GRİBİN EN İYİ İLACI İSTİRAHAT ETMEK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
istirahat

Son günlerde sık karşılaşıkan H3N2 virüsünün Türkiye’de ve dünyada en çok  hastalık yapan virüs olduğunu söyleyen Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta,  bağışıklık sisteminin sağlam olmasının bu anlamda önemli olduğunu  belirtti.

Moral FM’de yayınlanan Kadınca Kararınca proogramına konuk olan  Küçükusta, son virüs salgını hakkında bilgi verdi.

Halk için virüsün adını  bilmenin faydası olmadığını söyleyen Küçükusta, bu grip virüsünün yüksek ateş,  baş ve eklem ağrıları, yorgunluk, iştahsızlık gibi etkilerinin olduğunu da ifade  etti.

Grip hastalarına ateşleri olduğu için antibiyotik verilmesini doğru  bulmadığını söyleyen Küçükusta, “Bir hafta içinde düzelme görülen bir  hastalıktır.” dedi.

Grip aşıları konusuna da değinen Küçükusta, “Aşı olun ya da  olmayın tavsiyesinde bulunmuyorum ancak grip aşıları ticaridir. Aşıların etki  sınırı az ve salgın döneminde aşı olmak da mantıklı gelmiyor.” diyerek  konuşmasına şöyle devam etti:

“İlaç almamak gerekir. Öksürük şurubu,  antibiyotik, balgam sökücü gibi ilaçların bu süreçte faydası olmadığı gibi  kimyasal oldukları için zarar da verebilir. Bu gripte en önemli olan tedavi  şekli istirahattir.

Dinlenmek hem iyileşme açısından hem de bulaştırma riski  açısından çok önemli. Bol sıvı almak gerekir. Bulunulan ortamın çok sıcak  olmaması gerekir. Ihlamur, adaçayı, nane, limon, zencefil ve bal gibi klasik  karışımları da mutlaka tüketmek gerekir.”

Haberimport.com : http://www.haberimport.com/haber/prof-dr-ahmet-rasim-kucukusta-gribin-en-iyi-ilaci-istirahat-etmek-324541.htm#ixzz2pwmGNg7W

Siz de yorumunuzu paylaşın: