HER GÜN ASPİRİN İÇMEK ÖLÜM RİSKİNİ ARTIRIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bugün kullandığımız saf ve bozulmaz aspirin, 1899 yılında Bayer Laboratuvarları’nda Felix Hoffman tarafından sentez edildi; bir asırdan fazla zamandır kullanılıyor.

Aspirin trombositlerin kümelenmesini önlediği için kanın pıhtılaşmasını zorlaştırıyor ve bu özelliği sebebiyle de kalp-damar hastalığı olanlarda düşük dozlarda kalp krizi ve felçleri önlemek amacıyla tavsiye ediliyor.

Aspirinin kanserden ölümleri (bilhassa da kolon kanseri) azalttığı da biliniyor.

Aspirinin pıhtılaşmayı önleyici tesiri diğer taraftan bu araştırmanın da ortaya koyduğu gibi kanama riskini artırıyor.

Aspirin de diğer tüm ilaçlar da gelişigüzel alınmamalı, mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Kalp krizi, felç ve kanserden korunalım derken “kanamadan gitmek” de var.

***

Yıllardır kanserden koruduğu, ömrü uzattığı yönünde araştırma sonuçları yayınlanan ancak iç kanama riskine vurgu yapılan aspirin ile ilgili İngiltere’den farklı bir araştırma geldi. Araştırma sonucu; aspirinin, yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne yol açtığını söylüyor.

İngiltere’de yayınlanan The Daily Telegraph gazetesinin birinci sayfasına taşıdığı habere göre, her gün bir aspirin almak yılda 3 binden fazla kişinin ölümüne yol açıyor.

Gazete, İngiltere’deki yaşlıların yüzde 40’ı kalp krizi ve felç riskini azaltmak için her gün bir aspirin kullandığını, her gün bir aspirin alan kişilerin ise ölümcül kanamalarla karşılaşma ihtimalinin yükseldiğini yazdı.

Oxford Üniversitesi’nden bilim insanlarının araştırmasına göre 75 yaşından büyük insanlarda bu ihtimal 10 katına kadar yükseliyor.

Uzmanlar daha önce kalp krizi veya felç geçirmiş insanların aspirin kullanmaya devam etmesini tavsiye ederken buna karşı kanama ihtimalini azaltan başka ilaçlar da almalarını söylüyor.

Uzmanlar ayrıca aspirin kullanmaya başlayacak veya bırakacak insanların önce bir doktora danışması gerektiğini söylüyor.

Kaynak: http://www.ntv.com.tr/saglik/her-gun-aspirin-icmek-olum-riskini-artiriyor,E2AcRv52I0S_EgyyyH4K8Q

Siz de yorumunuzu paylaşın: