VİRÜS İLE SAVAŞMANIN YOLU: BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Armağan Çağlayan ile sohbetimiz:

Güncel serisinin bu bölümünde Prof. Dr. Ahmet Rasim Küçükusta ile önlemler kalktığında hasta olmamak için dikkat etmemiz gereken unsurlardan ve bağışıklık sistemini güçlendirmek için yapabileceklerimizden bahsettik. Küçükusta, toplumun %90’ıňın enfeksiyon geçirmediğini, tedbirler birden kalkarsa ilk dalgadan daha ağır bir tablo ortaya çıkabileceğini vurguladı. 

VİRÜS İLE SAVAŞMANIN YOLU: BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRMEK - YouTube

Seyretmek için: https://www.youtube.com/watch?v=rtJHHbxYLd0

***

Propolis de “adam gibi beslenmenin” olmazsa olmaz unsurlarındandır ama bu tek başına ne koronavirüslerden ne başka mikroplardan korumaz. Bağışıklık sistemi tek bir besine bağımlı değildir.

Bu da AA’ nın haberi:

‘BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİN GÜÇLENMESİ İÇİN PROPOLİS TÜKETİN’ TAVSİYESİ

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen Fakültesi Biyokimya Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sevgi Kolaylı, bağışıklık sisteminin güçlü tutulması gereken yeni tip koronavirüs (Kovid-19) sürecinde propolis tüketilmesini tavsiye etti.

Prof. Dr. Kolaylı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, propolisin bal arılarının ağaçların gövde, kabuk, yaprak gibi kısımlarından sızan doğal reçineleri toplayarak vücutlarından çıkardıkları bazı enzim ve salgılarla dönüşüme uğrattıkları ve kovanlarda depoladıkları doğal bir arı macunu olduğunu söyledi.

Bal arılarının propolisi koloninin fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak savunmasında ve korunmasında kullandıklarını ifade eden Kolaylı, bu maddenin özütlerinin şifa kaynağı olarak tüketilmesinin ise çok eski çağlara kadar uzandığını kaydetti.

Bilimsel çalışmalarda propolisin çok geniş etki mekanizmalarına sahip olduğunun kanıtlandığını vurgulayan Kolaylı, şöyle devam etti:

“Yapısında bulunan sayısız fenolik yapılı doğal moleküllerin yüksek derecede antioksidan, antibakteriyal, antiviral, antiiflamatuar ve antitumoral özellikleri ile doğal terapötik bir ajandır. Anadolu propolis özütleri ile yaptığımız hayvan ve hücre kültürü çalışmalarımız ile propolisin antidiyabetik, antiülseratif, antitümoral özelliklere sahip olduğunu belirledik. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması gerektiğine inandığımız bugünlerde kaliteli propolis özütlerinin düzenli ve kontrollü şekilde tüketilmesi faydalı olacaktır. Herhangi bir rahatsızlığı bulunanlar propolisi doktor kontrollünde kullanmalılar.”

Kolaylı, tüketicilerin özellikle yerli arı ürünlerini ve Anadolu propolisini tercih etmelerinin önemine işaret ederek, “Propoliste bulunan rutin, hesperetin, kafeik asit fenil esterleri gibi flavanoidlerinin bazı ilaçların etken maddelerinden olduğu ve dolaşım yolu bozukluklarının tedavisinde etkili oldukları bilinmektedir.” dedi.

“Propolis üretim ve tüketimi yeterli düzeyde değil”

Kolaylı, Türkiye’nin arıcılıkta dünyanın önde gelen ülkeleri arasında olduğunu ancak propolis üretimi ve tüketiminin istenilen düzeye ulaşmadığını ifade etti.

Türkiye’nin bulunduğu coğrafik bölge itibarıyla çok zengin arı ırkları ile bal, polen ve propolis çeşitlerine sahip olduğunu vurgulayan Kolaylı, şunları kaydetti:

“Bilimsel çalışmalar Anadolu’da üretilen propolisin dünyadaki önemli türlerden olduğunu ve Çin’den ithal edilen propolislerden çok yüksek biyolojik değere sahip olduğunu gösterdi. Ülkemizde Brezilya’nın meşhur kırmızı propolisi kadar güçlü kestane ve meşe propolis türlerimiz bulunuyor, ancak arıcılarımız propolisi hala yeterince tanımıyor ve yeterince toplamıyor. Kovanlardan kazınıp atılan binlerce kilogram propolis heba oluyor. Propolis üretimi ve tüketimine karşı ülkemizde giderek artan farkındalık oldukça memnuniyet verici olup, hala yeterli düzeyde değildir ve elbette propolis ithalatının sınırlandırılması ülkemizdeki üretiminin artmasına katkı sağlayacaktır.”

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/bagisiklik-sisteminin-guclenmesi-icin-propolis-tuketin-tavsiyesi/1840394

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. Hilmi dedi ki:

    Çok hoş ve anlaşılabilir bilgiler vardı. Armağan Bey de tv spikerleri gibi olur olmaz lafa dalmadı, konuğun sözünü kesmedi, sohbetin içine etmedi, yerinde sorular sordu.

  2. Bünyamin dedi ki:

    Ben sonradan gördüm, iki defa seyrettim. Gerçekten çok faydalandım

  3. Nami dedi ki:

    Bu tür sıkmadan anlamadığımız kelimeler kullanılmadan yapılan sohbetler faydalı oluyor. Bazı doktorların dediğinden bir şey anlaşılmıyor o kadar çok tıp terimi kullanıyorlar

Siz de yorumunuzu paylaşın: