ACABA ADIMIZI MI DEĞİŞTİRSEK?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
MÜEZZİNOĞLU

Başında bulunduğu Sağlık Bakanlığı’ nın adını sorgulayan Mehmet Müezzinoğlu’ na tebrik ve teşekkürler.

Dilerim bu uğurda doğru adımlar atılmaya da devam eder.

Haber şu:

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, “Ben bazen diyorum ki, ‘Acaba bizim adımızı değiştirsek?’ diyorum. Hastalık Bakanlığı mı yapsak? Adımız Sağlık Bakanlığı ama daha çok hastalık konuşuyoruz. O nedenle de bir çelişkiyi de vurgulayarak bir algıya da fırsat vermemek veya yeni bir algının oluşmasına da katkı sağlamamız lazım” dedi.

Hilton Otel’de düzenlenen Türk Tıp Dünyası Kurultayı kapsamında katılımcılar onuruna verilen yemekte konuşan Müezzinoğlu, “Gönül dünyalarımız açısından bence bizi umutlandırdı. Ülkemizin ve ülke insanının zenginliğini bir daha çok güçlü olarak hissettim” dedi.

Kurultaya katılamayan hekimlerle buluşabilmenin yollarını da bulmaları gerektiğine işaret eden Müezzinoğlu, “Mutlaka bu zenginliği ülkenin bir zenginliği haline dönüştürecek projeler üretebilmeli, bir sistem kurgulayabilmeliyiz” şeklinde konuştu.

Müezzinoğlu, kurultaya katılanların kendilerine fikir ve projelerini iletebileceklerine dikkati çekerek, şöyle devam etti:

“Çünkü arzu ettiğimiz bu halkaları çoğaltabilmek, ülkemiz, milletimiz, camiamız adına evrensel bir alan olan sağlıkta bu ülkenin üretkenliğine katkı sağlayabilmesi adına değerlendirmek istiyoruz. Bunun için gerçekten bugün projeyi başlatırken beklediğimizden çok daha fazlasını aldığımızı görüyorum. Bugün aldıklarımızdan çok daha fazlasını da başarabileceğimiz kanaati oluştu.”

“İnsanın sağlıklı yaşam süreci bilincini oluşturabilecek projeler yapmalıyız”

Bakan Müezzinoğlu, sağlıklı bireyi, aileyi daha çok konuşmaları gerektiğini dile getirerek, sağlıklı bireye daha çok para, fikir ve proje ayrılması gerektiğini söyledi.

Müezzinoğlu, “Ben bazen diyorum ki, ‘acaba bizim adımızı değiştirsek?’ diyorum. Hastalık Bakanlığı mı yapsak? Adımız Sağlık Bakanlığı ama daha çok hastalık konuşuyoruz. O nedenle de bir çelişkiyi de vurgulayarak bir algıya da fırsat vermemek veya yeni bir algının oluşmasına da katkı sağlamamız lazım” diye konuştu.

Sağlıklı bireyin, sağlıklı bir yaşam sürmesinin bilimsel verilerinin gerektiğini, sağlıklı beslenmenin sağlıklı yaşama katacağı katkıların konuşulması gerektiğini aktaran Müezzinoğlu, şöyle devam etti:

“Kalkınma Bakanlığının, Sağlık Bakanlığının esasında projelerini, bütçelerini buralara ayırması, bu alanda da sivil toplum örgütlerinin geleneklerine büyük oranda ihtiyacımız var. Çocuklarımızın 0-5, 5-10, 10-15 yaş gruplarıyla ilgili bizim onların sağlıklı bir yaşam bilinci, onların sağlıklı yaşam kültürüne neler katabileceğimizi konuşmamız ve buralarda çok daha güçlü projeler üretmemiz gerektiği inancındayım.

Yoksa karşımıza kartopu gibi büyüyen, muhtemelen ekonomisi zayıf ülkeleri veya o ülkelerin insanlarını ezip geçecek devle karşı karşıya kalacağız. Halbuki kolay olan insanın hastalanmadan sağlıklı bir yaşam sürecinin bilincini oluşturabilecek alanlara destek vermek diye düşünüyorum. Ama ne hikmetse toplumumuz bizi oraya bırakıyor ne de belirli güç odakları bizi oraya bırakıyor. Biz de bir bakıyoruz bunu konuşuyoruz ama kürsüden inince yine hastane, ilaç, daha çok reçete ve oraya doğru sürüklenip gidiyoruz. Bence ciddi bir problem.”

Kaynak: http://www.kanalahaber.com/haber/saglik/saglik-bakanligi-adini-mi-degistirsek-200127/

Siz de yorumunuzu paylaşın: