SLİME HAMURUNDA TEHLİKELİ SEVİYEDE KİMYASAL ÇIKTI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Günlük hayatımızda 80 bine yakın kimyasal maddeye maruz kalıyoruz ve her sene bunlara bine yakını ekleniyor.

Bunların hiçbiri yeterli güvenlik testlerinden geçmiyor ve ancak zararlı olabileceklerine dair şüpheler ortaya çıktığında derinlemesine inceleniyor.

Bırakın oyuncak, kırtasiye ürünlerini, eşyalarımızı… temizlik ürünlerinden kozmetiklere yediğimiz içtiğimiz tüm paketlenmiş yiyecek ve içeceklerde kanserojen kimyasallar bulunabilir.

Bunlar medeniyetin getirdiği risklerdir.

Medeniyetin her türlü nimetinden ve kolaylıklarından faydalananların bunların risklerine söz etmeye hakkı olamaz.

Her şeyin bir faturası vardır.

***

BBC’ nin haberi:

İngiltere’de yapılan bir araştırma, Türkiye’de de çocuklar arasında popüler olan slime hamurunun tehlikeli seviyede, kısırlığa yol açan kimyasal içerdiğini ortaya koydu.

Tüketici örgütü Which adına yapılan araştırma kapsamında 11 slime hamuru incelendi. Sekiz üründeki boron seviyesinin tavsiye edilen miktarın üzerinde olduğu belirlendi. Tahlillerde bu ürünlerden birindeki boron seviyesinin AB’nin izin verdiği oranın dört kat üzerinde olduğu açıklandı.

Which, aileleri slime hamuruna ihtiyatla yaklaşmaya ve hükümeti bu konuda adım atmaya çağırdı.

Örgüt, evde yapılan slime hamurunda kullanılan malzemelerin de kontakt lens solüsyonlarında kullanılan ve borondan oluşan boraks içerdiğine dikkat çekti.

Slime

Tahriş, kusma, ishal, kramp ve kısırlığa yol açıyor

Slime, dünya genelinde 2017’de popüler hale gelmişti. Instagram ve YouTube’da slime yapımıyla ilgili milyonlarca fotoğraf ve video paylaşılıyor.

Avrupa Komisyonu’na göre, oyun hamuruna yapışkanlık özelliği vermek için kullanılan boronun fazlası, tahriş, ishal, kusma, kramp ve kısırlığa yol açtığı gibi, anne karnındaki bebeklere de zarar veriyor.

Avrupa Birliği’nde, bu tür ürünlerde kilo başına 300 miligrama kadar borona izin veriliyor.

Kaynak: https://www.bbc.com/turkce/haberler-44857277

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: