EMZİREN ANNE KALP HASTASI OLMUYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Emzirmenin bebek sağlığı için önemli olduğu, onları başta alerjiler ve enfeksiyonlar olmak üzere pek çok hastalıktan koruduğu bilinirdi ama yeni bir araştırma emzirmenin annenin kalp hastası olmasını da engellediğini ortaya koydu.

Araştırma “Obstetrics & Gynecology” isimli dergide yayınlandı (1).

1985-1986 seneleri arasında Genç Erişkinlerde Koroner Arter Risk Gelişmesi Çalışması’ na (Coronary Artery Risk Development in Young Adults Study) katılan 2787 kadın 20 sene takip edildi.

Bunlar içinden başlangıçta kalp hastalığı veya diyabeti olmayan ve bu süre içinde 1 veya daha fazla doğum yapan 846 kadın seçildi.

Başlangıçta kardiyo-metabolik risk faktörleri belirlenen bu kadınların 20 sene sonra ultrason metodu ile karotis damarı “intima-media kalınlığı” mm cinsinden ölçüldü.

İntima-media kalınlığı kalp hastalıkları için risk faktörü olan aterosklerozun (damar sertliği) büyüklüğünü gösteren bir ölçüdür.

Doğum yapan bu kadınların 262’ sinin bir aydan kısa süre, 210’ unun 1-6 ay 169’ unun6-10 ay ve 205’ inin de 10 aydan uzun süre süt verdikleri belirlendi.

Irk, kan basıncı, vücut kitle endeksi, yaş, sigara, kolesterol seviyeleri gibi birçok risk faktörü kontrol edildikten sonra emzirme süresi ne kadar azsa karotis arterinin o kadar geniş olduğu bulundu.

Bir aydan daha kısa süre meme veren kadınların yüzde 17’ sinde, buna karşılık 10 aydan uzun süre meme verenlerin ise yüzde 11’ inde “aterosklerotik plaklar” tespit edildi.

Anne sütü damar sertliğini önlüyor

Daha önce yapılan çalışmalarda anne sütü emen bebeklerde koroner damar hastalığının daha az görüldüğünü bildiren çalışmalar var (2, 3, 4, 5).

Bu hiç de şaşırtıcı bir sonuç değil çünkü anne sütünün yüzde 90’ dan fazlası kolesterolden oluşuyor ve kolesterolden zengin gıdalarla beslenmek de kalp hastalıklarından koruyor.

Kalp hastalıklarının sebebinin doymuş yağlar değil modern tıbbın insanlara 50 senedir utanmadan kalp dostu diye yedirdiği “trans yağlar” yani margarin ve hidrojenize bitkisel yağlar olduğu gerçeği artık saklanamaz hâle geldi.

Endüstrinin maniple ettiği FDA trans yağların zerresinin bile zararlı olduğunu ilan etmek zorunda kaldı.

Darısı, hâlâ “kolesterol yemeyin kalp hastası olursunuz” diyen etıbbanın başına!

Emzirme anneyi neden kalp hastalıklarından koruyor?

89326 kadın üzerinde gerçekleştirilen Nurses’ Health Study’ de de 2 sene veya daha uzun süre bebek emziren annelerde koroner kalp hastalığı riski yüzde 23 daha az bulunmuştu (6).

Peki, emzirme anneyi nasıl oluyor da kalp hastalıklarından koruyor?

Bu sorunun cevabı zor gibi gözükse de bence hiç de öyle değil.

Annenin bebeğini olabildiği kadar uzun emzirmesi o kadının “sağlıklı yaşadığını” gösteren kriterlerden biridir.

Bu, annenin sağlıklı beslendiğini, bir işte çalışmadığını, bebeğine yeteri kadar zaman ayırdığını, mutlu olduğunu gösterir.

Bebeğini emziremeyen annelerin birçoğu dışarıda çalışıyor olabilir; hem çalışma hayatı hem bebek bakımı hem ev işlerinin yarattığı stresin küçümsenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Gelelim neticeye

Bu araştırmanın sonuçları da, kalp hastası olmamanın temel şartının “kolesterol hapı içmek değil” sağlıklı yaşamak olduğunu bir kere daha ispat ediyor.

Allah’ ın her işinde bir hikmet olduğunu unutmayalım.

Kaynaklar

1. http://journals.lww.com/greenjournal/Abstract/2015/08000/Lactation_Duration_and_Midlife_Atherosclerosis.24.aspx

2. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15890972

3. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15308954

4. http://jech.bmj.com/content/59/2/121.full

5. http://vmj.sagepub.com/content/14/2/137.full.pdf

6. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19110223

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. Dr. Mustafa Mercan dedi ki:

    Yorumunuz mükemmel ve hatta diyebilirim ki araştırmanın bile önüne geçmiş denebilir.

  2. Fatma Günaydın dedi ki:

    Emzirme sırasında salgılanan hormonların da rolü olabilir, naçizane düşüncem bu benim.

  3. Yeşim Kahraman dedi ki:

    Anne sütü dünyanın eşi benzeri olmayan en mükemmel gıdasıdır. Anneler, çocuğunuza sakın mama vermeyin, bir kere mamayı tadan bebek bir daha memeyi zor emer çünkü mama tatlıdır. Mamalar bebeklerin hazır gıdasıdır bebeklerin fast food yiyeceğidir ve kesinlikle zararlıdır. Sütünüz diyelim ki yok mamayı evde kendiniz hazırlayın. İnsanlar binlerce sene bebeklerini hazır mama ile mi büyüttü Allah aşkına?

Siz de yorumunuzu paylaşın: