İLKEL İNSANLARIN 400 BİN YIL ÖNCE KEMİK İLİĞİ KONSERVESİ YAPTIĞI KEŞFEDİLDİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Kemik iliği ve kemik suyu “adam gibi beslenmenin” temel unsurlarındandır.

Bunu ben söylemiyorum, bilim söylüyor.

İnsanların otobur olduklarını iddia eden veganlara da önemle duyurulur.

***

İndependent Türkçe’ nin haberi:

Tarih öncesi insanların kemik iliklerini yemeden önce 9 haftaya kadar mağaralarında sakladıklarını ortaya koyan yeni bir araştırma yayımlandı.

Bilim insanları şimdiye kadar Paleolitik çağda yaşayan insanların kıt kanaat yiyecek buldukları için sadece doğrudan yediklerini düşünüyordu ancak yeni araştırma bugün kullandığımız konservelere benzer şekilde kemiklerin içinde et saklayacak kadar kabiliyetli olduklarını gösteriyor.

Çalışma bunun, şimdiki Tel Aviv şehri yakınlarındaki Qesem mağarasında 420 binle 200 bin yıl önce arasında gerçekleştiğini ortaya koyuyor. Hakemli bilim dergisi Science Advances’te yayımlanan araştırmaya göre, bu keşif dünya üzerinde bilinen en erken gecikmeli yiyecek tüketimini açığa çıkarttı.

İlgili resim

Araştırma ekibinde bulunan Tel Aviv Üniversitesi’nden profesör Ran Barkai şunları söyledi:

Kemikler uzun süre boyunca, kurumuş deriyi soyup, kemiği parçalayıp iliği yeme zamanı gelene kadar kemik iliğini koruyan ‘konserveler’ gibi kullanıldı. Kemik iliği, önemli bir besin kaynağıdır ve bu nedenle tarih öncesi beslenme düzeninde uzun süre varlığını korudu. Şimdiye kadar kanıtlar kemik iliğinin yumuşak dokuların temininin ve ayrılmasının ardından doğrudan tüketildiğine işaret ediyordu. Makalemizde Qesem Mağarası’nda kemik iliğinin depolanmasına ve gecikmeli tüketimine dair kanıtlar sunuyoruz.

Mağarada yaşayanlar, avladıkları hayvan gövdelerinden seçtikleri vücut parçalarını içeri götürüyordu.

İnsan Paleoekolojisi ve Sosyal Evrim Katalan Enstitüsü’nden (IPHES) profesör Jordi Rosell şöyle söyledi:

En yaygın avları alageyikti ve cesetin geri kalanının eti ve yağları av sahasında sıyrılıp orada bırakılırken uzuv ve kafatasları mağaraya getirilmişti.

Araştırmacılar geyiklerin bacak kemiklerinin üzerinde belirli kesme izleri keşfetti ve bunlar taze derinin soyulmasından kalan izlere benzemiyordu.

Ekip, kemiklerin deriyle kaplı halde kaldığını ve bunun da ete ihtiyaç duyulana kadar kemik iliğinin korunmasına yardım ettiğini düşünüyor.

Bilim insanları aynı zamanda Qesem mağarasındakilerin ateşi düzenli kullandığını, et pişirdiğini ve kavurduğunu ortaya çıkardı.

Profesör Barkai şöyle konuştu:

Bütün bunların daha önce insanlar için başlıca gıda kaynağı olan fillerden kaynaklandığını düşünüyoruz. Artık bulunmuyorlardı ve dolayısıyla bizim bölgemizde yaşayan tarih öncesi insanların yaşamak için yeni yollar geliştirmesi ve icat etmesi gerekiyordu. Bu tür bir davranış insanların evrimleşmesine ve açık ara daha karmaşık türden sosyoekonomik varoluşa girmelerine imkan tanıdı.

Mağara, 15 yıl önce Tel Aviv’e giden yeni bir kara yolu inşa edilirken keşfedilmişti.

Bıraktıkları izleri araştıran 2010’daki bir çalışma Homo sapiens’lerin Afrika kökenli olduğu teorisini sorgulamış ve arkeoloji dünyasında tartışmalara yol açmış ancak arkeologlar kanıtlardan kesin bir yargıya varmakta zorlanmıştı.

Kaynak: https://www.independentturkish.com/node/80516/bilim/ilkel-insanlar%C4%B1n-400-bin-y%C4%B1l-%C3%B6nce-kemik-ili%C4%9Fi-konservesi-yapt%C4%B1%C4%9F%C4%B1-ke%C5%9Ffedildi

Siz de yorumunuzu paylaşın: