BU ALANI TAMAMEN İLAÇ ÜRETİCİLERİNE BIRAKMAYIN!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Sadece antibiyotiklerin değil hiçbir ilaç ve aşının “piyasa oyuncularına” bırakılmaması lazım.

Her sene yüz milyonlarca doz grip aşısı satmak varken adamlar enayi mi ki tam ve ömür boyu etkili bir aşı geliştirmeye çalışsınlar?

Gerçek grip aşılarının önündeki en büyük engel bugünkü ticari aşıları teşvik eden bilim dünyasıdır.  

Bu kadar gaflet, delalet yeter artık, iş ihanet boyutlarına vardı.

***

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), antibiyotik direnci gösteren 12 çeşit bakteriye karşı yeni ilaç üretilmesi için, ülkelere seferberlik çağrısı yaparak, insan sağlığına ciddi risk oluşturan 12 çeşit bakteriye karşı önlem alınmasını istedi.

Piyasaya bırakmayın..

Antibiyotik direncinin artmaya devam ettiğini belirten DSÖ Genel Direktör Yardımcısı Marie-Paule Kieny konuya ilişkin yazılı açıklamasında:

“Tedavi seçeneklerimiz hızla tükeniyor. Eğer bu alanı tamamen piyasa oyuncularına bırakırsak çok acil ihtiyacımız olan yeni antibiyotikler zamanında geliştirilemeyecek.” ifadelerini kullandı.

DSÖ, yeni bir uygulamayla ilaçlara direnç gösteren bakterileri gruplandırdı ve risk derecesini belirledi.

Risk dereceleri

Üç kategoriye ayrılan risk derecelendirmesinde, ihtiyacın aciliyetine göre kritik, yüksek ve orta öncelik kriterleri belirlendi.

Kritik öncelikli kategoriye birden çok antibiyotiğe direnç gösteren, özellikle hastaneler ve bakımevleri için risk taşıyan bakteriler konuldu. Bu bakterilerin ölümcül enfeksiyonlara neden olabileceği vurgulandı.

Örgüt, 12 bakteriyi bu kriterlere göre sınıflandırarak ilaç geliştiricilere yol göstermeyi planlıyor.

Açıklamada, G20 ülkelerinden sağlık uzmanlarının bu hafta Berlin’de buluşacakları belirtilerek, listenin hükümetlerin yeni antibiyotik geliştirilmesine destek vermeleri ve bu alana yatırım yapmalarını teşvik etmeyi amaçladığı kaydedildi.

Kaynak: http://eczaciyiz.net/haber/dso-nun-cagrisi-bu-alani-tamamen-ilac-ureticilerine-birakmayin/492892537

Siz de yorumunuzu paylaşın: