SAĞLIKLI BESLENME KOVİD’ E YAKALANMAYI DA AĞIR KOVİD’ İ DE ÖNLÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Salgının ilk günlerinden beri Kovid’ le mücadelede yani hem hastalığa yakalanmada hem ağır tablo ve ölümlerin önlenmesinde “beslenmenin” ehemmiyetine dikkat çekiyorum.

Endüstriye teslim olmuş bilim dünyasının ise Kovid’ e karşı beslenme, egzersiz, uyku, huzur, güneşlenme gibi “sağlıklı hayat tarzı” unsurlarını ağzına bile almadığı gibi bunları dile getirenleri “şarlatanlıkla” suçladığını gayet iyi biliyorsunuz.

Dünyanın en önemli tıp merkezlerinden Harvard’ ın uzmanları tarafından yapılan bir araştırmada sağlıklı beslenmenin hem Kovid’ e yakalanmayı hem ağır tabloları önlediği gösterildi.

Yaklaşık 593 bin kişi üzerinde yapılan araştırma

Gut isimli dergide yayınlanan araştırmaya göre “sağlıklı diyet” hem Kovid’ e yakalanma hem ağır hastalık risklerini azaltıyor.

Çalışma çoğu orta yaş ve üzerinde olan yaklaşık 593 bin insana Şubat 2020’ de neler yiyip içtiklerini sordular ve bunları Eylül 2020’ ye kadar takip ettiler.

En çok meyve, sebze ve baklagiller tükettiğini bildiren kişilerin, en az meyve ve sebze tükettiğini bildiren kişilere kıyasla, çalışma döneminde Kovid’ e yakalanma riskinin yüzde 9 ve ciddi Kovid gelişme riskinin yüzde 41 daha düşük olduğu belirlendi.

Ayrıca Kovid ile kötü beslenme veya sosyoekonomik dezavantajlar arasında bir bağlantı olduğu da gösterildi.

Araştırmanın başı olan Jordi Merino” Bu faktörlerden sadece birinin, mesela diyet veya sosyo-ekonomik dezavantajları ortadan kaldırılması, Kovid vakalarının yaklaşık üçte birini önleyebileceğini” söylüyor.

Araştırma, gözleme dayalı olduğu için bundan bir sebep-sonuç münasebeti çıkarmak, sağlık diyetin Kovid’ i önlediğini söylemek elbette mümkün değil.

Gelelim neticeye

BİR: Harvard sağlıklı beslenmeden vejetaryen/vegan bir modeli anlıyor ama bana göre doğrusu işlenmiş gıdaların zerresinin bile bulunmadığı, hem bitkisel hem hayvansal besinlerin bulunduğu “adam gibi beslenme” modelidir.

İKİ: Bugüne kadar ağızlarından sağlıklı hayat tarzıyla alâkalı tek bir söz çıkmayan Bilim Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’ na teessüf ediyorum.

ÜÇ: Bakalım, hastalıklardan korunmanın sadece ilaç ve aşılarla mümkün olacağını zanneden etibba Harvard’ ı da şarlatanlıkla suçlayacak mı?

Kaynaklar:

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34489306/

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/harvard-study-healthy-diet-associated-with-lower-covid-19-risk-and-severity

Makale adı: Diet quality and risk and severity of COVID-19: a prospective cohort study

4b4ab509-7689-40f1-9411-86ee6ee7fbba

***

EK 1 (6.12.2021): “Şahin ve Türeci Nagehan Alçı’ ya sağlıklı yaşam sırlarını açıklamışlar: Kefir ve lahana suyu.” Bunlar, haftada iki de kelle paça çorbası içmiyorlarsa, adam değilim.” Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1467888343920918529?s=20

***

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Sadiye dedi ki:

    Karatayı linç etmişlerdi. O gün bu gün sesi soluğu çıkmaz oldu.

  2. Şehnaz dedi ki:

    Bunlar açıkça vegan veya vejetaryen beslenmeyi öneriyorlar. Mayalı gıdalar, tereyağı bunların adı bile geçmiyor. Gene de iyi.

Siz de yorumunuzu paylaşın: