CCDC: HASTALIK KONTROL VE KOMEDİ MERKEZİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
CCDC

USA’ nın kısa adı CDC olan Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi (Centers for Disease Control and Prevention) verilerine göre geçen sene bu ülkede çocukların yüzde 50’ den ve erişkinlerin de yüzde 40’ tan fazlası grip aşısı oldu.

Aşılanmanın en yüksek olduğu grup yüzde 76.9 oranıyla 6 ay-2 yaş arasındaki çocuklar; ikinci sırada ise yüzde 66.2’ lik oranla 65 yaş üzeri olanlar geliyor.

Grip aşısı üreticileri şimdiden 73 milyon doz aşıyı piyasaya sunmuş durumdalar ve kısa bir süre içinde bu sayının 135 milyona ulaşması bekleniyor (1).

Geçen sene 125 milyon kişinin grip aşısı yaptırdığı USA, dünyanın en çok grip aşısı yapılan ülkesi ama gelin görün ki geçen sene bu ülke adeta “gripten kırıldı” (2).

CDC de zaten 2012-2013 sezonunda “65 yaş üzerinde olanlarda aşının etkinliğinin sadece yüzde 9 olduğunu” açıkladı (3).

Üstelik de geçen yıl grip salgını her zamankinin aksine kasım ayında yani çok erken başlamıştı; bu, etkinliği kısa olan bir aşı için çok avantajlı bir durum.

Aşıdaki virüslerle hastalık yapan virüslerin antijenik olarak benzer olmaları da dikkate alındığında bu durum “grip aşısı rezaleti” olarak tanımlanabilir, başka bir şey denemez.

Avrupa’ da ise grip aşılarının yapıldıktan 3 ay sonraki etkinlikleri bir çalışmada “yüzde sıfır”, bir diğerinde ise “eksi 1” olarak bulundu (4, 5).

Gelin buna da “süper rezalet” diyelim.

CDC müdüründen şok açıklama

CDC müdürlerinden Dr. Anne Schuchat “Geçen sene önceki sezonlara göre daha fazla insan aşı oldu ama bu oranları artırmamız gerekir” diyor (1).

Yuh!

Ya bu müdürün “grip aşısı rezaletlerinden” haberi yok ya da “Amerikalıları geri zekâlı” sanıyor olmalı.

En çok aşı yapılan, aşıyla virüslerin uyuştuğu ve salgının erken başladığı bir sezonda bile aşının hiçbir etkisi olmadığı ayan beyan ortada iken “daha çok insanı aşı olmaya davet etmek” nasıl bir densizliktir, bilemiyorum.

Cochrane grubu tarafından yayınlanan “Sağlıklı çocuklarda gribin aşı ile önlenmesi” başlıklı rapora göre, 2 yaşından küçük çocuklarda grip aşısının etkili olduğunu gösteren yeterli delil olmadığını da hatırlatmak isterim (6).

Gelelim neticeye

BİR: Etkili olmadığını açıkladığı grip aşılarını daha fazla insanın yaptırması gerektiğini açıklayan CDC’ ye bundan böyle “CCDC” denmesini teklif ediyorum:

CCDC yani “Comedy Centers for Disease Control and Prevention”.

İKİ: Kanıta dayalı tıbba göre grip aşılarının geçen seneki etkinliği %SIFIR ama gene de aşı olun diyorlar.

Ona da “kanırta kanırta tıp” demek lâzım.

KAYNAKLAR

1. http://www.latimes.com/science/sciencenow/la-sci-sn-flu-shot-vaccination-rate-cdc-20130927,0,3503076.story

2. http://www.ahmetrasimkucukusta.com/2013/01/20/yazilar/tip-yazilari/grip-tip-yazilari-yazilar/dunyanin-en-cok-asi-yapilan-ulkesi-gripten-kiriliyor/

3. http://www.usatoday.com/story/news/health/2013/02/21/flu-vaccine-doesnt-work-over-65/1934651/

4. http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=20388

5. http://www.eurosurveillance.org/ViewArticle.aspx?ArticleId=20390

6. http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1002/14651858.CD004879.pub4/pdf/abstract

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: