WHO, KOVİD SALGININDA “GEÇ ADIMLAR ATMAK” VE “ÇELİŞKİLİ MESAJLAR VERMEKLE” SUÇLANIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Birleşmiş Milletler (BM) nezdinde 1948’de kurulan Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında “kafa karıştırıcı” ve “çelişkili” kararlara imza atmakla suçlanmaya devam ediyor.

Salgına karşı gerekli uyarıları zamanında yapmadığı yönünde başta ABD tarafından olmak üzere ağır eleştirilerin yöneltildiği DSÖ, son dönemde “maske takılması konusunda ülkeleri yanlış yönlendirme, ilaç denemelerinde zikzaklar çizme, geç adımlar atma ve çelişkili mesajlar verme” suçlamaları başta olmak üzere yoğun eleştirilere maruz kalıyor.

Toplum sağlığıyla ilgili uluslararası çalışmalar yapan DSÖ, yaklaşık 7,7 milyarlık dünya nüfusunun sağlık alanında güvenebileceği tek uluslararası sağlık platformu konumunda bulunuyor.

Göreve geldiğinde “Bill Gates’in adamı” yakıştırmasında bulunulan DSÖ Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus ise eleştirileri kabul etmiyor.

Ghebreyesus, her fırsatta, bilime göre hareket ettiklerini, virüse ilişkin her geçen gün yeni bilgiler öğrendiklerini ve örgütün sürekli olarak Kovid-19 rehberini güncellediğini dile getiriyor.

ABD yönetiminin hedef tahtası haline gelen DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Başkan Donald Trump’ın “ağır” ve “bitmeyen” suçlamalarına karşı Fransa, Almanya ve İngiltere gibi ülkelerin güçlü desteğini arkasına almış durumda.

Çin ise finansal olmasa da örgütün yaptığı açıklamalara en büyük desteği veren ülke.

Ghebreyesus, her ne kadar DSÖ’ye destek veren güçlü bir blok oluşturmayı başarsa da örgüt, tarihinin en zorlu döneminden geçiyor.

“Maske çelişkisi”ne sert tepkiler
DSÖ, salgının ilk günlerinden itibaren, sağlıklı kişilerin maske takmasına gerek olmadığı yönünde ısrarlı açıklamalar yaptı.

Ghebreyesus, 1 Nisan’da, “DSÖ, hastalar ve onlara bakan kişilerin tıbbi maske kullanmasını önermektedir.” görüşünü dile getirdi.

DSÖ’nün, 5 Haziran’da yaptığı açıklama ise dünya basınında çok sert eleştirilere neden oldu.

Ghebreyesus, Kovid-19’un kontrol altına alınması için maske kullanımı konusunda DSÖ’nün mevcut rehberini güncellediğini belirtti.

Buna göre, Örgüt Kovid-19’un kontrol altına alınması için toplu ulaşımda, mağaza, okul ve ibadethane gibi halka açık alanlarda üç katmandan oluşan kumaş maskelerin takılması için ilk kez hükümetlere tavsiyede bulundu.

DSÖ’nün salgına ilişkin küresel acil durum ilan edildikten tam 5 ay 5 gün sonra sağlıklı kişilere de maske takma önerisinde bulunması tüm dünya basınında “maske çelişkisi” başlıklarıyla yer aldı.

DSÖ’nün ‘hidroksiklorokin” çıkmazı
Örgüt, 3 Temmuz’da yaptığı açıklamada, hidroksiklorokin ile AIDS tedavisinde kullanılan lopinavir/ritonavir bileşiminin denemelerini de sonlandırma kararını duyurdu.

Bu karar, örgütün aldığı en çelişkili kararlara örnek olarak kayıtlara geçti. Çünkü DSÖ 25 Mayıs’ta, “Hidroksiklorokin” denemelerinin “güvenlik endişeleri” nedeniyle geçici olarak askıya alındığını bildirmiş, ardından 3 Haziran’da ilacın denemelerinin yeniden başlayacağını açıklamıştı.

Virüsün kaynağını araştırmak için 7 ay beklendi
DSÖ salgının ilk günlerinden itibaren Kovid-19 virüsünün doğal kaynaklı olduğu konusunda ısrar etti.

Nitekim, DSÖ Kıdemli Sözcüsü Fadela Chaib, 21 Nisan’da bir soru üzerine, “(Kovid-19’un henüz kaynağını veya kökenini bilmiyoruz. Emin olduğumuz tek bir şey var o da virüsün bir hayvandan kaynaklanmış olması. Bir laboratuvarda manipüle edilmedi.” ifadesini kullandı.

ABD Başkanı Donald Trump ise 1 Mayıs’ta yaptığı açıklamada, Kovid-19’un Çin’in Vuhan kentindeki bir laboratuvardan çıktığına ilişkin kanıtları gördüğünü söyledi. Örgüt ise Trump’ın açıklamaları karşısında virüsün doğal kaynaklı olduğu konusunda ısrar etti.

Ghebreyesus, 29 Haziran’da ise beklenmedik bir çıkışla, “Virüsün kaynağını bilmek çok çok önemli ” ifadesini kullandı ve Kovid-19’un kaynağını soruşturmak üzere 1 hafta içinde Çin’e bir ekip göndereceklerini açıkladı.

Virüs Çin dışındaki ülkelere ne zaman yayıldı?
Eski Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü ve eski Norveç Başbakanı Gro Harlem Brundtland, 19 Haziran’da, Kovid-19 ilk ortaya çıktığında Çin’in Örgüte geç bilgi verdiğini belirterek, “Kovid-19, Çin’den dünyanın birçok bölgesine muhtemelen aralık ve ocak başında yayıldı.” dedi.

DSÖ, virüsün Çin dışındaki ülkelere ne zaman yayıldığına ilişkin şimdiye kadar somut bir zaman dilimi paylaşmaktan kaçındı.

Örgütü hedef tahtası haline getiren diğer eleştiriler ise şöyle:

14 Ocak: DSÖ’nün Twitter hesabından, Çinli yetkililere dayandırılarak yapılan paylaşımda, Kovid-19’un insandan insana bulaştığı yönünde herhangi somut bir kanıt olmadığı iddia edildi.

20 Ocak: Örgüt, virüsün daha çok hayvandan insana geçtiğini, bununla beraber sınırlı sayıda da olsa yakın temas halinde insandan insana geçebileceğini duyurdu.

“Çin ile sınırlarınızı kapatmayın” çağrısı
23 Ocak: DSÖ Genel Direktörü Ghebreyesus, Çin’de hızla yayılmaya başlayan virüsle ilgili “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etmek için erken olduğunu ve yeterli “kanıt” bulunmadığını ileri sürdü.

30 Ocak: DSÖ, Kovid-19 salgınıyla ilgili, “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti. Ghebreyesus, karar için, “Temel sebep Çin’de olup bitenler değil, diğer ülkelerde olanlar” ifadesini kullanarak, Çin ile ticari aktiviteleri ve ülkeye yapılan seyahatleri kısıtlamak için hiçbir gerekçe olmadığını savundu.

31 Ocak: DSÖ, küresel acil durum ilan edilmesine rağmen “Çin ile sınırlarınızı kapatmayın” çağrısı yaptı. DSÖ, sonraki günlerde bu çağrıyı sürekli tekrarladı. ABD, başta olmak üzere bazı ülkeler DSÖ’yü dinlemeyerek Çin ile sınırlarını kapattı.

11 Mart: DSÖ, Kovid-19’u küresel salgın ilan etti. Uluslararası halk sağlığı uzmanları “salgın kararının çok geç alındığı” konusunda Örgütü eleştirdi.

12 Mart: Ghebreyesus, Kovid-19’un “kontrol edilebilir bir salgın” olduğunu öne sürdü. Mayıs, haziran ve temmuz başında ise salgında “daha en kötüsünün” görülmediği yönünde pek çok kez uyarılarda bulundu.

Kronolojik açıklamalarına bakıldığında, DSÖ’ye yönelik yoğun eleştiri ve suçlamaların bir dayanağı olduğu anlaşılıyor.

Örgüt ise şimdiye kadar eleştiri ve suçlamaların hiçbirini kabul etmedi.

Genel Direktör Ghebreyesus haftanın üç günü (pazartesi, çarşamba ve cuma) düzenlediği basın toplantılarında sürekli olarak, “küresel dayanışma” ve “milli birlik” çağrıları yapmaya devam ediyor.

Kaynak: https://www.medimagazin.com.tr/guncel/genel/tr-dso-kovid-19-salgininda-gec-adimlar-atmak-ve-celiskili-mesajlar-vermekle-suclaniyor-11-681-90133.html

***

EK 1 (30.4.2021): Bloomberg’in haberine göre, 20 uluslararası bilim insanı, yayımladıkları açık mektupta, Kovid-19’un kökenlerine dair araştırma yürütmek üzere yeni bir heyetin oluşturulmasını istedi. Mektupta yeni heyetin araştırma yapılan ülkedeki devlet görevlilerinin mevcudiyeti olmadan çalışma yürütmesi, heyet üyelerinin seçiminde ev sahibi ülkeye veto yetkisi verilmemesi ve veriler, kayıtlar ve numunelere tam erişim sağlanması gerektiğinin altı çizildi. Mektup, Kovid-19‘un laboratuvardan yanlışlıkla bulaşmış olabileceğine dair iddiaları yeniden gündeme getirdi.

DSÖ, Kovid-19’un kökenlerini araştırmak üzere, ilk vakaların ortaya çıktığı Çin’in Vuhan kentine uluslararası bilim insanlarından oluşan bir heyet göndermişti. Heyet, 29 Ocak’ta başladığı saha çalışmalarında, ilk vakaların görüldüğü Vuhan Deniz Ürünleri Gıda Pazarı’nın yanı sıra virüsün bir kaza sonucu dışarı çıktığı iddialarına konu olan Vuhan Viroloji Enstitüsünde de incelemeler yapmıştı. 2002-2003 yıllarındaki Akut Solunum Yolu Sendromu (SARS) salgının ardından, yarasa koronavirüslerinin genetik bilgilerinin olduğu bir arşiv yaratmak amacıyla kurulan enstitü, Kovid-19’un buradaki laboratuvarda yapay olarak üretildiği ve yanlışlıkla dışarı çıktığı iddialarına konu olmuştu. Çinli yetkililer, söz konusu iddiaları reddetmiş, Kovid-19’un başka bir ülkede ortaya çıktığı ve ithal dondurulmuş deniz ürünleriyle ülkeye geldiğine dair kanıtlanmayan karşı iddialar ortaya atmıştı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/bilim-insanlarindan-dsoye-kovid-19un-hayvansal-kokenlerinin-otesini-arastirma-cagrisi/2225795

***

EK 2 (28.8.2021): Aşı tartışmaları zamanla azalacağına neden gitgide artıyor?
Bu işte bir tuhaflık yok mu?
Milyarlarca doz aşıdan sonra artık her şey gayet net bir şekilde ortaya çıkmalı değil miydi?
Demem o ki, “Halep ordaysa arşın burda” aşaması çoktan geçildiği halde neyin “muamması” yaşanıyor hâlâ?
Bilim adamlarının bu kadar tartışıldığı, otoritelerinin bu denli sarsıldığı başka bir dönemi ben hatırlamıyorum.
Dünya Sağlık Örgütü deseniz, prestiji yerlerde!
Neden böyle?
Üstelik konvansiyonel ve dijital medya alabildiğine yanlarında olduğu halde!

Kaynakhttps://www.sabah.com.tr/yazarlar/salih-tuna/2021/08/28/bu-bagnazlik-ne-oluyor

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: