ÇİN’ DE KORONA BİTMEDEN ŞİMDİ DE HANTAVİRÜS TEHLİKESİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dünya corona virüsü ile mücadele ederken bu kez hantavirüs nedeniyle bir kişinin hayatını kaybetmesi Çin’de paniğe neden oldu. Çin’in Yunnan eyaletinde bir kişinin otobüste yaşamını yitirdiği, yapılan test sonucunda ise hanta virüsünü taşıdığı belirtildi.

Çin’de farelerden insanlara bulaşan hantavirüs tespit edilen bir kişinin hayatını kaybetmesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ortaya çıktığı ülkede yeni salgın endişesine yol açtı.

Çin’in resmi yayın kuruluşu Global Times’ın haberinde, ülkenin batısındaki Yunnan eyaletinde hantavirüs tespit edilen bir kişinin iş için Şantung eyaletine seyahat ederken otobüste hayatını kaybettiği bildirildi.

Haberde otobüste bulunan 31 kişiye de test yapıldığı belirtildi.

Global Times’ın haberinin ardından sosyal medyada yeni bir salgının ortaya çıkabileceği yorumları yapıldı, Twitter ‘da “hantavirüs” etiketi dünya çapında trend oldu.

Kaynak: https://www.cnnturk.com/turkiye/hanta-virusu-nedir-belirtileri-neler-nerede-ortaya-cikti-son-dakika-hantavirus-haberleri

hanta virus ile ilgili görsel sonucu

***

Hantavirüs nedir?

Hantavirüs enfeksiyonlarına ülkemizde çok seyrek olarak rastlanır.

En çok Kuzey ve Güney Amerika ile Kore, Rusya, Çin gibi bazı Asya ülkelerinde görülür.

Hanta ismi virüsün ilk kez izole edildiği Güney Kore’ deki Hantaan Nehri’nden gelir.

Nasıl bulaşır?

Virüs insanlara farelerin ve başka kemirgenlerin dışkı, idrar veya salyalarının bulaştığı yiyecekler veya solunan hava vasıtasıyla geçer ancak virüs yayan farelerde herhangi bir hastalık belirtisi bulunmaz.

Çok daha nadiren farenin ısırmasıyla da bulaşabilir.

Virüsün insandan insana veya kan nakliyle geçtiğine dair bir bilgi yoktur ve bundan dolayı da hastaların karantinaya alınması gerekmez.

Virüs taşıyan fareler pamuk faresi adıyla bilinir ve daha çok kırsal bölgelerde yaşarlar.

Hantavirüs enfeksiyonları daha çok köy ve kırsal bölgelerde yaşayanlarda, çiftçilerde, hayvancılıkla uğraşanlarda daha fazla görülür.

HANTA VİRUS ile ilgili görsel sonucu

Hastalık belirtileri

Hastalık belirtileri virüs alındıktan bir ila üç hafta sonra ortaya çıkmaya başlar.

Yüksek ateş, titreme, baş ve kas ağrıları, halsizlik, karın ağrısı, bulantı, ishal gibi gribal bir enfeksiyonu düşündüren belirtiler vardır.

On gün kadar sonra hastalığa özgü iki farklı tablo ortaya çıkar; bunlardan biri Hantavirüs akciğer sendromu (Hantavirus pulmonary syndrome) diğeri de Kanamalı Ateşli Böbrek Sendromu‘ dur (Hemorrhagic fever with renal syndrome).

Hantavirüs akciğer sendromu

Başlangıç belirtilerinden sonra ani olarak nefes darlığı, öksürük, tansiyon düşüklüğü gelişir ve tablo hızla akciğer ödemi ve solunum yetersizliğine ilerler.

Kanamalı ateşli böbrek sendromu

Bu hastalarda ise başlangıç belirtilerinden sonra yüzde ve gözlerde kızarma, deride kanamalar, tansiyon düşüklüğü, idrarda azalma, idrarda kanama görülür ve tablo böbrek yetersizliğine ilerler.

Hastalık, virüsün izole edilmesi veya virüse karşı oluşan antikorların tespit edilmesiyle teşhis edilir.

Hantavirüs enfeksiyonunun özel bir ilacı veya aşısı yoktur.

Vak’aların erken dönemde tanınarak yoğun bakım ünitelerinde oksijen, mekanik ventilasyon ve diyalizle tedavileriyle hayatta kalma şansları artar.

Korunmak için neler yapılmalı?

Evlere fare girebilecek boşlukların kapatılması ve yiyeceklerin açıkta bırakılmaması gerekir.

Tarla ve ormanda çalışanların ve hayvanlarla uğraşanların eldiven ve maske kullanmaları faydalıdır.

Fare dışkılarının bulaşma ihtimali olan mekânlarda bulunanlar el temizliğine dikkat etmeli, eller ağız, burun ve göze temas ettirilmemelidir.

Fare çıkartılarının bulaşma ihtimali olan yüzeyler çamaşır suyu ile silinebilir ama bu kapalı ortamlarda virüslerin havaya karışmasına yol açabileceği için çalı süpürge veya elektrikli süpürge ile temizlik yapılmamalıdır.

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Ayşenur dedi ki:

    çinle ilişkileri tamamen jesmek lazım ne bu ya her gn bi virüs her gün bi virüs zaten çinliler

Siz de yorumunuzu paylaşın: