UZAYAN KOVİD’ İN YENİ ADI PASC OLDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Bugüne kadar uzayan KOVİD (long KOVİD) olarak isimlendirilen klinik tabloya bundan böyle PASC denmesi uygun bulundu.

PASC kelimesi, İngilizce Post Acute Sequlea SARS-CoV-2 kelimelerinin harflerinden türetilmiş bir akronim.

Yeni semptomlar bazen enfeksiyon zamanından çok sonra ortaya çıkıyor veya zamanla gelişiyor ve aylarca devam ediyor.

Belirtiler bazı hastalarda çok hafif bazılarında ise çok ağır olabiliyor.

PASC’ ın klinik tablosu

PASC’ ın belirtileri hastadan hastaya değişiyor. Öksürük ve hafif ateşten baş ağrısına, koku alma kaybından yorgunluğa, zihinsel problemlerden depresyona, uyku bozukluklarından konsantrasyon güçlüğüne (beyin sisi) kadar çeşitli belirtiler bazı kişilerde sürekli olurken bazılarında ise alevlenmeler şeklinde görülüyor.

Bazı hastalar ise göğüste baskı hissi, çarpıntı, kas ve eklem ağrıları, deri döküntüleri, ishal, uyuşma ve iğnelenme gibi belirtiler tarif ediyorlar.

Bu uzayan hastalık belirtileri insanların hayatını ciddi şekilde etkiliyor.

Neden bazı kişiler daha çok etkileniyor?

İyileşmenin bazı kişilerde neden uzadığı tam olarak bilinmiyor.

Antikor cevabının zayıf olması veya hiç olmaması, oto-antikorlar, hastalığın nüks etmesi veya yeniden enfekte olmak, enflamatuar ve diğer bağışıklık tepkileri, kondisyon kaybı ve post-travmatik stres gibi mental faktörler üzerinde duruluyor.

PASC, çocuklar dâhil tüm yaş gruplarında görülüyor.

18 yaşından küçük 129 çocuğu kapsayan bir çalışmaya göre, çocukların yüzde 50’ den fazlasında en azından bir semptom 4 ay veya daha uzun sürüyor. Dörtte birinde ise üç veya dört semptom ortaya çıkıyor.

Gelelim neticeye

BİR: Bu gereksiz PACS isminden hiç hoşlanmadım. Uzayan KOVİD gibi meramını iyi ifade eden bir tabir olmadığı gibi dilimizde telaffuzu da zor. 

İKİ: Mutasyona uğrayan koronavirüslere neden SARS-CoV-2 gibi yazması ve okuması zor bir isim verildiğini, hadi Covid’ i anladık da peşine neden 19 rakamının eklendiğini, uzayan KOVİD gibi herkesin anlayabileceği güzel bir tabir varken neden PACS isminin ortaya atıldığını anlamak mümkün değil.

Bunlar bir hinlik peşinde, bakalım daha nelere şahit olacağız?

NOT: PACS teknolojide de bulunan bir akronim: Picture Archiving and Communication Systems. Bu, görüntü arşivleme ve iletişim sistemleri görüntülerin saklanması, geri çağrılması, dağıtımı ve sunumu için kullanılan yazılım ya da ağlara verilen isimdir.

Kaynaklar: https://reference.medscape.com/viewarticle/947023

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Alişan Yıldıran, Çocuk Hekimi dedi ki:

  KOVİD, Tarih boyunca bir milyar insanın ölümüne yol açmış veremin (tüberküloz) yanında nezle gibidir Ahmed Rasim hocam, buyrun;

  https://www.sciencemag.org/news/2021/03/how-tuberculosis-reshaped-our-immune-systems?utm_campaign=NewsfromScience&utm_source=Contractor&utm_medium=Twitter

 2. Sırrı dedi ki:

  Allah evlatlarımızı korur inşallah

 3. Işıl dedi ki:

  B numara çevriliyor muhakkak ki ama ne acaba??

Siz de yorumunuzu paylaşın: