BALIK YEMEK KALP HASTALIKLARINI VE ÖLÜMLERİ ÖNLÜYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

6 kıtada 58 ülkede 191.558 kişi üzerinde yapılan 4 araştırmanın meta-analizinde haftada en az 2 porsiyon (175 gram) balık yiyen kalp hastalarında ve risk grubunda yer alanlarda kalp-damar hastalığı, ani kalp ölümleri ve total ölüm riski düşük bulundu.

Yağlı balık yemenin daha faydalı olduğu, damar hastalığı olmayanlarda herhangi bir faydanın görülmediği de belirlendi.

Gelelim neticeye

Balık yağı hapı içenlerin kendilerini balık yemiş gibi gördüklerini çok iyi biliyorum ama hayır!

Balık yağı hapı asla balık yemenin yerini tutmadığı gibi tam aksine yüksek dozda alınan omega 3 haplarının çok ciddi yan tesirleri görülebilir.

Aklı olan balık yesin, alık olan hap içsin.

Omega-3's neuroprotective effects may have treatment potential against  Alzheimer's: China study

Kaynak: https://jamanetwork.com/journals/jamainternalmedicine/fullarticle/2777338

***

EK 1 (23.5.2024): İngiltere’deki Biobank adlı biyomedikal veri tabanından sağlanan verileri ele alan uluslararası araştırmacılar, 40 ile 69 yaş arasındaki, ortalama 12 yıl boyunca takip edilen 415 binden fazla kişinin sağlık verilerini analiz etti. Araştırmacılar, veri tabanına kayıtlı kişilerin yaklaşık üçte birinin düzenli olarak balık yağı takviyesi aldığını belirtti. Balık yağı takviyesinin kalp rahatsızlığı bulunan kişilere faydalı olduğunu bildiren araştırmacılar, bu takviyelerin kalp sağlığı iyi olan kişilerde ise inme ve kalp rahatsızlığı riskini artırdığını ifade etti.

Araştırmacılar, düzenli balık yağı takviyesi kullanımının, kalp rahatsızlığı bulunmayan kişilerde atriyal fibrilasyon (kalbin kulakçıklarından kaynaklanan ritim bozukluğu) gelişme riskinde yüzde 13 ve inme riskinde yüzde 5 artış görüldüğünü kaydetti.

Öte yandan, araştırmacılar, kalp hastalığı bulunan kişilerde ise düzenli balık yağı takviyesinin atriyal fibrilasyonun kalp krizine dönüşme riskinin yüzde 15, kalp yetmezliğinden ölme riskinin de yüzde 9 daha düşük olduğunu ortaya koydu.

Kaynak: https://bmjmedicine.bmj.com/content/3/1/e000451

Makale: Regular use of fish oil supplements and course of cardiovascular diseases: prospective cohort study

https://www.webmd.com/vitamins-and-supplements/news/20240522/fish-oil-supplements-linked-to-first-time-heart-problems

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: