DOKTORUN ŞİKÂYET ETTİĞİ KAMU SPOTU YAYINDAN KALDIRILIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Batmanlı doktorun, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) şikayet ettiği ”Hadi Baba” adlı kamu spotunun yayından kaldırılmasına karar verildi.

Batmanlı Dahiliye Uzmanı Mehmet Fırat, nefes darlığı çekerken, çocukları tarafından dans ya da spora çağrılan babaları anlatan kamu spotunu BİMER’e şikayet etti.

Hadi Baba” denilerek babaları efora teşvik eden kamu spotunun sakıncalı olduğunu belirten Dr. Fırat, BİMER’e gönderdiği yazıda, ”Kalp ve akciğer hastalarının en önemli belirtisi, nefes darlığıdır. Birçok kalp hastasında nefes darlığı, kriz belirtisi veya kalp damar daralmasının belirtisidir. Bu durumda yapılacak ilk iş mutlak istirahat ve en küçük harekete bile zorlamamaktır. Yorgunluğa bağlı nefes darlığı ile ‘anjinal’ nefes darlığını ayıramayan birinin, yakınını efora teşviki cinayet ile eşdeğerdir. Bu ayırımı yapması mümkün olmayan bir toplulukta bu reklamın çok ciddi bir zarar içerdiğini belirterek reklamın kaldırılmasını istiyorum” dedi.

”15 ARALIK’TA SONA ERECEK”

Dr. Fırat’ın yazısı üzerine söz konusu kamu spotunun yayından kaldırılmasına karar verildi.

Sağlık İletişimi Daire Başkanlığı’nca, Dr. Fırat’ın dilekçesine verilen yanıtta, kamu spotunun 15 Aralık’tan itibaren yayından kaldırılacağı belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

”Toplum sağlığına verdiğiniz önemle birlikte görüş ve önerilerinizi bizimle paylaştığınız için teşekkür ederiz. ‘Hadi Baba’ adlı kamu spotu Babalar Günü hassasiyeti ile hazırlanmıştır. Kamu spotunda, sigara kullanımı nedeniyle sağlığını kaybeden babalar ile değil, sağlıklı babaları ile birlikte kaliteli zaman geçirmek isteyen çocukların isteklerine yer verilmiştir. Sadece sigara içmesinden kaynaklı nefes darlığı yaşayan babanın çocuğunun hareketlerine yetişememesine ve babasıyla birlikte sağlıklı zaman geçirmek isteyen bir gencin isteğine vurgu yapılmıştır. Başvurunuzdaki değerli tespitleriniz bizim için önemlidir. Kamu spotu, sizlerden gelen değerlendirmeler sonucu 15 Aralık’tan itibaren yayından kaldırılacaktır.”

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/turkiye/doktorun-sikayet-ettigi-kamu-spotu-yayindan-kaldiriliyor,zix9c1NBHk6a5nV6VL0p7A

Yazı için 1 yorum yapılmış:

 1. faik dedi ki:

  O reklam sigara reklamıydı/bağıydı.

  Diyorum işte; doğada ye, iç?, yat.

  Oraya koş buraya koş, hopla topla zıpla kıvır, eğil kalk geril kurul, sil süpür ov silk, karıştır doğra rendele ez döv yoğur…… yok.
  *
  Bursa’da hastane inşaatı için 1100 ağaç kesiliyor

  Kocaeli’de Hasta Nakil Araçları Yenilendi

  Söke’de Hastane Yolunda Kaza: 2 Ölü

  Ulusal Sağlık Sistemi İş Kuralları Değişiklikleri

  Kediyi hasta sandı, gerçek veterinere gidince ortaya çıktı

  Beyninizi canlandırmanın 10 yolu

  Uçağın orta koltuğunda hastalık kapma riski fazla

  Haliliye Cavşak deresi hastalık saçıyor

  Sağlık turizminden gelir beklentisi: 9-10 milyar dolar!

  Oyuncaklarını Hasta Kardeşinle Paylaş

  Antibiyotik direnci nedeniyle 10 milyon kişi ölecek

  Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti engellemek için beden dili şart!

  ……

  Bu durumda spot/reklam, zehir/darp/çarp…… olmayacakta, ne olacak?

Siz de yorumunuzu paylaşın: