UZAK DURURSAK KANSERDEN KURTULURUZ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Başta kanser olmak üzere tüm hastalıklardan korunmanın yolunun “adam gibi beslenme” olduğunu açıklayan; D vitamini, balık yağı haplarının ve abuk subuk gıda takviyelerinin adını bile anmayan Canan Karatay’a teşekkürlerimle…

Zaten paketlenmiş gıdalara karşı çıkan birinin, “hap şekline getirilmiş gıda takviyelerini” tavsiye etmesi akıl ve mantık dışıydı.

Bakınız, gıda takviyeleri insanları gıdalardan soğutmak, beş kuruşluk otu beş yüze satmak için çıkarılmış kurnaz tüccarların ürünüdür.

Balık varken balıkyağı hapı, yoğurt varken probiyotik içmenin; güneşlenmek varken D vitamini hapı almanın manası var mı, bir daha düşünün.

Memleketimin insanlarının yanlış beslenme alışkanlıklarını kökünden değiştiren, onlara “ilaçsız sağlık yaşamayı” öğreten Canan Hoca’ yı tekrar alkışlıyorum.

***

Çanakkale’nin Biga Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleri kapsamında ‘4 Şubat Kanser Günü’ nedeniyle düzenlenen ‘Sağlıklı Beslenme’ konulu söyleşiye Kalp ve İç Hastalıkları Profesörü Canan Karatay katıldı. Biga Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleşen, kadınlar büyük ilgi gösterdiği söyleşiyi Biga Belediye Başkanı CHP’li İsmail Işık da izledi.

Prof. Dr. Canan Karatay, söyleşisinde insülin ve şeker hastalığının zararlarını anlattı. Bunların, kanserin başlıca sebebi olduğunu belirtti. Sağlıklı beslenerek insülin ve şekerin yükselmesinin önlenmesiyle sağlıklı bir yaşam sürülebileceğini ifade eden Prof. Dr. Karatay, “Bugün maalesef şeker hastalarına verilen listelerde 8-10 dilim ekmek var. Ondan sonra şeker hastalığı iyileşmez deniliyor. Şeker hastalığı ailede varsa dahi, o ailenin beslenmesine bağlıdır, yanlış beslenmesine bağlıdır. Kesinlikle genetik değildir. Şeker hastalığı da, kanser de iyileşir. Hiçbiri genetik değildir. Hepsi yediğimize, içtiğimize ve yaşama biçimimize bağlıdır. Burada bir şeyi açıklamak istiyorum. Açlık kan şekerinizi ölçtüğünüz zaman normal ise şeker hastalığım yoktur diye kanmayın. Ya tokluk şekerine bakılacak, ya da kan insülinine. En hassası kan, insülin değeridir. İnsülin en önemli hormonlardan biridir” dedi. Prof. Dr. Karatay ayrıca, bir bardak şekerli içeceğin içinde 22 tane toz şeker bulunduğuna dikkat çekti.

Yaklaşan bahar ve yaz mevsiminde kilolardan arınmak ve fit girmek için neler yapılması konusundaki bir soruyu yanıtlayan Karatay, “Yaza fit girmek diye bir aldatmaca olamaz. Hayat boyunca sizin fit olmanız lazım, sağlıklı beslenmeniz lazım. Sağlıklı bir Karatay kahvaltısı yedikten sonra zaten doğal olarak fit olursunuz. Göbeğinizde, karaciğerinizdeki yağlarda gider. Bütün hastalıklardan kurtulursunuz” dedi. 

‘İnsülin ve şeker yüksekliği esas kanserin sebebidir’

Sigaranın kansere neden olan ispat edilmiş en önemli etken olduğunu ve bunun bilindiğini anlatan Karatay, ancak şekerin, vücuttaki ekmeğin ve işlenmiş bütün gıdaların, işlenmiş trans yağların kanser yaptığını da değindi. Rafine olmuş bütün yağların tehlikeli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Karatay, “Bir de kanser hücrelerini şeker besler. Bunlardan uzak durursak kanserden kurtuluruz. Her gün 20 dakika kendi temponuzda yürümeniz yeterli. En önemli faktörlerden biri de her gün yeterli likit almanız, yani su içmeniz çok önemli. Bütün işlenmiş karbonhidratlar ve bütün işlemiş unlar tehlikelidir. Bir de bunlarla yapılan ekmeklerin içinde çok fazla katkı maddeleri vardır” diye konuştu.

Uzun boylu olmak için de protein tüketilmesinin önemli olduğunu söyleyen Prof. Dr. Canan Karatay, “Boyunuzun uzaması için yağ ve protein yiyeceksiniz. Karbonhidrat yedikçe kısalırsınız” dedi.  Prof. Dr. Canan Karatay, Sağlıklı beslenmek için günde iki öğün yemek yenmesi gerektiğini belirtti.

Kaynak: http://www.cnnturk.com/saglik/canan-karatay-uyardi-uzak-durursak-kanserden-kurtuluruz

Yazı için 4 yorum yapılmış:

 1. emine dedi ki:

  Canan Hoca 3 sene kadar önceydi, 4-5 tane de vitamin balık yağı falan verdi ama ilaçları içemedim çünkü benden birkaç bin TL lik de tahlil isteyince paralar suyunu çekti. Şimdi bu haplardan vazgeçmiş olmasını memnuniyetle okudum inaşşalah o pahalı tahlillerden de vazgeçer.

 2. fatma dedi ki:

  Benim bildiğim Canan karatay bu haplardan şaşmaz ama belki biraz frenlenmiş olabilir. Zaten kimse her gün 4-5 tane balık yağı hapını içemiyor.

 3. İbrahim Aktaş dedi ki:

  Canan Karatay’ ın kankası doktor bey kutusu 100 liradan probiyotik hapları satıyor. 100 liraya evde manda sütünden kaç kilo şahane yoğurt yapılır bir hesaplayın ve bu işte ne kadar büyük bir kazanç olduğunu görün. Tabii üstelik yoğurt yediğinizde probiyotikler dışında pek çok faydalı besinleri de alıyorsunuz.

 4. faik dedi ki:

  İnsanın o şeyden uzak durması
  O şeyin insandan uzak durması
  *
  Zararlı ürünleri insanın uzanamayacağı yerlere koymak.
  *
  Şekerden uzak durmak
  Şekerin senden uzak durmaması
  Bağımlılık
  *
  Bağımlılık mı var, bağımlı mı var?
  *
  Rodney Dangerfield;
  Doktoruma kolumu iki yerden kırdığımı söyledim. Bana o yerlerden uzak durmamı söyledi.
  *
  sevgili bana dedi ki: “ben bundan sonra sinekleri şekerden kovacağım. ne mutlu o sineklere ki, onları kovan sensin.”

Siz de yorumunuzu paylaşın: