SİGARA YASAĞININ KAPSAMI GENİŞLİYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sağlık Bakanlığı’ nın açık alanlarda sigara içilmesine getirdiği düzenlemeleri can-ı gömülden destekliyorum.

Sağlıklı bir nesil yetiştirmek istiyorsak, çocuklarımızı, torunlarımızı seviyorsak şunların da yapılması gerekiyor:

BİR: Sigaraya karşı verilen savaş, özellikle de işlenmiş şeker ihtiva eden ve halkımızın “abur cubur” diye tanımladığı bisküvi, gofret, cips, şekerleme, sakız gibi gıdalara, fast fooda, trans yağlara, meşrubata karşı da verilmelidir.

İKİ: Abur cubur gıdalar da marketlerde kapalı dolaplarda bulunmalı, ambalajları tek tip olmalı ve paketlerin üzerinde de “sağlık için zararlı olduklarını bildiren uyarılar” bulunmalıdır.

ÜÇ: Bu tür gıdaların tıpkı sigara gibi açık alanda yenmesi içilmesine düzenleme getirilmelidir.

DÖRT: Abur cubur vergisi de şarttır.

Gelelim neticeye

Sigara, alkol ve şeker “emmioğlu” olurlar.

Kimse kimseyi kandırmasın, 50 kuruşa gofret, cips satılan bir ülkede obezite ve diyabetle mücadele edilemez.

***

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, gazetecilerle bir araya geldiği sohbet toplantısında, açık alanda sigara kullanımına yönelik düzenlemeye son şeklinin TBMM’de verileceğini anlattı.

Türkiye’nin koruyucu sağlık hizmetlerinde önümüzdeki dönemde çok daha güçlü bir sahiplenmeyi başarmak zorunda olduğunu aktaran Müezzinoğlu, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz 7 yılda başlattığımız sigarayla mücadelede Türkiye çok önemli bir başarı elde etti. Bu hafta Kanser Haftası, vatandaşlarımızın en çok korktuğu da kanser olmalı.

Kanserle mücadelemizde yüzde 8 ile 10 arasındaki bir oranda düşüşü yakalamaya başladık. Yüzde 10 çok büyük bir rakam.

Tütüne bağlı gelişen yeni kanser sayısı erkeklerde yıllık 33 binden 30 binlere inmiş. 3 bin vatandaşımıza, kanser teşhisi koymamayı bu mücadele sonrası başarmışız. Bunu daha iyi noktaya taşısak, bu 25 binlere inecek.

Bütün kanserlerde 33 binden 30 bine, akciğer kanserlerinde ise 22 binden, 19 bine inmeyi başarmışız. Bu çok önemli bir başarı. Biz bu mücadeleyi vermeseydik bu 33 bin rakamı karşımıza 35 bin olarak gelecekti.

‘Kapalı dolaplarda satılacak’

“Şu anda yakaladığımız başarıyı daha güçlü hale getirmemiz lazım. Bunun için de belirli düzenlemeler getirdik, bunlardan biri vitrinlerde satış yerine kapalı dolaplarda satış. Açık alanda içiliyor. Açık alanda yüzde 25’lik bir alanda sigara içilebilir.

Mesela bir çay bahçesini düşünün, buranın yüzde 25’lik diliminde sigara içilen bir bölüm, diğer 75’lik diliminde içilmeyen bölüm. Bu anlamda Bakanlar Kuruluna düzenleme yetkisi de veriyoruz yüzde 50’ye kadar. Otellerin plajlarında sınırları belli.

Bu sınırlardaki şezlongların yüzde 50’si sigara içilemeyen, yüzde 50’si içilebilen bölüm. Alanlara göre oranlarda artma, eksilme olabilir. Çocuk parklarında sigara içimini yasaklıyoruz. Normal parklarda ise sınırlama getiriyoruz.”

AVM’lerin, hastanelerin giriş çıkışlarında da sigaranın yasaklanacağını, buralarda da özel alanlar belirleneceğini dile getiren Müezzinoğlu, ayrıca üniversite kampüslerinde sigara satışının yasaklanması gibi düzenlemeleri TBMM’ye havale ettiklerini söyledi.

Kaynak: http://www.trthaber.com/haber/turkiye/sigara-yasaginin-kapsami-genisliyor-242604.html

Siz de yorumunuzu paylaşın: