RTÜK’ TEN VATAN HAİNİ SUÇLAMASINA PARA CEZASI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

RTÜK, yılın son olağan toplantısında, FOX TV'de yayın konuğu Bingür Sönmez'in koronavirüs aşısı yaptırmayanları "vatan haini" ilan etmesini, eleştiri sınırlarını aşmak olarak değerlendirerek, kanala idari para cezası vermiş.

Haberde para cezasının ne kadar olduğu bilgisi yok.

Üst Kurulun, halkın moral ve maneviyatını bozmaktan başka bir işe yaramayan, tamamen siyasi prim elde etme amaçlı açıklamaları da değerlendirmesini diliyorum.

Son dakika haberi | 'Ben aşı yaptırmam diyenler birer vatan haini' demişti!  RTÜK'ten o sözlere ceza... - Son Dakika Haberler

***

Anadolu Ajansı' nın haberi:

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, yılın son olağan Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) toplantısında izleme uzmanlarının raporları görüşüldü.

Toplantıda, FOX TV'nin 27 Aralık'ta "İlker Karagöz ile Çalar Saat Hafta Sonu" programına konuk olarak katılan Bingür Sönmez’in koronavirüs aşısı olmakta tereddüt eden kişilere yönelik "…ben aşı yaptırmam diyenler birer vatan haini, onlara kız bile vermeyeceğiz, resmi dairelere bile giremeyecekler, okullara gidemeyecekler. Nasıl sokağa çıkma yasağının kuralları var. Aşıda da kural koyacağız, toplu taşımadan faydalanamayacaklar." ifadeleri değerlendirildi. 

Uzman raporunda Kovid-19 aşısının tüm dünyada kullanımına başlandığı, Türkiye'de de başta Sağlık Bakanlığı tarafından aşının önemine vurgu yapılırken, yayındaki ifadelerin aşılamanın yaygınlaşmasına ve aşı tereddüdü bulunan kişilerin ikna edilmesine katkı sunmayacağı bilgisine yer verildi.

Sönmez'in ifadelerinin eleştiri sınırlarının çok ötesinde bir itham olduğu kanaatine varan Üst Kurul, kanundaki "Yayın hizmetleri, kişi ya da kuruluşları eleştiri sınırları ötesinde küçük düşürücü, aşağılayıcı veya iftira niteliğinde ifadeler içeremez." ilkesinin ihlali nedeniyle FOX TV'ye idari para cezası uygulanmasına karar verdi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/turkiye/rtukten-televizyonlara-ceza/2093658

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Abidin dedi ki:

    Üçü birbirine çok yakışmış adeta kanka gibiler. sıra sıra

Siz de yorumunuzu paylaşın: