REÇETESİZ DE OLSA İLAÇ İLAÇTIR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Senelerdir bitkisel ilaçların “ilaç” muamelesi görmesi, ruhsatlarının Tarım Bakanlığı tarafından değil Sağlık Bakanlığı tarafından verilmesi, eczanelerde ve reçete ile satılması gerektiğini savunan biri olarak bu haber beni çok memnun etti.

***

TİTCK reçetesiz ilaçların ruhsatlarının da İlaç Ruhsatlandırma Dairesi’nden yapılacağını duyurdu.

Önemli bir grup ilacın reçete dışına çıkarılması ile ilgili çalışmalar bütün hızı ile devam ediyor. Bir yandan hangi ilaçların reçete dışına çıkarılacağına ilişkin görüşmeler sürdürülürken, diğer yandan konuya taraf olanların taleplerine uygun olarak mevzuat düzenlemeleri de yapılıyor.

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK), önceki gün bu konuda dikkat çekici bir uygulama değişikliğini duyurdu. TİTCK,  reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılan ara ürünlerin ruhsatlandırılmasına ilişkin iş ve işlemlerin, Bitkisel ve Destek Ürünleri Dairesi’nden, İlaç Ruhsatlandırma Dairesi’ne devredildiğini duyurdu.

TİTCK’nın açıklaması şöyle;

01.11.2017 tarihli Kurumumuz İç Genelge’sindeki değişiklik gereği, reçetesiz ilaç olarak sınıflandırılan ara ürünlerin ruhsatlandırılmasına ilişkin iş ve işlemler; Bitkisel ve Destek Ürünleri Dairesi’nden, İlaç Ruhsatlandırma Dairesi’ne devredilmiştir. Bu kapsamdaki başvuruların İlaç Ruhsatlandırma Dairesi’ne yapılması gerekmektedir.

Kaynak: http://eczaciyiz.net/haber/titck-uygulama-degistirdi-recetesiz-de-olsa-ilac-ilactir/200029317

Siz de yorumunuzu paylaşın: