemmiyetine vurgu yapmasına memnun oldum. Dilerim ki Bilim Kurulu da bu tavsiyeye katılır.

Resim

Daha salgının ilk günlerinde 15 Mart 2020’ de bağışıklığı güçlendirmenin önemine dikkat çekmiş ve şunları yazmıştım (2):

Adam gibi beslenme kadar günde 7-8 saat gece uykusu, düzenli egzersiz, stressiz olmak da güçlü bir bağışıklık sisteminin olmazsa olmalarıdır. Özellikle öğle zamanı 15-20 dakika güneş banyosu da çok işe yarar. Bu sayede hem kapalı mekânlardan uzaklaşılmış dolayısıyla da virüs saçabilen kişilerden uzaklaşılmış olur hem de deride daha fazla D vitamini sentez edilir”.

D vitamini düşüklüğünün hem koronavirüse yakalanmayı hem ağır hastalık ve ölümleri önlediğini gösteren sayısız araştırma var.

Bakanın tavsiyesi çok geç kalmış olması yanında mevsim olarak da uygun değil

Deride yeterli D vitamini sentezi için ultraviyole B ışınları gerekir ki bunun için de yaz günlerinde ve öğle 12 sularında güneşlenmek icap eder.

Uzun zaman kapalı bir hayat yaşamayı biz istemedik. Bunu siz hem de D vitamini düşüklüğü bakımından en büyük risk altındaki yaşlılara dayattınız. Keşke yanlış yapmışız diye küçük bir özür sözü de sarf etseydiniz.

Güneşin vitamin D sentezi dışında da faydaları var

Güneş ışınlarının D vitamini sentezi dışında da pek çok faydası var (3).

Güneş ışınları, T hücrelerinin enerjisini artırır, daha hızlı hareket etmelerini sağlar. Nitrik asit salgılanmasına bağlı olarak kan basıncını düşürür.

Güneşlenmek, sokağa çıkmak, yürümek, hareket etmek demektir; ruhen mutlu bedenen zinde olmak demektir.

Gelelim neticeye

BİR: Sağlık Bakanı mevsimleri şaşırmış olmalı. Şu günlerde ülkenin neresinde böyle açmış ayçiçeği tarlası ve atmosferde D vitamini sentezini sağlayan ultraviyole B ışını var acaba? Bilsek de oraya gitsek.

İKİ: Sağlık Bakanı çok yakında “kelle paça çorbası” tavsiye ederse şaşırmam.

Kaynaklar:

1. https://twitter.com/drfahrettinkoca/status/1448606503125008384?s=20

2. https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/03/15/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/korona-virus-elle-gelen-dugun-bayram/

3. https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/05/02/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/eve-kapanmayin-disari-cikin-guneslenin/

***

EK 1 (15.10.2021): DSÖ, daha fazla fiziksel aktivitenin yılda 5 milyon ölümü engelleyebileceğini açıkladı.

Örgütten yapılan yazılı açıklamada, dünya nüfusunun fiziksel aktivitelere katılım oranındaki yetersizlik değerlendirildi. Açıklamada, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının insanları daha hareketsiz hale getirdiği anımsatılarak, “İnsanlara daha aktif ve sağlıklı bir hayat yaşamaları için daha iyi imkanlar sunmamız gerekiyor.” ifadesi kullanıldı. DSÖ, dünya genelinde sağlık, spor, eğitim ve ulaşım sektörlerindeki karar vericilere, insanların fiziksel hareketini artırmak için daha fazla hizmet sunma çağrısında bulundu.

Açıklamada, dünya nüfusunun daha aktif ve hareketli bir hayat yaşaması durumunda yılda 5 milyona kadar ölümün engellenebileceğinin altı çizilerek, “Birçok insan, güvenli şekilde yürüyüp, koşup, bisiklet sürebileceği veya diğer faaliyetlerde bulunabileceği alanlara ulaşamamaktadır.” değerlendirmesi yapıldı.

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-dso-daha-fazla-fiziksel-aktivitenin-yilda-5-milyon-olumu-engelleyebilecegini-acikladi-11-681-97655.html

***

EK 2 (18.10.2021): MELİH ALTINOK KIŞ GÜNEŞİ
Maske takma zorunluluğu en azından açık alanda kural olmaktan fiilen çıktı.
Fiziki teması engellemek uğruna sosyal ilişkileri gözden çıkartan mesafe kuralının “evde kal” sloganı da çöp oldu.
Duymadınız mı?

Bizzat Sağlık
 Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından, bir buçuk yıldır “evde kal” dediği Türkiye’ye dışarı çıkıp temiz hava ve güneş ışığı almaya çağırdı.
Pandemi söyleminin üçüncü ayağını oluşturan temizliğe gelince…
O konu biraz karışık.
Zira psikologlar, Masumlar Apartmanı’nın titizlik hastası Safiyesini aratmayan OKB sayısında ciddi artış olduğunu söylüyorlar.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yazarlar/melihaltinok/2021/10/18/hep-zarar-hep-zarar

***

EK 3 (31.10.2021): CLEVELAND “Cleveland’ ın gribe karşı beslenme tavsiyelerinin ilk sırasında “kemik suyu” yani “kelle paça çorbası var”. Sizi şarlatanlar siziiii…. ,

Broth

Broth is rich in nutrients and antioxidants, and it helps prevent dehydration. It’s also warm and cozy, helping to soothe your sore throat and clear up that stuffy nose.  

If you happen to be reading this before the flu hits, consider making your own broth — whether you go with a vegetarian version or electrolyte-rich bone broth — to keep in the freezer just in case. And although homemade is healthiest, you can also get it from the grocery store or order it from a local restaurant if you’re feeling too crummy to cook.

Kaynak: https://health.clevelandclinic.org/what-to-eat-when-you-have-the-flu/

***

EK 4 (4.11.2021): ESİN ŞENOL
 
Resim

Kaynak: https://twitter.com/esenol/status/1455842761001799681?s=20

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. CANAN KARATAY dedi ki:

    D VİTAMİNİ en doğal, en sağlıklı aşıdır.

    Tüm vücut hücrelerini virüs ve bakterilere karşı güçlendirerek, doğal olan genel bağışıklığımızı güclendirir. Tüm organizmayı güçlü, dirençli kılar her türlü, toksine, virüse, bakteri ve parazit ve küflere karşı…

    Aşı olmayan, ama aşı diye adlandırılan kimyasal aşılar da bir tek ‘SPİKE PROTEİNİNE’ karşı antikor üretiyor ya da üretemiyor!

    D Vitamini kan değerleri >100 UI olanlar da , kolay kolay grip olmuyorlar, nezle olmuyorlar. Hastalansalar bile bu hastalıkları hafif atlatıyorlar.

Siz de yorumunuzu paylaşın: