BU ÇALIŞMANIN BÜYÜK BİR İSTATİSTİKİ KUSURU VAR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

MARTIN KULLDORFF: “Bu çalışmanın büyük bir istatistiki hatası var ve 5 misli fazla kanaati yanlıştır. Hastanede yatan solunum hastalarının, popülasyonun temsilcisi olduklarını zımnen varsayıyor ama öyle değiller. Yazarlarla bağlantı kurmaya çalışıyorum.”

Kaynak: https://twitter.com/MartinKulldorff/status/1454302176772333572?s=20

***

BÜLENT POLAT

“Hastalığı geçirmekle kazanılan bağışıklığın aşıyla elde edilen bağışıklıktan daha sağlam ve uzun süreli olduğunu bildiren pek çok yayından sonra CDC yeni bir çalışmayı yayınladı. Aşı bağışıklığının doğal bağışıklıktan 5 kat daha fazla olduğunu söylüyor. Sadece bu rakamlar değil:

-ilk 3 ay ya da 6 ay sonrası kıyaslamaların yapılmaması,

-Aşılıların daha önce COVID geçirmiş olma ihtimalleri (belgelenmemiş),

-Sadece solunum problemleri ile hastane yatışlarının kıyaslanması,

-Hastaların sonuçlarından bahsedilmemesi gibi çok hata var.

Sonuç olarak bu yayının bilimsel yönden ciddi hataları olduğu ve bu yüzden mesajının da geçerli olmadığı söylenebilir. Bu, ayrıca CDC’ in güvenirliğini de bir kez daha sarsacak gibi görünüyor.

Kaynak: https://twitter.com/drbulentpolat/status/1454385174272266242?s=20

***

ARK “CDC için Centers for Disease Control yerine Centers for Disease Coverup diyorlar yani Hastalık Örtme Merkezi. Ben de vaktiyle CDC’ ye CCDC yani Comedy Centers for Disease Control adını takmıştım.

The latest editorial cartoon | Opinion | goshennews.com

Kaynak: https://ahmetrasimkucukusta.com/2020/09/20/yazilar/tip-yazilari/corona-virus/cdc-gene-cark-etti/

***

Laboratory-Confirmed COVID-19 Among Adults Hospitalized with COVID-19–Like Illness with Infection-Induced or mRNA Vaccine-Induced SARS-CoV-2 Immunity — Nine States, January–September 2021

What is already known about this topic?

Previous infection with SARS-CoV-2 or COVID-19 vaccination can provide immunity and protection against subsequent SARS-CoV-2 infection and illness.

What is added by this report?

Among COVID-19–like illness hospitalizations among adults aged ≥18 years whose previous infection or vaccination occurred 90–179 days earlier, the adjusted odds of laboratory-confirmed COVID-19 among unvaccinated adults with previous SARS-CoV-2 infection were 5.49-fold higher than the odds among fully vaccinated recipients of an mRNA COVID-19 vaccine who had no previous documented infection (95% confidence interval = 2.75–10.99).

What are the implications for public health practice?

All eligible persons should be vaccinated against COVID-19 as soon as possible, including unvaccinated persons previously infected with SARS-CoV-2.

Kaynak: https://www.cdc.gov/mmwr/volumes/70/wr/mm7044e1.htm

***

EK 1 (3.11.2021):

Concerning the Covid recovered, there are two key public health issues. 1. Would the Covid recovered benefit from also being vaccinated? 2. Should there be vaccine passports and mandates that require them to be vaccinated in order to work and participate in society? 

The CDC study did not address the first question, while the Israeli study showed a small but not statistically significant benefit in reducing symptomatic Covid disease. Future studies will hopefully shed more light on this issue. 

Based on the solid evidence from the Israeli study, the Covid recovered have stronger and longer-lasting immunity against Covid disease than the vaccinated. Hence, there is no reason to prevent them from activities that are permitted to the vaccinated. In fact, it is discriminatory. 

Many of the Covid recovered were exposed to the virus as essential workers during the height of the pandemic before vaccines were available. They kept the rest of society afloat, processing food, delivering goods, unloading ships, picking up garbage, policing the streets, maintaining the electricity network, putting out fires, and caring for the old and sick, to name a few. 

They are now being fired and excluded despite having stronger immunity than the vaccinated work-from-home administrators that are firing them. 

Kaynak: https://brownstone.org/articles/a-review-and-autopsy-of-two-covid-immunity-studies/

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: