AÇIKTA SATILAN DONDURMAYA KURBAN OLURUM

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Gıda Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Osman Sağdıç “Yol ve cadde kenarlarında, araç ve yaya geçişinin olduğu yerlerde açıkta satılan dondurmaya mikrop bulaşma olasılığının yüksek olduğunu” belirterek açık dondurmaları karalarken kapalı dondurmalara methiyeler düzüyor (1).

Gıda mühendislerinin ikide birde insanoğlunun binlerce senedir yiyip içtiği ürünlere birdenbire “mikroplu” damgası vurulmalarını anlayamıyorum.

Hele de işlenmemiş çiğ sütün “sokak sütü” diye aşağılanması kabul edilebilir bir şey değil.

Bizler, gıda mühendisi diye bir meslek dalının olmadığı bir nesil olarak “açık yiyecek ve içeceklerle” büyüdük.

Allah’ a bin şükür hepimizin de sağlığı yerinde.

Açıkta satılan dondurmada hijyen uyarısı

Açıkta satılan dondurmada hijyen uyarısı” başlıklı haberi okuyunca aklıma şu sorular geliyor:

-“Elinizde açık dondurma yediği için mikrop bulaşanlarla ilgili bir çalışma var mı, kaç kişiye, hangi mikroplar bulaşmış, kaç kişi hastalanmış ve ölmüş öğrenebilir miyiz?”

-“Paketlenmiş dondurmalara konan kimyasallardan ve bunların sağlık zararlarından haberiniz var mı?”

-“Ben kendimi bildim bileli mahallenin pastanesinin açık dondurmasından yiyorum, bana bir mikrop bulaşmış olabilir mi?”

Asıl hazır gıdalar mikrop deposu

Endüstri açık gıdaları “mikroplu” diye suçlarken biz gelin paketlenmiş gıdalara bir göz atalım.

İşte size son birkaç haftada Amerikan medyasında içinde ölümcül enfeksiyonlara yol açan “listeria” bakterisi bulunduğu için piyasadan çekilen gıdalarla ilgili haberlerden birkaç örnek:

BİR: Walmart isimli dünyanın en büyük süpermarket zincirinde satılan 21 bin pound dondurulmuş pizza muhtemel listeria tehlikesi sebebiyle geri çekildi (2).

İKİ: Peynirle ilişkilendirilen ve iki kişinin ölümüne yola açan listeria salgını dolayısıyla peynirler geri çekildi (3)

ÜÇ: USA’ nın tüm eyaletlerinde satılan Gouda peynirlerinin iki markası muhtemel listeria bulaşması sebebiyle geri çekildi (4).

DÖRT: Gourmet Classic Salads tarafından îmâl edilen 3.236 pound hazır kırmızı et ve tavuk eti geri çekildi (5).

BEŞ: Almanya’ da Lactalis şirketi tarafından üretilen ve Netto marketlerinde ülke çapında satılan peynirler geri çekildi (6).

ALTI: U.S. Department of Agriculture’s Food Safety and Inspection Service (FSIS)’ e göre OK Food metal ve yabancı maddeler çıktığı gerekçesiyle 1 milyon pounda yakın tavuk etini geri çekti (7).

Salatadan ölü yarasa çıktı

İçlerinden mikrop fışkıran paketlenmiş yiyeceklerin haberlerini endişe içinde okurken USA’ dan gelen yeni bir habere hiç şaşırmadım.

Süpermarketlere salata üreten Fresh Express’in paketlenmiş olarak satılan salatalarında ölü yarasa çıktı.

Florida’ da iki kişi Walmart’ tan aldıkları ve biraz yedikleri salatada ölmüş ve bozulmuş yarasa ile karşılaştılar.

Yarasa incelenmek üzere CDC’ nin kuduz laboratuvarına gönderildi ama uzmanlar bozulmuş oldukları için yarasaların hasta olup olmadıklarına karar veremedi.

Fresh Express, bu ürünlerin piyasadan çekilmesine karar verdiğini açıkladı (8).

Gelelim neticeye

İnsanların binlerce senedir afiyetle yiyip içtikleri gıdaların “mühendislik bilimi” ve “teknoloji” yüzünden bozulmaya başladığına inanıyorum.

İşlenmiş un, şeker, trans yağlar ve katkı maddeleriyle üretilen “mühendislik ürünü” paketlenmiş gıdaların günümüzde çığ gibi artan kronik hastalıkların en önemli sebepleri arasında yer aldığı kanaatindeyim.

Gıda mühendisi arkadaşlar hiç kusura bakmasınlar, gıdalarımıza teknolojinin girmesine karşıyım, kimyasal madde yemek istemiyorum.

Bozulmayan gıdalar sağlığımızı bozdu.

Yol kenarında satılan açık dondurmaya kurban olurum!

Kaynaklar:

1. http://www.ntv.com.tr/saglik/acikta-satilan-dondurmada-hijyen-uyarisi,oUb321Pf2EuRjrouQJY_Rw

2. http://www.foxnews.com/health/2017/03/17/company-recalls-21000-pounds-frozen-pizza-sold-at-walmart-over-potential-listeria.html

3. http://time.com/4698088/listeria-outbreak-vulto-creamery-deaths/

4. http://www.mcall.com/business/consumer/mc-two-brands-of-gouda-cheese-sold-nationwide-recalled-for-possible-listeria-contamination-20170217-story.html

5. http://www.foodpoisonjournal.com/food-poisoning-information/listeria-recall-gourmet-classic-salads/#.WMw9Dm_yjIU

6. http://www.huffingtonpost.de/2017/03/25/kaese-netto-essen_n_15600618.html

7. http://finance.yahoo.com/news/nearly-1-million-pounds-chicken-211406931.html

8. http://www.foxnews.com/food-drink/2017/04/10/walmarts-fresh-express-salad-recalled-after-dead-bat-discovery.html

Yazı için 11 yorum yapılmış:

 1. osman dedi ki:

  Ahmet Hoca kızmış mesektaşlarımıza 🙂
  Haksız mı?
  Gıdacılar bana saldıracak şimdi 🙂
  mantıklı düşünürsen haksız değil. 50 yıl önce milyonda 1 görülen bir hastalığın bugün yaygınlaşmasının nedeni genler falan filan olamaz. olsa olsa çevresel etmenlerdir ki yediklerimiz, içine konulan kaplar, çevre kirliliği,hatta ışık kirliliğ,radyasyon ve daha sayılabilecek binlerce neden. Ama gıdaların ciddi bir etken olduğunun bende kanaatindeyim,zira akıl ve mantık bunu gerektiriyor.

 2. seval dedi ki:

  Ben de bugünkü hastalıkların sebebinin modern gıdalar olduğunu düşünüyorum. Gıda mühendisleri çıktı meydane bozuldu gitti sağlığımız.

 3. kayabaşı dedi ki:

  Gıda mühendislerinin istisnasız hepsi bir gıda şirketinde ya çalışıyor veya oradan dolaylı bir çıkarı olan kişilerdir. Zaten aldıkları eğitim de ne yapıp edip gıdalardan daha çok para kazandıracak uygulamaları öğrenmektir.

 4. gıda mühendisi dedi ki:

  Valla Ahmet Hoca haklı diyecek bir şey yok. Gerçek aynen böyle.

 5. Adamın 1'i dedi ki:

  yaz geliyor ya şimdidien markalı dondurma satışlarını artırmak için yapılmış daha doğrusu yaptırılmış bir haberdir. Konuşan hoca da bunu mutlaka biliyor olmalıdır ama bilmiyorsa da fevkalade de ayıptır.
  Yavuz Hocamın dediği gibi markalı dondurmaları YE-MEZ-LEEER

 6. Osman dedi ki:

  Gida muh. Gerekli midir gereksiz midir o ayri bir yazinin konusu. Bana gore egitimleri revize edilmeli. Gida cok onemli. Hatta en onemli seydir ki ben de gida muh.yim.
  Fakat butun meslektaslarimi zan altinda birakan, hepsi paragozdur diyen arkadasi da ozur dilemeye davet ediyorum.
  Lutfen isin ehli olmayanlar,bilgileri olmadan fikir beyan etmesinler…

 7. Osman dedi ki:

  Ayrica ustte ahmet hoca haklidir diye fikrimi belirttim. Benim gibi dusunen eminim cok meslektaşım var. Insanlari ve koca bir toplulugu zan altinda birakmadan once 2 kere dusunun…

 8. kayabaşı dedi ki:

  Osman Bey, kimeyi zan altında bırakmak gibi bir niyetim yok. Burada bir durum tespiti yapıyorum. Dediğim şudur: Gıda mühendislerin pratik olarak kendi adlarına çalışma şansları yoktur, hemen hepsi bir kurum elamanı olmak zorundadır. Burada sözü edilen çıkar ilişkisi kötü bir mana taşımaz, onların sanayiden maaş aldığını ifade ediyor. Kim neden zan altında kalsın ki anlayamadım. Burada bir zihniyeti tartıyoruz, şahıslarla bunun bir ilgisi yok. Umarım anlatabildim ve umarım siz de anladınız.

 9. Evren Karakaya dedi ki:

  Sanki anlamadık. Bu paketli marka dondurmaların satışını teşvik için yaptırılan bir haberdir. Salak değiliz çok şükür.

 10. Ahmet Mithat CAN dedi ki:

  Yorumlara bakıyorum esastan uzaklaşılmış havanda su dövülüyor. Değerli hocalarımızın önerisi dondurmadan uzak durulması, açık ya da kapalı farketmez.
  Ahırda küspe yemiş inek sütünden mi yapılmış, süttozu mu kullanılmış, suni tatlandırıcılarla mı, rafine şeker mi yoksa mısır grubu şekeriyle mi yapılmış, hijyen kuralarına uyulmuş ya da uyulmamış ne fark eder. Sonuçta dondurma kan şekerini çokça yükseltiyor mu ona bakalım.

 11. elif uslu dedi ki:

  Hocam doğru söylüyorsunuz da para tutan elin külahı ve hatta dondurmayı tutması hijyenik mi oluyor?

 12. Faruk Kuyumcu dedi ki:

  Süt kaynatılmadan veya paztörize edilmeden yapıldığı için küçük iş yerlerininin yaptığı dondurmalar mikropludur. Yaşım Ahmet beyden büyük, kendisi dondurma yiyen çocukların boğazlarının şiştiğini hatırlamaz mı? Ben iyi hatırlarım boğazlarımızın şiştiğini soğuktan zannederdik.

 13. Cengiz dedi ki:

  Bizim Konyanin küflü tulum peynirinden yiyin hiç bir peynir bir şey yapamaz Allahin izniyle.

Siz de yorumunuzu paylaşın: