KOLONYA, SU VE SABUNUN YERİNİ TUTAMAZ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Kolonya için kuyruklara girenlere, bir şişesine çuvalla para ödeyenlere şaşıyorum.

Hem koronadan hem tüm diğer tüm virüslerden korunmanın en etkili, en kolay ve en ucuz yolu su ve sabunla yapılan temizliktir.

Sabun moleküllerinin hibrit bir yapısı vardır. Hidrofilik olan başı suya bağlanırken hidrofobik kuyruğu ise sudan kaçar, yağa bağlanır.

Sabunun hidrofobik kısmı virüsün lipit membranına yapışır ve lipit membranı parçalar.

Sabun virüsün parçalanmış kısımlarını çevreler ve “misel adı verilen yapılar içinde hapseder. Bunları suyla yıkar atarız.

Yüzde 60 ve daha fazla alkol ihtiva eden el dezenfektanları da tıpkı sabun gibi iş görürler ama mikropları deriden uzaklaştırmazlar.

Bunlar ancak ve ancak su ve sabunun olmadığı yerlerde işe yararlar.

Why Soap Works At the molecular level, soap breaks things apart. At the level of society, it helps hold everything together. ile ilgili görsel sonucu

Gelelim neticeye

Korona paniğinin vereceği zarar bu gidişte korona virüsünün ticaret ve ekonomide yapacağı tahribattan çok fazla olacaktır.

Bugün kolonya için kuyruklarda saatlerce bekleyenleri yarın çeşmelerde su, marketlerde sabun kuyruğunda görürsek şaşırmayalım.

Suya sabuna dokunalım!

Umumi tuvaletçi kadın kolonya ile ilgili görsel sonucu

***

EK 1 (10.4.2021): ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nden (CDC) yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınının patlak vermesiyle ortaya çıkan ‘Virüs yüzeylerden bulaşır mı’ sorusuyla ilgili bir açıklama geldi. CDC, kirli yüzeylere dokunulması sonucu bulaşma riskinin 10 binde 1’den az olduğunu bildirdi.

CDC Direktörü Rochelle Walensky, yaptığı açıklamada, “Kirli yüzeyler ve nesnelerle temas yoluyla Covid-19’a neden olan virüsten etkilenilebilir ama bulgular, bu şekilde enfekte olmanın düşük olduğunu gösteriyor” dedi. CDC, yüzeylerin temizlenmesine ilişkin rehberinde güncellemeye giderken, Covid-19’un kirli yüzeylere dokunulması sonucu bulaşma riskinin 10 binde 1’den az olduğunu bildirdi. Dr. Walensky, sabun ve deterjan içeren ürünlerle temizlemenin yüzeylerdeki mikropları azalttığını ve virüs partiküllerinin bir kısmını zayıflatabileceğini, bunun da yüzeylerden enfeksiyon riskinin azalttığını açıkladı.

CDC YÜZEY TEMİZLİĞİ TAVSİYE EDİYOR

CDC hâlâ zeminlerin sabun ve su ya da deterjanla temizlenmesi için insanları teşvik ediyor; ayrıca işletmelere ve insanlara, çok temas edilen kalem, tezgah, alışveriş arabası, masa, kapı kolu, ışık düğmesi, merdiven korkuluğu, asansör tuşu, klavye, telefon, musluk ve lavabo gibi yüzeylerin günde en az bir kez temizlemesini tavsiye ediyor. Uzmanlara göre virüs, esasen havada asılı kalan büyük ya da küçük damlacıklar halinde solunum yoluyla bulaşıyor.

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/dunya/abd-hastalik-kontrol-ve-onleme-merkezi-kovid-19un-yuzeyle-temas-sonucu-bulasma-riski-dusuk-41783507

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Baha Akın dedi ki:

    Allah razı olsun

Siz de yorumunuzu paylaşın: