3 YAŞINDAN KÜÇÜK ÇOCUKLAR KESİNLİKLE DİŞ MACUNU KULLANMAMALI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Diş macununun 3 yaşından küçük çocuklar tarafından kesinlikle kullanılmaması ve çocukların dikkatini çekecek biçimde üretilen diş macunlarına kanılmaması gerektiğini açıklayan Dişhekimi Zahide Genç’ e teşekkür ediyorum.

Kimi bilerek kimi farkında olmadan diş macunu üreticilerinin pazarlama oyunlarına alet olanların ibretle okuması gereken bir haber.

***

Diş Hekimi Zahide Genç, 3 yaşından küçük çocuklara diş macunu kullandırılmamasını önerdi.

Ebeveynlerin, firmalar tarafından çocukların dikkatini çekecek biçimde ürettikleri diş macunlarına kanmaması gerektiğinin altını çizen Diş Hekimi Zahide Genç, 3 yaşından küçük çocuklara kesinlikle diş macunu kullandırılmaması gerektiğini ifade etti.

Genç, “3 yaşından önce alışkanlık kazandırmak için elbette çocuklara diş fırçası verilmeli ama diş macunu kesinlikle kullandırılmamalıdır. O yaştan sonra da, onların yaşına uygun üretilmiş, Sağlık Bakanlığı ya da FDI (Dünya Diş Hekimleri Birliği) onaylı diş macunları kullandırılmalıdır” diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI VE FDI ONAYLI DİŞ MACUNU KULLANILMALI

Ayrıca, diş macunlarındaki florür maddesinin özellikle beyne zararlı olduğuna dair söylentilerle ilgili bilgi veren Genç, florürün ancak fazla kullanımda zararlı etkiler ortaya çıkaracağına dikkat çekti.

Florürün diş çürüklerine karşı etkili bir madde olduğunu belirten Genç, “Florür içerikli diş macunları belirli oranda kullanıldığı sürece hiçbir zararı yok. Tam tersine çürükten koruma etkisi var. Ama miktar fazlalaşırsa her madde gibi tabi ki zararlı olabilir.” dedi.

Florür içeriği sektör standartlarına uygun olan Sağlık Bakanlığı ve FDI onaylı diş macunu kullanılmasını öneren Genç, merdiven altı diye tabir edilen ve içeriğinde hangi maddenin ne oranda kullanıldığına dair bilgi olmayan diş macunlarının kullanılmaması gerektiğini vurguladı.

DİŞ BEYAZLATICI KULLANIRKEN BUNA DİKKAT!

Diş Hekimi Zahide Genç, diş beyazlatıcıların kullanımı ile ilgili bilgiler de verdi. Market ve eczanelerde satılan diş beyazlatıcı toz ve macunların diş minesine zararlı olduğunu söyleyen Genç, “Bu, bir kişinin evde uygulayacağı bir yöntem değil. Çünkü tozlar mine yüzeyini çizebilir ve daha fazla aşındırıcı özellik yarattığı için bir süre sonra diş yüzeyinde renklenmeler görülür.

Bu nedenle mutlaka hekim kontrolünde ve hatta hekim tarafından uygulanmalıdır. Yani kendi başımıza gidip bir diş beyazlatma tozu alıp bunu dişlerimize sürdüğümüz zaman mutlaka o dişler zarar görecektir.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: http://www.haberturk.com/saglik/haber/1300674-3-yasindan-kucuk-cocuklar-icin-dis-macunu-kullanmamali/

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Elif dedi ki:

    Dişmacunu reklamlarında fırçanın üzerine kocaman macun sıkılıyor ve memleketin hocaları buna ses çıkarmıyor. Kim bilir belki de bunu bilerek yapıyorlar, çok ama çok yazık

  2. uygar bakşi dedi ki:

    Çocuklar, kendilerine zarar vermyecek macun ile ve ebeveyn kontrolünde diş fırçalamalıdır. Çocuk dişlerini korumak için bilinmesi gereken başka uygulamalar da mevcuttur:

    https://www.uygarbaksi.com/single-post/2017/08/04/Flor-hakkinda-bilinmesi-gerekenler

Siz de yorumunuzu paylaşın: