VEGAN DEMEK TAHIL BEYİNLİ DEMEK, VEGANLIK HASTALIKTIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Canan Karatay, “vegan demek tahıl beyinli demek” demiş.

BİR: Aslında bu söz ona ait değil, Grain Brain diye yani “Tahıl Beyin” diye tahılların zararlarını, nasıl hastalık yaptıklarını, ballandıra ballandıra anlatan, tahıl karşıtı bir kitap var (1).

İKİ: Vegan beslenenlerde beyin sağlığı için olmazsa olmaz maddelerden demir, D vitamini, omega 3 ve B12 vitamini eksikliği olur ve bu da ruh ve sinir hastalıkları riskini artırır (2, 3).

Gelelim neticeye

Vejetaryen veya vegan beslenme gibi tek yönlü diyetlerin insan sağlığı için uygun olmadığına inanıyorum.

Hayvansal ürün yemeyenlerin demir, omega 3 ve B12 vitamini almalarının, kan değerlerini yükseltmek dışında işe yarayabileceğine ihtimal vermiyorum.

Sağlıklı beslenme bir bütündür, sadece otla beslenmek de doğru değildir, sadece etle de.

Ot yemekten imanı gevreyenlere önemle duyurulur!

Kaynaklar:

1.https://www.drperlmutter.com/about/grain-brain-by-david-perlmutter/

2.http://ahmetrasimkucukusta.com/2018/09/10/yazilar/tip-yazilari/beslenme/vejetaryen-beslenme-tercihi-ruh-hastaliginin-isareti-olabilir

3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2017/10/12/hakkimda/depresyon-vejetaryen-ve-veganlarda-daha-fazla-goruluyor/

***

Haber aynen şöyle:

Prof. Dr. Canan Karatay, veganları ‘tahıl beyinli’ olarak nitelendirdi. Karatay, “Veganlar kısa ömürlüdür. Veganlar yalnız tahıl yiyor tavşan ve koyun gibi. Veganlık hastalıktır” dedi.

Çukurova Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi tarafından gerçekleştirilen araştırmada Türkiye’nin başlıca tuz üretim merkezlerinde üretilen 16 farklı markada sofra tuzunun tamamında miktoplastik bulunması ile ilgili de konuşan Karatay, Kaya tuzunun aslında bir tuz değil, çok önemli bir mineral olduğunu belirtti. Karatay, “Tuzsuz kalmak kalp krizi ve felç yapabilir. Sofra tuzu tehlikelidir. Rafine edilmesi lazım” dedi.

Konuya ilişkin olarak Habertürk’e değerlendirmelerde bulunan Prof. Dr. Canan Karatay, “Öğütülmemiş, rafine olmamış kaya tuzu… Kristale bir şey bulaşmaz. Tuz tüketmezsek hayat olmaz. Bütün sinir sistemimizin iletisindeki her şeyin altında tuz var. Tuz olmazsa hiçbir organımız çalışmaz ” diye konuştu.

 

Karatay, “Tuzsuz kalmak kalp krizi ve felç yapabilir. Sofra tuzu tehlikelidir. İşlem görüyor. Tuz çok önemli bir madde. Rafine edilmesi lazım. Tansiyonu yükselten şekerdir. Tuzsuz hayat olmaz” şeklinde konuştu. Karatay, “Kaya tuzu le suyu içebilirsiniz. Bu sağlıklı. Ast yapan şekerdir, ekmektir, undur, şekerli ve gazlı içeceklerdir” dedi. 

‘VEGANLAR KISA ÖMÜRLÜDÜR’
Canan Karatay, “Tahıl hayvan yemidir. İnsan vücudu tahılları kullanmaya programlanmamıştır. Tahıl yersek koyun gibi oluruz. Tahıl yersek tahıl beyinli oluruz. Vegan demek tahıl beyinli demek. Veganlar kısa ömürlüdür. Veganlar yalnız tahıl yiyor tavşan ve koyun gibi. Veganlık hastalıktır” ifadesini kullandı. Karatay, “İthal kuruyemiş yenmemeli. Kuru baklagiller çok önemli. Mutlaka yenmeli. Kuru baklagiller tahıl değildir.” İfadesini kullandı.

Kaynak: https://tr.sputniknews.com/yasam/201810251035826813-canan-karatay-vegan-tahil-beyin-vegan-hastalik/

 

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: