ABUR CUBUR PAKETLERİ DE RAFTAN İNMELİDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sigara paketlerinin raftan inmesi çok güzel bir haber ama yetmez.

Sağlık Bakanlığı’ nın sigara ile yaptığı mücadelenin daha etkilisini halkımızın “abur cubur” dediği gıdalarla da yapması şart.

Abur cubur yiyecek ve içeceklerin  küçük çocukların sigarası olduğu görmezden gelinecekse sigara mücadelesinin de ehemmiyeti kalmaz.

Maksadımız göstermelik bir iş yapmak değil de hakikaten çocuklarımızın sağlığını korumak ise:

BİR: Marketlerde abur cubur gıdaların çocukların ulaşma ve hatta asıl mühimi görme sahalarının dışında olması gerekir.

İKİ: Belli bir yaşın altındaki çocukların marketlere girmeleri bile sınırlandırılmalıdır.

***

Türkiye gazetesinde Gökhan Kayra‘ nın haberi:

2 milyondan fazla tiryakinin sigarayı bırakmasını sağlayan Dumansız Hava Sahası uygulamasına yenileri ekleniyor. Sigara paketlerinin artık görünür yerlerde değil, tezgâh altına konularak satışı yapılabilecek.

Sağlık Bakanlığı, sigara satıcılarından sigara satılan yerlere, sigara yasağı denetim ekiplerinin aldığı ücretlerden sigara paketleri üzerindeki mesajlara kadar bir dizi düzenlemeye gitmeye hazırlanıyor.

Dünyanın takdirini toplayan ve 2 milyondan fazla tiryakinin sigarayı bırakmasını sağlayan Dumansız Hava Sahası uygulamalarına yenileri ekleniyor. Bu kapsamda Sağlık Bakanlığı, sigara paketleri üzerinde yer alan olumsuz mesajları olumlu hâle dönüştürecek.

Bakanlığın çalışmasına göre paketlerin üzerinde ‘sigara öldürür’ gibi olumsuz ifadeler yerine ‘sevdikleriniz için sigara içmeyin’ gibi mesajlar yer alacak. Bu sayede vatandaşların sigarayı bırakmaları olumlu yönde teşvik edilecek.

Avustralya’da uygulanan ve Dünya Sağlık Örgütü’nün tavsiye ettiği kara paket uygulamasından henüz fayda sağlandığına ilişkin bir veri olmadığı için ve bu uygulamanın uluslararası ticaret hukukunda dava konusu olabilme ihtimalinden dolayı Bakanlık, başka bir uygulamayı devreye sokacak.

Bu çerçevede sigara paketleri özellikle çocuk ve gençlerin görmemesi için raflarda değil, tezgâh altında muhafaza edilerek satışı yapılabilecek. Bakanlığın Dumansız Hava Sahası kapsamında kapalı alanlarda uygulanan sigara yasağının denetimi için kurulan ekiplerde yer alan personele teşvik uygulaması hayata geçirilecek.

Aldıkları ücretlerde iyileştirme yapılacak ekiplerin çapraz denetimle kapalı mekânları denetleyeceği öğrenildi.

Kaynak: http://www.turkiyegazetesi.com.tr/saglik/364160.aspx

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. gokhan polatkan dedi ki:

    Çizgi film aralarına reklam koyup çocukların bir ürünü almasına yönlendirilmesi de önlenmeli. Çocuklara yönelik reklamlar yasaklanmalı.

Siz de yorumunuzu paylaşın: