AÇIKTA SATILAN DONDURMADA HİJYEN UYARISI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İnsanların binlerce seneden beri yedikleri içtikleri gıdaları “mikrop” yuvası yapanlara birkaç sorum var:

-“Siz bugünlere kadar açık mı paketli dondurma yiyerek mi geldiniz?”

-“Paketlenmiş dondurmalara konan kimyasallardan ve bunların sağlık zararlarından haberiniz var mı?”

-“Ben kendimi bildim bileli mahallenin pastanesinin açık dondurmasından yiyorum, bana bir mikrop bulaşmış olabilir mi?”

***

Açıkta satılan dondurmalara mikrop bulaşma olasılığının yüksek olduğunu belirten Gıda Mühendisi Prof. Sağdıç, bu durumun bağışık sistemi zayıf olanlarda ciddi sağlık riski anlamına geldiğini söyledi.

Yol ve cadde kenarlarında, araç ve yaya geçişinin olduğu yerlerde açıkta satılan dondurmaya mikrop bulaşma olasılığının yüksek olduğunu belirten Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Sağdıç, “Mikrop bulaşması sonucu her türlü hastalık geçebilir. Bu durum hasta, çocuk, yaşlı, hamile ve bağışık sistemi zayıf kişilerde büyük hasarlara yol açabilir” dedi.

Kapalı dondurmaların daha az tehlike arz ettiğini belirten Sağdıç, “Artık açık dondurmalar da sanayi ortamında hijyenik kurallara uygun olarak üretiliyor ve son satıcıya gelene kadar kapalı ortamda tutuluyor. Ancak açık dondurmaların sunumunda, müşteriye satışı sırasında birtakım hijyen kurallarına uyulmayabiliyor. Güvenilir ve hassas yerleri tespit edip oralardan dondurmaları tüketmeliyiz. şeklinde konuştu.

Hijyen dersleri verirken kontaminasyonun, yani mikrop bulaşmasının kaynakları için farklı noktaları gösterdiklerini kaydeden Sağdıç, şu uyarılarda bulundu:

“Yani mikrop bulaşması, üretimden gelen bir hatadan olmayabilir, sunum sırasında hijyene dikkat edilmemesiyle ortaya çıkabilir. Son aşamada elini yıkamayan, eline eldiven, başına bone takmayan kişilerin külaha dondurma doldurması gibi durumlar sıkıntı yaratır. Yol ve cadde kenarlarında, araç ve yaya geçişinin olduğu yerlerde kontaminasyon yüzde 100. Yani bu bölgelerde açıkta satılan dondurmaya mikrop bulaşma olasılığı yüksek.”

Sağdıç, kapalı dondurmalar veya hijyene dikkat edilen, güzel muhafaza edilen ortamlarda satılan ürünlerin tercih edilmesi gerektiğini vurguladı.

“TEHLİKELİ MİKROPLAR BULAŞABİLİR”

Prof. Dr. Osman Sağdıç, mikrop bulaşması sonucu her türlü hastalığın geçebileceğine dikkati çekerek, “Dondurmayı külaha koyan kişinin hasta olmasıyla tehlikeli mikroplar da dondurmada bulunabilir ya da yol kenarından geçenlerin hapşırması sonucu tehlikeli mikroplar bulaşabilir. Bu durum hasta, çocuk, yaşlı, hamile ve bağışık sistemi zayıf kişilerde büyük hasarlara yol açabilir” diye konuştu.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/acikta-satilan-dondurmada-hijyen-uyarisi,oUb321Pf2EuRjrouQJY_Rw

Siz de yorumunuzu paylaşın: