DERGİ EDİTÖRLERİ DE ENDÜSTRİDEN PARA ALIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

BMJ’ de yayınlanan araştırma, 26 farklı uzmanlık dalından etki faktörü yüksek 52 tıp dergisinin 713 editörü üzerinde Open Payments verilerinden yararlanılarak yapıldı (1).

Analizlerde 2014 senedinde 713 seçkin editörden 361’ ine genel, 139’ una ise araştırma ödemesi yapıldığı tespit edildi.

En fazla ödeme yapılan tıp dalları endokrinoloji, kardiyoloji, gastro-enteroloji, romatoloji ve üroloji olarak sıralandı.

Sadece araştırmacıların münasebetleri bildiriliyordu

Dergilerde, makaleleri yayınlanan araştırmacıların endüstri ile menfaat münasebetlerinin bildirilmesi son senelerde büyük önem kazanmış olmakla beraber aynı şey araştırmaların yayınına kara veren editörler için geçerli değildir.

Endüstrinin araştırmacılar kadar dergi editörlerini de “boş geçmedikleri” anlaşılıyor.

Araştırmaya göre, editörlere ödenen meblağlar dergi ve uzmanlık alanına göre değişiyor ve çok yüksek de olabiliyor.

Bu araştırma bana endüstrinin, “Bilimsel yayınların en az yarısı yalan” diyen Lancet editörüne gereken alakayı göstermediğini düşündürüyor (2, 3).

 

Gelelim neticeye

Endüstrinin işine gelmeyen araştırmaların hasıraltı edildiğini biliyorduk ama makalelerin yayını için editörlerin de özel olarak “görüldüğünden” doğrusu fazla haberdar değildik.

BİR: Daha fazla ilaç ve tıbbi ürün satmak için hiçbir teferruatı kaçırmayan, işini mükemmel yapan endüstriyi gönülden tebrik ediyorum.

İKİ: Tepeden tırnağa endüstri tarafından maniple edilen modern tıbba ve tavsiyelerine ne kadar inanmak, güvenmek gerekir, siz karar verin.

ÜÇ: Ölmüşüz de ağlayanımız yok!

Kaynaklar:

1. http://www.bmj.com/content/359/bmj.j4619

2. http://ahmetrasimkucukusta.com/2016/04/08/abur-cubur-ivir-zivir/bilimsel-yayinlarin-en-az-yarisi-yalan/

3. http://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(15)60696-1/fulltext

***

EK 1 (19.7.2023): Tıp, güvenilir olmayan klinik deneylerle boğuşuyor. Kaç çalışma sahte veya kusurlu? Araştırmalar, bazı alanlarda klinik araştırmaların en az dörtte birinin sorunlu, hatta tamamen uydurma olabileceği yönünde bazı araştırmacıları uyarıyor. Daha güçlü inceleme talep ediyorlar.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/d41586-023-02299-w

Makale: Medicine is plagued by untrustworthy clinical trials. How many studies are faked or flawed?

***

EK 2 (26.10.2023): ABD’de yapılan araştırmaya göre, onkologları endüstriden nemalanan kanser hastalarının bazı tavsiye edilmeyen ve düşük değerli tedavileri alma ihtimalleri daha yüksek görünüyor. Bunun için araştırma yapmaya gerek var mıydı, bilemedim. 

Within some clinical scenarios, industry payments to physicians are associated with non-recommended and low value drugs. These findings raise quality of care concerns about the financial relationships between physicians and industry.

Kaynak: https://x.com/bmj_latest/status/1717335232142025071?s=20

Makale: Pharmaceutical industry payments and delivery of non-recommended and low value cancer drugs: population based cohort study

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Vehbi dedi ki:

    Ört ki ölem

Siz de yorumunuzu paylaşın: