TURİST MUTANT!..

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Muharrem Sarıkaya‘ nın yazısı:

GELMEMESİ bir, gelmesi bin dert…

Sözünü ettiğim Türkiye ekonomisinin ciddi gelir kaynağı olan ve bu yıl gelmesinde sorun yaşanan turistler.

Almanya ve Fransa’nın karantina uygulamasını kaldırmasının ardından, Rusya’ya da yarın uçuşları başlatma kararını açıkladı.

Ancak, bu karar dünyanın birçok yerinde ciddi şekilde endişe yaratan, Delta mutantı bilim insanlarının en büyük endişesi…

Hindistan’da ortaya çıkan mutant, İngiltere’nin normalleşme takvimini 19 Temmuz’a ötelemesine neden olurken, Almanya’nın da ek tedbirler almasına yol açmıştı.

Aralarında Avusturya, Almanya, Fransa’nın da bulunduğu AB ülkeleri, iki doz aşı olması şartıyla ülkelerine girenlere herhangi bir karantina uygulamayacağını açıkladı.

DELTA KORKUSU

Biontech aşısının mucitlerinden Dr. Uğur Şahin de, AB ülkelerinin aldığı tedbirlere hak verir şekilde, Delta mutantının dünyada yeni bir dalganın yaşanmasına neden olabileceğini açıkladı.

Dünya Sağlık Örgütü de dün baskın virüs haline geleceği uyarısında bulundu…

Batıyı bu denli ürküten Delta mutant Türkiye için bir tehdit oluşturmuyor mu?

Sorumun nedeni, Rusya’nın uçuşları serbest bırakması sonrası gelecek turistlerden Türkiye’de PCR başta olmak üzere herhangi bir şart koşup koşmaması…

Konunun en yetkin isimlerinden Bilim Kurulu üyesi, Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Levent Akın’ı arayıp sordum, “Bildiğim kadarıyla herhangi bir zorunluluk şu ana kadar istenmedi” dedi.

Yani, gelecek olanlardan son 48 saat içinde alınmış ve negatif olduğunu gösteren PCR testi, iki doz aşı olma zorunluluğu veya havaalanına geldiğinde en azından hızlı PCR yaptırma şartı.

Bunlardan herhangi birine yönelik durum söz konusu değil.

Peki, bunun bir önemi yok mu?

RUSYA’DAKİ VAKA ARTIŞI

Prof. Dr. Levent Akın’ın Türkiye’de oynanmasına karar verilmesine karşın, vaka sayısındaki yükseklik nedeniyle Portekiz’e alınan Şampiyonlar Ligi final maçını örnek gösterdi:

“Futbolsever biri olarak Şampiyonlar Ligi maçının ülkemizde oynanmamasına çok üzülürken, diğer yandan da içimden, ‘bir anlamda da iyi oldu’ demiştim. Şampiyonluk maçı sonrası Lizbon’da vaka sayısı patladı. Buna neden de şampiyonluk maçından başkası değildi. Portekiz şimdi bunu baskılamak için uğraşıyor…”

Gelecek turist ile arasındaki bağı sordum.

Rusya’da son dönem artan vaka sayısını gösterdi.

Aktardığına göre Rusya’da vaka sayısı 4 binler seviyesinde iken son dönem 11 bine çıkmış.

Buna nedenin Hindistan’da ortaya çıkan ve artık ülke adları yerine verilen isimlerle anılan Delta varyantı olduğu kanısında.

İngiltere’de görülen Alfa varyantından daha hızlı ve Güney Afrika’da görülenden daha ağır etki yaratan Delta varyantı, son dönem ülkelerin en büyük endişesi.

Dilerim gelecek olan turist açısından bu uygulama hayata geçirilir.

En azından oteller veya seyahat acentaları PCR testini uygular, hem getirdikleri turistlerin de diğer ülkelerden gelenler ile birlikte sağlıklı bir tatil geçirmelerine olanak tanır.

ŞİLİ VE PORTEKİZ ÖRNEĞİ

Yoksa Şili gibi, Türkiye’de de 40 milyon aşıya rağmen yeni bir dalganın başlaması sadece turizmi değil, ülkenin normalleşmesine de darbe oluşturur.

Şili’ye ve Şampiyonlar Ligi final maçı için Portekiz’e bakan ne dediğimi anlar…

Hatta daha ileri bir örnek vereyim, geçen yıl İtalya takımlarından biri ile İspanyol takımının yaptığı maç sonrası, İtalya’daki vaka patlaması İspanya’ya yayıldı.

Unutulmasın ki bu en çok iki gün süren bir insan sirkülasyonu sonucuydu.

Ayrıca Delta mutantı kadar da etkili bir varyant söz konusu değildi.

DÖRDÜNCÜ TEDBİR OLDU

Prof. Dr. Akın ile bunları konuşurken, aşıda 40 milyona ulaşmanın bir etkisinin olup olmayacağını sordum.

“Marke, mesafe, hijyene bir yenisi eklendi o da aşı… Yani koruma dörde çıktı o kadar” dedi.

Delta mutantının aşıdan kaçabildiğini de anımsattı, dikkat etmek gerektiğinin altını çizdi.

Ayrıca düğünlerin serbest bırakılmasının yanında, daha ileri bir adım atıldı, ikrama da izin verildi.

Bu da demektir ki düğün, nişan gibi etkinlik sırasında ikramların yenilebilmesi için maskeler de çıkacak.

Aşıya güvenip bu tür etkinliklerde dikkatsiz davrananların sonucunu hastanede yakında görürüz bundan kimsenin şüphesi olmasın.

Nitekim bu konunun en yetkin ismi Prof. Dr. Akın da bir noktaya işaret etti.

TAM NORMALLEŞME İLKBAHARDA

Henüz 18 yaşın altındakilere aşı yapılmıyor; bu demektir ki 25 milyon kişinin aşısı olmayacak; 85 milyondan düşüldüğünde 60 milyon demektir.

Eğer toplam nüfusun %80’ine aşı yapıldığında kitle bağışıklığı sağlanacaksa, 25 milyon baştan aşı olmamış kabul edileceği için 50 milyon kişiye iki doz aşı yapılma zorunluluğu var demektir.

Buna bir de aşı olduktan sonra 7-8 ay geçenlere üçüncü doz hatırlatma aşısı eklendiğinde kitle bağışıklığı noktasına ulaşmak ilkbaharda söz konusu olabilir.

Bu tarihe kadar elden bırakılacak her tedbir, süreyi uzatmaktan başka işe yaramaz.

Bunun en açık örneğini 1 Mart’ta yaşadık, uzağa gitmeye gerek yok…

Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/muharrem-sarikaya/3109583-turist-mutant-

Siz de yorumunuzu paylaşın: