‘KEMİK ERİMESİ’ RİSKİNE KARŞI İLAÇ KULLANIMINA DİKKAT

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Osteoporoz halk arasında “kemik erimesi” adıyla bilinir.

Kemik erimesi ismi insanları korkutan bir ifadedir ve bu isim bilinçli olarak seçilmiştir.

Bu tabir zihinlerde, kemiklerinin güneş altında buzun erimesi gibi eridiği ve kemiklerinin çıt diye kırılacağı şeklinde bir algı yaratır.

Osteoporoz aslında bir hastalık değildir, yaşlanmanın getirdiği tabii bir süreçtir ve yaşlılarda kırık riskinin artmasında da şaşıracak bir şey yoktur.

Adam gibi beslenen ve yeteri kadar hareketli olan insanların kemikleri asla kırılacak kadar zayıflamaz.

Osteoporoz tedavisinde kullanılan ilaçların ise faydadan çok zararı vardır.

Bunlardan kalsiyum destekleri kalp krizi ve bunama riskini artırıyor ve üstelik de bu tedavi kırık riskini azaltmıyor (1, 2, 3).

Osteoporoz ilaçları (bifosfonatlar) yemek borusu kanseri riskini artırıyor (4).

Gelelim neticeye

Osteoporoz hakkında açıklama yapan uzmanın bu hastalığın tedavisinde kullanılan ilaçların faydasızlığından ve risklerinden tek kelime söz etmemesinin takdirini size bırakıyorum.

Kaynaklar:

1. http://ahmetrasimkucukusta.com/2010/08/01/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/kalsiyum-haplari-kalp-krizi-riskini-artiriyor/

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/11/28/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/kalsiyum-haplari-bunama-riskini-de-artiriyorfarkinda-bile-olmadan/

3. http://ahmetrasimkucukusta.com/2015/09/30/yazilar/tip-yazilari/besin-destekleri/kalsiyum-destekleri-kemik-kiriklarini-onlemiyor/

4. http://ahmetrasimkucukusta.com/2010/09/04/yazilar/elestirel-yazilar/ilaclar/osteoporoz-ilaclari-yemek-borusu-kanserine-yol-aciyor/

***

Anadolu Ajansı’ ndan Yeşim Sert Karaaslan’ ın haberi:

Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan kortizon, mide ilacı, troid hormonu gibi bazı ilaçların uzun süre kullanımının kemik erimesine yol açabileceği, bu nedenle hastaların kemik erimesi açısından da takip altında olması gerektiği belirtildi.

Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği üyesi Prof. Dr. Sait Gönen, gelişen dünyada en önemli sağlık sorunlarından birinin kronik hastalıklar olduğunu belirterek, “Kronik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların önemli bir kısmı, kemik mineral metabolizması üzerinde farklı mekanizmalarla olumsuz etkilere neden olabiliyor. Uzun süreli kortizon, mide ilacı, tiroid hormonu, hipertansiyon tedavisine yardımcı olmak amacıyla idrar atılımını kolaylaştıran, fazlalaştıran ve kan basıncını düşürmek için vücutta tutulan fazla sıvıyı uzaklaştırmak amacıyla kullanılan diüretik ilaçlar bunlar arasında sayılabilir.” diye konuştu.

Bu tür ilaçların hastalıkların tedavisinde kullanımının önemli olduğundan, bırakılmasının da sakıncalı olacağını vurgulayan Gönen, söz konusu hastaların tedavi sürecinde mutlaka kemik erimesi açısından da yakın takipte olması gerektiği uyarısında bulundu.

Gönen, sigara, alkol, düşük vücut ağırlığının da genç kadınlarda aşırı egzersiz, az beslenme ve adet görememe durumu ile düşme kırık oluşumunu etkileyen faktörler olduğunu bildirdi. Genetik yatkınlık ve hareketsizliğin de kırık riskini arttırdığının altını çizen Gönen, çoklu kırıkların yaşam kalitesini bozduğunu ve ölüm riskini yükselttiğini söyledi.

Kaynak: http://aa.com.tr/tr/saglik/kemik-erimesi-riskine-karsi-ilac-kullanimina-dikkat-/814368

Siz de yorumunuzu paylaşın: