TİRYAKİLER SADECE KENDİNİ ALDATIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla

Dünyanın kendilerini en iyi aldatanları kimlerdir diye sorsanız, düşünmeden sigara tiryakileridir derim.

Bir kısmı ‘’Ben dudak tiryakisiyim’’ diye hem kendini kandırır hem etrafa hava atar. Bu, ‘sigara içiyorum, ama içime çekmiyorum, dolayısıyla sigara içiyor sayılmam’ anlamında bir züğürt tesellisidir.

Tabii, tamamen yanlış bir düşüncedir.  

Sigarayı yaktıktan sonra siz de yandınız demektir, dumanı ister içinize çekin ister çekmeyin. Nefes alıp veriyorsanız ya, yanan sigaranın dumanını da soluyorsunuz demektir; işlem tamamdır.

Sigara dudağınızda tütse de… kül tablosunun kenarında yansa da… parmaklarınızın arasında dursa da; hiç mi hiç fark etmez.

ASLA AÇ KARINA SİGARA İÇMEM

Birçok tiryaki ‘aç karnına sigara içmemekle’ övünür. Sanırım şu sözler pek çoğunuz için yabancı değildir: ‘’Sabah kalkarım, mutlaka biraz peynir, birkaç zeytin, bir parça ekmek.. atıştırırım, sigarayı ondan sonra yakarım. Asla ve kat’a aç karına sigara içmem.’’

Marifet sanki.

Sigarayı aç karına da içseniz, tıka basa yedikten sonra da içseniz hiçbir şey fark etmez.

İçinize çektiğiniz o duman ciğerlerinizden kanınıza karışıp bir güzel zehirler sizi.

SİGARA ÖKSÜRÜĞÜ

Sigara tiryakilerinin en büyük yanılgılarından biri de öksürüklerini ‘sigara öksürüğü’ diye önemsememeleridir.

Oysa, sigara öksürüğü diye ‘masum’ bir öksürük yoktur. Bir iki  haftadan fazla devam eden öksürük, hele de sigara içenlerin öksürüğü mutlaka araştırılması gereken ciddi bir hastalık belirtisidir.

Bu, iyi ihtimalle yeni başlayan kronik bronşitin, yani KOAH’ ın ilk belirtisidir.

Kötü ihtimal ise, akciğer kanseridir. Tek başına öksürük kanserin ilk ve tek belirtisi olabilir.

Hele de her zamanki öksürüğün karakterinde bir değişiklik varsa. Meselâ, öksürük daha uzun sürüyorsa, geceleri uyandırıyorsa, şiddetli daha fazla ise… mutlaka üzerinde titizlikle durulmalıdır.

BENİM İŞİM ÇOK STRESLİ

Sigara tiryakilerinin en önemli yanılgılarından biri de ‘’Benim işim çok stresli, ondan içiyorum’’ bahanesinin arkasına sığınmaktır. Sanki bu dünyada stressiz iş varmış gibi; sanki herkesin bir eli yağda, bir eli balda.  

Herkes bir başkasının yaptığı işin kolay ve bol kazançlı olduğunu sanır. Kimse kimseye imrenmesin. İşçinin de patronun da, memurun da amirin de, fakirin de, zenginin de… herkesin işi kendine göre zordur, streslidir.

SİGARA BENİM EN İYİ ARKADAŞIM

‘Sigara benim en iyi arkadaşım’ sözünü eminim ki, hepiniz çevrenizdeki birinden, belki annenizden, belki babanızdan, belki arkadaşınızdan veya komşunuzdan… birinden mutlaka duymuşsunuzdur.

Kendinizi kandırmayın.

Hiç sizi bronşit… kalp hastası…felç… kanser yapan, sigara en iyi arkadaşınız olur mu, Allah aşkına?

Hem öyle iyi bir arkadaş ki, siz yatağa düştüğünüzde, nefes alamaz, adım atamaz hale geldiğinizde ‘sizi terk edip giden’ bir arkadaş.

İSTESEM HEMEN BIRAKIRIM

Bazı tiryakiler de sigara içmelerini hiç mi hiç önemsemezler.

‘’Aslında ben sigara bağımlısı falan değilim. Keyif için… içiyorum hepsi bu. İstesem ‘şu mereti’ hemen şimdi bırakırım. Zaten, ne kaldı şurada, yılbaşı gelsin, bırakacağım, inşallah.’’

Bu kaçıncı yılbaşıdır, bu kaçıncı bayramdır veya bu kaçıncı yaş günüdür sigarayı bırakmaya ‘kesin karar’ verdiğiniz, saydınız mı?

Siz de yorumunuzu paylaşın: