ENDÜSTRİNİN ÖDEMELERİYLE İLAÇ YAZILMASI İLİŞKİLİ BULUNDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Tıp dergilerinde endüstrinin yönlendirmeleri, köpürtmeleri ve teşviklerinin etkisiyle ilaç yazıldığını gösteren araştırmalara her gün bir yenisi ekleniyor.

Dünyanın en muteber tıp dergilerinde JAMA’ da yer alan “Endüstrinin Doktorlara Yaptığı Ödemelerle İltihabi Bağırsak Hastalıkları için Biyolojik İlaç Yazılma Birlikteliği” (Association of Biologic Prescribing for Inflammatory Bowel Disease With Industry Payments to Physicians)  başlıklı araştırma bunun son örneği.

Bu ilaçların üreticileri tarafından doktorlara yapılan ödemelerle Medicare’ in harcamaları arasındaki münasebetin incelendiği araştırmada ilaçların reçete edilmesiyle endüstri tarafından yapılan ödemelerin alâkalı olduğu sonucuna varılıyor.

Bu netice endüstrinin ilaç yazma davranışları üzerine endişe verici bir tesiri olduğunu göstermektedir.

Şunu da unutmamak gerekir ki ilaç şirketleri ve doktorlar arasındaki bu münasebet sadece gastroenteroloji için değil tıbbın tüm dalları için geçerlidir.

conflict of interest in medicine ile ilgili görsel sonucu

Ticari modern tıp tıbba olan itimadı sarsıyor

Bilimsel araştırmaları okumaya alışık olduğumuz tıp dergilerinde ilaç şirketleri ve doktorlar arasındaki münasebetleri inceleyen araştırmaların sayısının her geçen gün artması ve bunların da hemen hemen tamamında endüstrinin “teşviklerinin” ilaç satışlarını artırdığı sonucuna varılması esef vericidir.

Bu münasebetler tıbba olan itimadı sarsıyor, gerçek “hekimleri” üzüyor.

Yerinde kullanılan ilaçlar dertlere derman olur, hayat kurtarır; buna itiraz edebilecek bir Allah’ ın kulu olduğunu sanmıyorum.

Ben de aktif olarak hasta bakan ve ilaç yazan bir hekimim ve şunu gayet iyi biliyorum ki ilaçlar olmasaydı birçok hastamı iyileştirmem mümkün olmazdı.

Gel gelelim, günümüzde ilaçların önemli bir kısmının gerektiği için değil endüstrinin pompalamaları sonucu onların âlî menfaatleri için yazıldığı da acı bir hakikat olarak karşımızda duruyor.

does payment to physician affects prescribing ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

BİR: Biyolojik ilaçların hem iltihabi bağırsak hastalıklarında hem kanserden sedefe kadar birçok hastalığın tedavisinde bir devrim yarattığına şüphe yoktur ama bu ilaçların endüstrinin pompalamasıyla gereksiz olarak yazılması da asla kabul edilemez.

İKİ: Endüstri ve doktorlar arasındaki her türlü paraya veya hediyeye dayalı münasebetlerin dünya çapında sıfırlanması elzemdir.

ÜÇ: Benim gereksiz ilaç kullanımı, ilaç israfını tenkit eden yazı ve konuşmalarımın medyada açık veya gizli ilaç reklâmı ve dayatması yapan “artistleri” neden rahatsız ettiğini anladığınıza inanıyorum.

Biyolojik ilaçlar

İltihabi bağırsak hastalıkları tedavisindeki harcamaların büyük kısmı biyolojik ilaçlar içindir.

FDA, Crohn Hastalığı ve ülseratif kolit için adalimumab (Humira), adalimumub ve certolizumab isimli ilaçlara onay vermiştir.

Medicare’ den (Medicare: USA’ da tıbbi sağlık sigortası) faydalanalar için gastroenterologlar tarafından en çok yazılanları adalimumab ve certolizumab’ dır.

Kaynaklar:

1.https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/article-abstract/2737747?utm_source=dlvr.it&utm_medium=twitter

2.https://academic.oup.com/jcag/article/2/Supplement_2/48/5381457

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Refik Kenan dedi ki:

    Ahmet Abi yorma kendini, bu işi düzeltmenin mümkünatı yok, böyle gelmiiiiiş, böyle gideceeeeeek.

Siz de yorumunuzu paylaşın: