SESİMİ DUYAN VAR MI?

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Okuyucularımdan Ahmet Mithat Can‘ ın yazısı: 

Prof. Canan Karatay’ın Covid-19 salgını başladığından itibaren yaptığı tavsiyeler dünyada yapılan araştırma ve tespitlerle doğrulanıyor. Ancak buna rağmen bir türlü eleştirilerden kurtulamıyor.

Öyle ki kelle paça içilsin, çok önemli diyor, hemen eleştiriliyor.

Burun ve ağız tuzlu karbonatlı su ile sık sık yıkansın diyor, hemen eleştiriliyor.

Kristal kaya tuzu doğal haliyle 84 minerali dengeli olarak barındırıyor. Kaya tuzu sağlık nedenidir, diyor, bunun üzerine tuz sağlığa zararlıdır, kaya tuzunun % 98’i sodyum klorürdür, sadece % 2’si diğerleridir, bu da önemsiz bir orandır diyorlar.
Yani deniyor ki kaya tuzunun sodyum klorür haricindeki diğer mineraller avuç avuç, kepçe kepçe olmalı.

Oysa dünyada milyonlarca kişiye bulaşan Covid-19 virüsünün tüm dünyadaki toplam ağırlığı sadece birkaç gram. Yarattığı etkinin ise ne durumda olduğu ortada. Tuz içindeki oranlara da yararları için bu açıdan bakmak gerekir.

Yine D vitamini çok önemli diyor, hemen eleştiriliyor.

Enfeksiyon uzmanları bu konu bizim dalımız başkaları ahkam kesmesin diyorlar ama aynı uzmanlar D vitamini konusunda bu bizim konumuz değil demiyorlar, fikir beyan etmekten geri durmuyorlar.

Gelin D vitamini konusunda Prof. Canan Karatay’a kulak verelim:

“D-vitamini yüksek olan kişiler bir tür grip virüsü olan Covid 19’a yakalanmıyorlar. Bulaşma olsa dahi hastalığı hafif geçiştiriyorlar. Covid 19’a bağlı ölüm oranları da azalıyor.

Bizler ölürüz, grip virüsleri ölmez ve grip virüsleri bitmez. Milyonlarca yıldan beri varlar ve var olacaklar. YOK OLMAZLAR!

Kelle paça, kemik suyu, doğal tereyağı, doğal ev yoğurdu, kokoreç, işkembe çorbası, köy yumurtası, karaciğer, dalak, yürek, böbrek, yağlı kırmızı etler vs. doğal D vitamini kaynaklarıdır.

Ahmet Rasim Küçükusta senelerden beri açıklıyor, yazıyor, çiziyor: ADAM GİBİ BESLENİN… Adam gibi yemek; bağırsak florasını düzeltir, sağlıklı kılar ve de güçlü kılar.

İlaçtan uzak sağlıklı adam gibi yaşayalım, adam gibi beslenelim. Senelerden beri dile getiriyoruz. En kolay yolları, önlemleri açıklamaya çalışıyoruz.

Hastalanmadan önlem alalım diyoruz… Dilimizde tüy bitti, işitmediğimiz hakaret, suçlama kalmadı…

En güçlü aşı 2-3 liralık D VİTAMİNİDİR.

D vitamini kan değeri 100 IU’nün üstünde olanlar kışın hastalanmıyorlar. Virüs ve de bakteri infeksiyonu geçirmiyorlar.

BÜTÜN SAĞLIK PERSONELİNE, BÜTÜN HALKA YAPILMALIDIR.”

Prof. Karatay, bunları sadece bir hekim olarak değil, uluslararası D vitamini konseyi üyesi bir hekim sıfatıyla açıklıyor.

Ayrıca kalabalığa karışmamayı, el temizliğini, iyi uyumayı, iyi dinlenmeyi, açık havada yürümeyi de dikkatlere sunuyor.

Yol gösteriyor, adeta çırpınıyor, kendini paralıyor.

Buna karşılık bazı kesimlerce; hala bu yol gösterenlerin halk sağlığını tehlikeye atan insanlar olarak lanse edilmeleri ne hazin…

Şu an dünyamız salgın olarak bir nevi deprem felaketi yaşıyor.

Prof. Canan Karatay adeta deprem enkazında çalışan kahraman kurtarma ekipleri gibi salgın tehdidi altındakilere bir halk sağlığı kahramanı olarak bir kez daha sesleniyor: Sesimi duyan var mı?

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Cem dedi ki:

    harika

Siz de yorumunuzu paylaşın: