YÜZDE 40 İNCELTEN İSTANBUL MÜJDESİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
OBEZ

İstanbul Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda geçen çarşamba günü başlayan ve dün sona eren 18’inci Avrupa Obezite Kongresi’nden obez hastalarına müjde çıktı. bine yakın delegenin katıldığı kongrede ABD’li bilim insanları, yüzde 40’a varan oranda kilo kaybı sağlayan ilaçla ilgili çalışmalarını sundu.

“Mucize diyet ilacını” anlatan çalışma, 7 bin 500’den fazla kişinin gönüllü olarak katıldığı üç ayrı araştırmanın analizlerinden oluşturuldu.

İştah kesen ilaç

California merkezli Arena isimli şirketin üzerinde çalıştığı iştah kesici “Lorcaserin” isimli ilacı, bir yıldan fazla bir süre kullanan obez kadın ve erkeklerde, yüzde 8 oranında kilo kaybı gözlendi. Bu 76 kilo ağırlığındaki bir kadın için 6.3 kilo vermesine, bir beden de zayıflamasına eş değer. Bazı hastalar ise, rekor kırarak yüzde 40 oranında kilo kaybetti. Hastalar tüm fazla kilolarını ilk birkaç ayda eritti. İlaç bir grup hastada ise etkili olmadı.

Bilim insanları serotonine etki ederek açlık isteğini azaltan ilacın küçük ama önemli yararları olduğunu da açıkladı. Buna göre, “Lorcaserin” hastalarda kolesterolü, kan basıncını düşürdü, bel genişliğini azalttı. Ancak ilacı kullanan kişilerde baş ağrısı, baş dönmesi gibi geçici yan etkiler de gözlendi.

Meme tümörünü artırabilir

ŞİRKETİN Başkan Yardımcısı Dr. Christen Anderson, Avrupa’da gelecek yıl ilacın onay alması için başvuruların yapılacağını, olumlu sonuç çıkması halinde ilacın 2013’te piyasaya sürüleceğini açıkladı. Ancak aynı ilaç, geçen sene Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi FDA’dan onay alamamıştı. ABD ilacın fareler üzerinde yapılan deneylerinde meme tümörünün arttığı bulgularını gerekçe göstermişti. İlacın fiyatı da henüz belirlenmedi.

YORUM

Hürriyet gazetesinin manşetindeki haber tam bir umut ticareti haberi! Bu satırları okuyan tüm şişmanlar büyük umutlara kapılacaklar ve muhtemeldir ki kendilerini bir anda 30-40 kilo vermiş olarak hayal edecekler.

Oysa bu ilaç mezhebi her geçen gün genişleyen FDA’ dan bile onay alamamış bir kimyasal madde.  

Zaten şirketin Başkan Yardımcısı Dr. Christen Anderson da ilacın Avrupa’da gelecek yıl onay alması için başvuruların yapılacağını, olumlu sonuç çıkması halinde ilacın 2013’ te piyasaya sürüleceğini açıklamış.

Yani “ölme eşeğim ölme” durumları söz konusu.

Gerçek şu ki “Şişmanlarda bu fazla kilolar oldukça daha çok tokat yerler”.

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Yavuz Eryılmaz dedi ki:

    Bu yazıyı gerçekten üzülerek okudum. Üstelik bir gazetenin manşet haberiydi. Bu ilacın büyükbabası olan “ketanserin” Belçikada bir firma tarafından mucize antihipertansif ilaç diyerek tanıtıldı. Bunun bir üstü de “ritanserin” ismiyle özellikle yemek borusu kanamalarında kullanılmak üzere lanse edildi. Ketanserin ile 1989 da yaptığım araştırmada hipertansiyonda hiç bir işe yaramadığının yanında bulantıları da arttırdığını 1990 Montreal hipertansiyon kongresinde sundum. Burada garip olan şudur ki, bu gazetenin bir sağlık danışmanı yokmudur? Hemen bu ilacı paldır küldür manşetten veriyorlar. Esas üzücü olan bu durumdur. O gazeteyi okuyan kilo fazlalığı olan kişilerin hallerini düşünebiliyormusunuz ?? Gerçekten yazık..Biz ne zaman doğru dürüst sağlık haberleri vermesini öğreneceğiz? Ama, tabii ki köpeğin adamı ısırması haber değil , adamın köpeği ısırması haber oluyor.

Siz de yorumunuzu paylaşın: