KIZ ARKADAŞIMDAN VEREM BULAŞMIŞ OLABİLİR Mİ?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
verem bulaşması

HOCAM BENİM BİR SORUM OLACAKTI;

KIZ ARKADAŞIMDA TÜBERKÜLOZ ÇIKTI VE YAKLAŞIK 1 AY TEDAVİ GÖRÜP HASTANEDEN TABURCU OLDU.

ŞUAN HALEN BAĞLI OLDUĞU SAĞLIK OCAĞINDAN DÜZENLİ OLARAK İLAÇLARINI ALIP KULLANIYOR.

ANCAK BİZ KENDİSİNE BU HASTALIĞIN TEŞHİSİ KONMADAN ÖNCE ÇOK KEZ AYNI ODADA, KAPALI ORTAMDA BERABER BULUNDUK.

ORAL VE DİĞER YOLLAR İLE BİÇOK KEZ BİRLİKTE OLDUK, YATTIK.

BENDENİZ; DOKTORA BAŞVURUP GEREKLİ TETKİKLERİ YAPTIRDIM; ANCAK ÇEKİLEN AKCİĞER GRAFİSİ, PPD, KAN TAHLİLİ VE BALGAM TESTİ TEMİZ ÇIKTI. AMA YİNEDE İÇİM RAHAT DEĞİL,

İNTERNETTEKİ ARAŞTIRMALARIM ÜZERİNE BU BAKTERİNİN VUCUDA BULAŞTIKTAN MİNUMUM 8 HAFTA SONRA ETKİSİNİ GÖSTERİP TETKİKLERLE TESPİT EDİLEBİLECEĞİNİ,HATTA VUCUDUN DİRENCİNE MUKABİL BU SÜRENİN DAHA DA UZUN OLABİLECEĞİNİ ÖĞRENDİM.

ERKEN TEŞHİS VE TEDAVİNİN ERKEN BAŞLAMA İHTİMALİNİ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURARAK SİZCE BUNDAN SONRAKİ SÜREÇTE NE YAPMAM GEREKİR.

ŞUAN İTİBARİ İLE BENDE HASTALIĞIN BELİRTİLERİNDEN (ÖKSÜRÜK,KİLO KAYBI,ATEŞ, VS.) SADECE GECELERİ NADİREN TERLİYORUM Kİ; BEN HAYATTA GECELERİ TERLEMEZDİM. SİZCE BELİRTİLEN SÜRE GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULARAK, BU BELİRTİ TEK BAŞINA YETERLİ Mİ?

İLGİLENECEĞİNİZİ UMUYOR, MERAKLA CEVABINIZI BEKLİYORUM

CEVABIM

TÜBERKÜLOZ NASIL BULAŞIR? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim: http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2010/01/20/yazilar/tip-yazilari/tuberkuloz/tuberkuloz-nasil-bulasir/

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. ferhat dedi ki:

    maalesef arkadasimizda kesin olmamakla birlikte bir risk var,gerekli muayeneleri yaptirmis olmasi gayet guzel bir davranis,arkadasinizada tavsiyem verilen ilaclari kesinlikle ihmal etmeden sonuna kadar titiz bir sekilde kullansin rica ediyorum.gecmis olsun saygilar..

Siz de yorumunuzu paylaşın: