DÜNYA SAĞLIK TEŞKİLÂTI DA AÇIKLAMASINI GERİ ÇEKTİ

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

KOVİD’ le alakalı skandallar bitmek tükenmek bilmiyor.

Lancet ve New England Journal‘ de yayınlanan iki makalenin geri çekilmesinin ardından şimdi de Dünya Sağlık Teşkilatı (WHO) asemptomatik kişilerden virüsün bulaşmasının çok nadir olduğunu bildiren açıklamasını geri çektiğini açıkladı.

Bakalım daha nelerle karşılaşacağız?

Even Without Symptoms, Wuhan Coronavirus May Spread, Experts Fear ...

***

Harvard Üniversitesi bilim insanları, DSÖ’nün asemptomatik kişilerden virüs bulaşmasının çok nadir olduğuna dair açıklamasına tepki gösterdi.

Dünya Sağlık Örgütü’nden (DSÖ) Maria Van Kerkhove Covid-19´un nasıl bulaştığına dair farklı ülkelerden gelen verileri incelediklerini ve asemptomatik kişilerden virüsün bulaşmasının çok nadir olduğunu ifade etti. DSÖ, hükümetlerin semptom gösteren hastalara odaklanmasını istedi.

PAYLAŞILMAYAN VERİLERE Mİ DAYANIYOR?

Bu açıklamaya Harvard Üniversitesi bilim insanları tepki gösterdi. Uzmanlar, DSÖ´yü `kamuoyunu yanlış bilgilendirmek´ ve `kafa karıştırmakla´ suçladı.

Asemptomatik kişilerin de virüsü yayabileceğine dair çok sayıda kanıtın olduğunu ifade eden Harvard uzmanları, DSÖ´nün yorumunun henüz bilimsel toplulukla paylaşılmayan üye devletlerin açıklamasına dayandığını düşündüklerini belirti.

KERKHOVE: YANLIŞ ANLAŞILDI

DHA’nın haberine göre, tepkinin ardından DSÖ açıklamasını geri çekerken, Kerkhove, yanlış anlaşıldıklarını ve hiçbir semptomu olmayan kişilerin de hastalığı yaydığını söyledi.

Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr/haber/harvard-uzmanlari-dso-kamuoyunu-yanlis-yonlendiriyor-1744427

Yazı için 2 yorum yapılmış:

  1. Ensar dedi ki:

    Çok güzel

  2. Ziya Kaya dedi ki:

    DSÖ’ ye inanan güvenen kalmadı istedikleri gibi konuşabilirler.

Siz de yorumunuzu paylaşın: