DUR, DUR! BİR SAKİN!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Günün sorusu: Sismologlar mı daha iyi korkutuyor etıbba mı?

***

Sabah’ ta Haşmet Babaoğlu‘ nun köşesinden:

İstanbul’da deprem olmuş… TV’ler hemen uzmanları (!) yayına bağlıyor. Biri tam olarak şöyle diyor: “Bu depremi bilmiyorum ama büyük İstanbul depreminin yaklaştığını biliyorum.” Ne şimdi bu? Bir başkası derhal “dokuz il için alarm” veriyor. Diğeri üç ilde yedi büyüklüğünde deprem beklediğini açıklıyor. Düşünün, yaşanan deprem 4.2’lik. Ama beş dakika geçmeden medyada başlayan patırtının büyüklüğü dehşet! Bunlar ne biçim uzman, bu insanlar ne dediklerini biliyorlar mı falan diye sormayacağım. Nasılsa, herkes bu korku iklimine teslim olmuş… Durup düşünmek yok, akıl yok, korku var.

***

Bir iki sakin kafalı jeolog, sismolog var tabii… Onlar “Yahu 4’lük depremler büyük depremlerin tetikçisi olsa, son yüzyılda binlerce büyük deprem olurdu” diyorlar. Ülke deprem ülkesi çünkü, her yan aktif faylarla dolu ve sürekli deprem oluyor. Ama bu uzmanların medyada esamisi okunmuyor. Söyledikleri heyecan ve korku uyandırmıyor çünkü…

***

Büyük depremler olmaz mı? Olur. Olacak. Fakat korku ikliminin bu depremlere karşı bize bir faydası olmayacak. Hazırlanan akıldır, işe yarayan tedbirdir.

Kaynak: https://www.sabah.com.tr/yazarlar/babaoglu/2020/09/26/cumartesi-notlari-dur-dur-bir-sakin

Yazı için 3 yorum yapılmış:

  1. Nilüfer dedi ki:

    Bence “tohturlar” hocam.:)

  2. aziz kerim dedi ki:

    görülmedi sanırım

    tıp bitti – yalanlar bitti
    https://azizkerim.com/

Siz de yorumunuzu paylaşın: