YARGITAY’DAN YÜZBİNLERCE ANNE-BABAYI İLGİLENDİREN ‘ZORUNLU AŞI’ KARARI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Yargıtay’ ın kararının doğru olduğuna inanıyorum.

Toplum sağlığını tehdit eden acil bir durum yoksa ve aşı olmayan bir çocuk toplum için bir tehlike oluşturmuyorsa zorla aşı yapılmamalıdır.

Bir kanunla tüm aşıların aynı torbaya konması ise yanlışların en büyüğü olacaktır.

Her aşı etkinlik ve emniyeti bakımından kendi başına değerlendirilmelidir.

Akıl ve ruh sağlığı yerinde olan anne-babaların çocuklarının sağlığını nasıl koruyacaklarına karar verme hakları olmalıdır.

Asıl mesele ise şudur:

Tam ve doğru bilgilendirilmeyen ve üstelik de adam yerine konmayan halka herhangi bir şeyi dayatmanın yanlış olduğunu hatta bunun tam aksine ters tepkiye yol açacağını bakalım ne zaman anlayacağız.

***

Hürriyet gazetesinde Dinçer Gökçe’ nin  haberi:

Y.-A.U. çiftinin, geçtiğimiz yıl 20 Şubat günü bir çocukları dünyaya geldi. Hastanede, bebeğe zorunlu aşıların yapılması gerektiği belirtildi. Ancak çift bu talebi geri çevirdi. Devreye Karabük Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı İl Müdürlüğü girdi. Müdürlük, zorunlu aşıların yapılması gerektiğini, Çocuk Koruma Kanunu gereği bebek için gerekli sağlık tedbirlerinin uygulanması için aile mahkemesine başvurdu.

MAHKEME ‘AŞI YAPILSIN’ DEDİ
Karabük Aile Mahkemesi’nin kararında, aşıların önemi ile ilgili yapılan açıklama ve eğitimlere rağmen anne-babaları tarafından aşı yapılmasına izin verilmeyen çocukların korumaya muhtaç çocuk olarak kabul edileceği belirtildi. Mahkeme kararı ile, bebeğe aşı yapılmasının yolu açıldı. Ancak aile bu kararı temyiz etti.

KARAR, YARGITAY’A TAŞINDI
Davanın temyiz incelemesini Yargıtay 2. Hukuk Dairesi yaptı. Daire, kararında, Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) geçtiğimiz kasım ayında verdiği bir karara atıfta bulundu. AYM’nin anılan kararında, benzer bir durum yaşayan aile haklı bulunmuş, zorla aşı yapılaması hak ihlali olarak değerlendirilmişti.

YARGITAY: AYM’NİN KARARI AÇIK
Yargıtay kararında da, AYM’nin verdiği karar ortada olmasına karşın yerel mahkemenin başka türlü karar vermesinin olanaklı olmadığı kaydedildi. Daire, tersi yönde verilecek kararın da AYM’nin önüne gideceğine işaret ederek yerel mahkemenin kararını bozdu.

HAK İHLALİ OLUR
Bozma gerekçesi ise şöyle ifade edildi: “Anayasa Mahkemesi’nin bu husustaki bireysel başvuru sonucu aldığı ihlal kararı karşısında, hak ihlaline yol açmamak için hükmün bozulması gerekmiştir.” Yargıtay’ın bozma kararı sonrası dosya yeniden ilk mahkemesine döndü. Mahkeme, bozma kararına geçtiğimiz günlerde uydu. Böylece, U. çiftinin karşı çıktığı zorunlu aşı talebi yargı kararı ile ortadan kalkmış oldu.

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/yargitaydan-yuzbinlerce-anne-babayi-ilgilendiren-zorunlu-asi-karari-40099011

Siz de yorumunuzu paylaşın: