ALKOLÜN AZI DA ZARARLI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bir kadeh şarap veya viskinin kalp krizi ve felçleri önlediği, ömrü uzattığını gösteren çalışmalara inanıp alkole alışmışken bu araştırma keyfimi kaçırdı.

Tavsiyem bu araştırmayı unutmak için bu gece daha çok içmektir.

Kadehimi sağlığınıza kaldırıyorum.

***

19 ülkeden 599 bin 912 kişinin alkollü içki tüketme alışkanlıklarını inceleyen bilim insanlarına göre, her gün bir bardak alkollü içki bile insan ömrünü 6 aya kadar kısaltabilir.

Sonuçları “Lancet” dergisinde yayımlanan geniş kapsamlı araştırmada bilim insanları, ölüm riski oluşturmayacak alkol tüketme sınırını haftada 5 büyük bira ya da 5 kadeh alkol oranı yüksek şarap (100 gram) olarak tespit ederek, az da olsa alkol tüketiminin kalp damar rahatsızlıkları riskini artırdığını vurguladı.

Bilim insanları, araştırmada, haftada 5 ila 10 bardak alkollü içecek tüketmenin insan ömrünü 6 aya, 18 bardak ve üstünde alkollü içki tüketmenin de 5 yıla kadar kısaltabileceğini tespit etti.

“ALKOL TÜKETMENİN SAĞLIK AÇISINDAN YARARI YOK”

Araştırma sonuçlarının az alkol tüketiminin iyi olduğu argümanını tartışmaya açtığını kaydeden bilim insanları, haftalık 100 gram alkol tüketiminin, felç riskini yüzde 14, yüksek tansiyon riskini yüzde 24, kalp krizi riskini yüzde 9, aort anevrizması (damar genişlemesi) riskini yüzde 15 artırdığını bildirdi.

Sheffield Üniversitesinden kardiovasküler profesörü Tim Chico, çalışmanın alkol tüketiminin sağlık açısından hiçbir yararı olmadığını gösterdiğini söyledi.

Kaynak: https://www.ntv.com.tr/saglik/alkolun-azi-da-zararli,n2bgrWoXVEiFr04yYkxSOA

Siz de yorumunuzu paylaşın: