TAHIL BEYİN

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sizlere daha önce pek çok iktibas yaptığım orijinal adı “Grain Brain” olan kitabın Türkçe çevirisi çıktı.

Karbonhidratların sizi öldürdüğünü biliyor muydunuz?

Dünyaca ünlü Nörolog David Perlmutter, bu kitapta uzun yıllardır tıp literatürünün derinlerinde gizlenen bir gerçeği dile getiriyor: Karbonhidratlar beyninize zarar verir.

Tam tahıllı gıdalar gibi sağlıklı olduğu iddia edilen karbonhidratlar bile bunama, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu, epilepsi, anksiyete, kronik baş ağrıları, depresyon ve cinsel isteksizlik gibi pek çok farklı sorun ve hastalığa neden olabilir.

Bu kitap size beyninizin kaderini genlerinizin değil, tükettiğiniz besinlerin belirlediğini gösteriyor. Aralarında beyin hastalıklarının da bulunduğu tüm dejeneratif hastalıkların temelinde, özellikle de gluten içeren ya da şeker oranı yüksek karbonhidratların tetiklediği bir olgu yatar: enflamasyon.

Doktor Perlmutter ekmek sepetinizdekilerin veya meyve tabağınızdakilerin beyninize neler yapabileceğini, statin içeren ilaçların hafızanızı nasıl zayıflatabileceğini, neden “iyi yağlar” açısından zengin bir beslenme şeklinin ideal beslenme şekli olduğunu ve her yaşta yeni beyin hücreleri üretebilmenin nasıl mümkün olabildiğini anlatıyor.

Perlmutter’ın devrimsel dört haftalık planı size beyninizi daha sağlıklı, canlı ve uyanık tutmanın yollarını gösterirken beyin hastalıklarıyla karşılaşma riskinizi azaltacak ve sizi sık rastlanan rahatsızlıklardan ilaç kullanmadan kurtaracak çözümler sunuyor.

Kolaylıkla uygulayabileceğiniz stratejiler, lezzetli tarifler ve haftalık hedefler sayesinde bu planı hayata geçirmeniz çok kolay! Son teknolojiler ışığında yapılan araştırmalar, gerçek değişim hikâyeleri ve pratik tavsiyelerle Tahıl Beyin size “akıllı genlerin” kontrolünü ele geçirmeyi, yeniden mutlu olmayı, sağlıklı ve dopdolu bir hayatın tadını çıkarmayı öğretiyor.

“Doktor Perlmutter en hassas organımız olan beynimizi yenilikçi bir yaklaşımla ele alıyor. Kendisi nörolojik hastalıkların tedavisinde alternatif ve geleneksel yaklaşımlardan faydalanma konusunun tartışmasız lideridir. Ona yönlendirdiğim hastalar harika sonuçlar aldı. Gelişmelere öncülük eden Perlmutter tıbba bakış açınızı değiştirmenize yardımcı olabilir.”
-Dr. Mehmet Öz-

“Perlmutter bizi sözde sağlıklı tam tahılların beynimiz üzerindeki yıkıcı etkilerinin arasında bir tura çıkarıyor. Modern buğday başta olmak üzere tahıllar; kalp krizleri, trafik kazaları ve kafa travmaları nedeniyle zarar gören beyinlerin toplam sayısından daha fazla beyne zarar veriyor.

Doktor Perlmutter beyin sağlığının ve işlevinin korunması veya beyinde iyileşme sağlanması için buğdaysız beslenmenin benimsenmesi gerektiğini ikna edici bir dille anlatıyor.” – Dr. William Davis, Buğday Göbeği kitabının yazarı

“Beyninizi güçlendirmek, hafızanızı korumak, ruh halinizi iyileştirmek, enerjinizi artırmak ve daha pek çok şikâyete yol açan hastalıktan kurtulmak istiyorsanız Doktor Perlmutter’ın sözlerine kulak verin. Bu kitap size beyninize nasıl bakacağınızı ve onu nasıl beslemeniz gerektiğini anlatan bir kılavuz!”
-Dr. Mark Hyman, Kan Şekeri Diyeti kitabının yazarı-

“Bunama ve diğer pek çok beyin hastalığı ne kaçınılmazdır ne de genetik. Bu hastalıklar tahıl ve şeker yönünden zengin bir beslenme şeklinin tercih edilmesiyle doğrudan bağlantılıdır. Tahıl Beyin yalnızca bunu kanıtlamakla kalmıyor, aynı zamanda da size beyninizi veya sevdiklerinizin beynini korumak için bilmeniz gereken her şeyi sunuyor.”
-Dr. Christiane Northrup-
(Tanıtım Bülteninden)

Türkçe (Orijinal Dili:İngilizce)
352 s. — 2. Hamur– Ciltsiz — 14 x 21 cm
İstanbul, 2015
ISBN : 9786053435723

 
Sayfa Tasarımı : Meral Gök
Editör : Tüvana Zararsız
Çeviri : Hadiye Deniz Ülker

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. Canan Karatay dedi ki:

  Senelerden beri Prof. Ahmet Rasim Küçükusta, Rahmetli arkadaşımız Prof. Ahmet Aydın,
  barsaklarımızda yaşıyan mikrobiomun, sağlığımız, bağışıklık sistemimiz, ve otostik hastalıklar spekturumu için son derece önemli olduğunu zaten vurguluyorlardı.

  David Perlmutter, her türlü tahılın barsaklardaki dost bakterilerin yok olması ile barsak epitellerin bozuarak, nasıl geçirgen barsak ya da ‘leaky gut’ a neden olduğunu gayet güzel bir dille açıklıyor.

  Barsaklarımızın ikinci beyin olduğunu, nöodejeneratif ve kronik dejeneratif hastalıkların ana nedenlerini dost bakterilerin azalmasına neden olan, tahıllar, gereksiz yere kullanılan antibiotikler, şekerler olduğunu bilimsel kaynaklarla açıklıyor.

  Anadulumuzda da güzel bie laf vardır, sırası gelmişken onu da hatırlatalım: EKMEK AHMAĞI lafı yıllardan beri söylenir durur.

  2015 yılında da ‘BRAIN MAKER’ kitabını yazdı.

  Bu hastalıkları önlemek için neler yapmamız gerektiğini çok güzel açıklıyor.

  Sitesinden herkes ulaşabilir, bilgi alabilir.

Siz de yorumunuzu paylaşın: