AŞI PASAPORTU HEMEN ŞİMDİ!

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Oray Eğin‘ in yazısı:

Mayıs ayında aşı olanların iç mekanlarda maske takmaları gerekmediği açıklanınca Amerika’daki eyaletler bir gecede yönetmeliği değiştirdi. Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC) aşı olanların virüsü bulaştırma riskinin çok düşük olduğunu söyledi, böylece bir seneyi aşkın maske baskısı bir gecede son buldu. Spor salonlarında, sinemalarda, süpermarketlerde maskesiz hayat yeniden başladı. Son zamanlarda maskenin zorunlu olduğu metroda bile maskesizlere yan gözle bakanlar azalmaya başladı.

Ancak CDC’nin tavsiyesini uygulayan eyaletler insanların sözüne güvenmeyi tercih etti. Hiç kimse kimin aşılı olup olmadığını kontrol etmedi. Kişinin beyanı esastı. Bazı süpermarketlerde maske takan çalışanların aşı olmayan gruba girdiğini varsayıyorduk, bazı müşterilerse başkalarına güvenmediği için maske takıyor gibiydi. Ama sonunda bu beyana dayalı sistem çöktü. Çünkü insanlar yalan söyledi, sistemin açığından faydalandı, aşısızlar da aşılıymış gibi davrandı. Ve vaka sayıları artmaya başladı. New York şehri şimdi spor salonlarından lokantalara kadar iç mekanlara girebilmek için aşı sertifikasını beyan etmeyi zorunlu kılıyor.

YAKINDA ZORUNLU OLACAK

Bireysel özgürlükler konusunda kavga çıkarmaya hazır ABD’de başka şehirler de New York’un izinden gidecek, yeni kavgalar çıkacak belli ki. Florida eyaletinin Cumhuriyetçi valisi okulların aşı ve maske zorunluluğu getirmelerini yasaklamıştı mesela. Başka Cumhuriyetçi valiler de aşı sertifikalarına şiddetle karşı. Ancak New York tıpkı Fransa ve İtalya’daki gibi aşı sertifikasını zorunlu kılarak yavaşlayan aşılanmanın önüne geçmeye çalışıyor.

Önceki gün önce spor salonundan, sonra da Balthazar’dan içeri girerken artık aşı sertifikası göstermemiz gerektiğine dair mesaj geldi. New York eyaletinin bu işi kolaylaştırmak için hazırladığı bir app var, QR kodunu okutarak aşı olduğunuzu kanıtlayabiliyorsunuz. App’i kullanmayı tercih etmeyenler aşı olunduğunda verilen kartı beyan edecekler. New York ayrıca sadece ABD’de onay alan üç aşıyı – Pfizer/BioNTech, Moderna, Johnson & Johnson – değil, Dünya Sağlık Örgütü’nün onayladığı diğer aşıları da kabul ediyor. AstraZeneca veya Sinovac aşısı olduğunuza dair belge gösterdiğinizde de iç mekanlara girebiliyorsunuz.

New York’ta uygulama 16 Ağustos’ta başlıyor, ama Eylül ayına kadar işletmelere uyum sağlamaları için müsaade edilecek. Daha sonra katı bir şekilde aşılılarla aşısızların arasındaki duvar belirginleşecek. Aslında şimdiden kimi barlar kapıda kimlik kontrolüyle birlikte aşı kartı da soruyor. Eylülde perde açacak Broadway müzikalleri sadece aşı olan seyircilere oynayacak örneğin.

Aslında çok daha önce bu uygulamaya geçilebilirdi, nitekim New York eyaletinin aşı pasaportu ta Mart ayında çıktı. Önceki gün bir bara gidene kadar da hiç kimse bana bu pasaportu sormadı. Ama bundan sonra hayatın önemli bir parçası olacak gibi gözüküyor.

Olması gereken de bu.

AŞI OLANA ÖDÜL

İnsanların aşı olmama hakkı var elbette, ama aşı olmadıkları sürece aşı olanların da hayatını tehlikeye atıyorlar. Dahası, erkenden aşı olup hem kendi sağlıklarını düşünen hem de topluma karşı sorumluluğa sahip insanların sırtına yüklenerek sistemi çökertiyorlar.

New York’ta başlayan uygulama başka Amerikan şehirlerine de sıçrayacak, çünkü burası hemen her konuda önder. Neden Avrupa’nın bu kadar gerisinde kaldığı başlı başına bir tartışma.

Aşılama oranının yavaşladığı Türkiye’de de bir an önce benzer bir aşı sertifikası uygulamasına geçilmeli. Ne işe yaradığı anlaşılmayan HES kodundansa sinema, tiyatro, cafe, restoran, uçak, otel gibi yerlere sadece ve sadece aşı sertifikası göstererek alınmalı insanlar. Önceki gün televizyonda izledim, Türk halkı aşı olmak için “Birkaç gün tatil, borçların silinmesi vs.” gibi absürt taleplerde bulunuyor. “Hayatta kalmak,” hiç kimsenin aklına en önemli ödül olarak gelmiyor. Varsa yoksa bedavacılık. Şimdi en azından aşı olanlara hareket özgürlüğü en büyük hediye olabilir.

Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/oray-egin/3153661-asi-pasaportu-hemen-simdi

***

EK 2 (14.5.2023): NECMETTİN ÜNAL “Aşı pasaportu, aşı karşıtlarına verilen bir ceza bence. Aşı olmayanlar bundan sonra belli haklardan, en azından uluslararası düzeyde yararlanamayacak. İsrail’ de yapılanları görüyorsunuz. Toplu aktivitelere katılabilmek için aşı pasaportunuzu deklare etmeniz gerekiyor. Yoksa lokantaya giremiyorsunuz. Bu dünyanın her yerinde uygulanmakta, uygulanmaya başlamakta. Bir şekilde Türkiye’ ye de gelecek. “

Kaynak: https://twitter.com/hamityanik/status/1383356893167427586?s=20

***

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Fuzûlî dedi ki:

  Bu arkadaşların HUKUK diye bir şeyden haberleri yok sanırım.

  Bugünlerin geleceğini bir buçuk sene evvel söyleyenlere komplocu diyorlardı.

  İlginç olan, bu kişilerin kendilerini ‘sosyal demokrat’ olarak konumlandırmaları.

  Halbuki düpedüz uşaklık ediyorlar.

 2. Thr Tsn
  @Taha_Tasin
  ·
  16d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Hocam, cahilin ifadesideki zıtlığı anlamış ki; paylaşmış. Bravo Alkışlama işareti hocam.
  DarkAngel MicrobeBahçeli ev
  @DarkAng80871722
  ·
  15d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Hocam,haber içeriğini paylaşmış Göz kırpan surat
  Tülin Topcu
  @TlinTopcu1
  ·
  7d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Hocam keşke twitin altına yazarin adını koysaydınız, bu söz sizin gibi algilanmis
  Nesli
  @nesli_nesliii
  ·
  16d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Mizah seviyordunuz tamam…
  hatice
  @hat_iceyalcin
  ·
  5d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Anacım bu nasıl akıl tutulması hayatını düşünüp aşı olmuş hala bizimkine de zıçmakla meşgul…niye aşın seni korumuyor muUsanarak yüzünü kapatan kadın
  hesapsız kişi
  @hesapsizkisi
  ·
  17d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  tam tersi bu algıyı yerleştirdiler ama aşılılar daha çok yayıyor
  الله اكبر
  @aBHv0Nai6XRvDdl
  ·
  26d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Saçma sapan bir yazı..

  Perviz Göktürk
  @TURANOID
  ·
  15d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bu nasıl bir “aşı” ki, 2-3 doz yaptıranların bile hayatı tehlikesi devam ediyor?
  selmamercan
  @selmamercan5
  ·
  19d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Hocam siz aşı oldunuz mu?
  Hüseyin Kırbaş
  @deepsteps33
  ·
  18d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Saçmalığın daniskası
  Wabosee
  @Wabosee1
  ·
  8d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Gülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatanGülmekten yerlere yatan
  Süleyman Gürses
  @GursesSuleyman
  ·
  23d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Olmadı
  Psk.Adem OCAK
  @pskadem
  ·
  6d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  İçeriği bilinmeyen ne olduğu bilinmeyen siviyi neden enjekte edeyim .
  Muhsin Çelik
  @peymaneihicran
  ·
  17d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Deneysel sıvı, pislik, aşı adayı, ruhsatsız, 3. Faz yok, bulaştırmayı önlemiyor, e o zaman ne kulağıma yarıyor. İşgale, faşizme, köleliğe hayır.
  Hasan
  @hasan16hasannnn
  ·
  12d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Daha dun dogal yolla vırus kapan daha saglıklı olur dıye naralar atıyordun, bıkac gun once paylasımın vardı. Kardesım aşı korıyuculuğu var ise olmayandan neden korkulur, eger koruyucluk yok ıse neden aşı olunur ve buna nasıl aşı denilir, kaldı kı faz 3 yok,oyuzden aşı değildir bu
  Türk
  @Trk76223413
  ·
  23d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  HANGİ SİSTEMMİŞ O?
  MSTürkiye BayrağıGU
  @MSGU01234567890
  ·
  1d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Çok ilginç; aşı olmayanlar için değil de aşı olanlar için endişe ediliyor. Ne kadar bilim dalı varsa hepsinin altını oydunuz, aklımızla alay ediyorsunuz.

  Aşı koruyorsa neden korkuyorsunuz, korumuyorsa neden aşıya zorluyorsunuz.
  Melike
  @Melike60024119
  ·
  12d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bilimsel olarak kanitlanmamiś Yanliś bilgi
  Handan Somak
  @somakhand
  ·
  2d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Aşı olanlar covid olunca kimlerin hayatını karartıyorlar?
  Ömer Gümüşel
  @_Silverhand_
  ·
  23d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bu da başlamış kıvırmaya

  Ahmet Gülyaprak
  @ahmettgulyaprak
  ·
  18d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Aşı olmama hakkım var ve aşı olmayacağım. Aşı korumuyor ya, niye aşı oluyorlar o zaman aşı olanlar.
  Ve ayrıca ben kovid geçirdim geçen sene, ağrım sızım olmadan. Niye! aşı olayım.
  Olmayacağım da. Kimseninde hayatımı kısıtlamaya hakkı yok. Aşılanmak isteyen aşılansın.
  Türkiye Bayrağızahid#yahyaTürkiye Bayrağı
  @zahid_yahya_
  ·
  14d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bırakın laf salatasını. Aşıdan ölenleri, pıhtı atıp kalp krizi,beyin kanaması geçirenleri anlatın.Ünvanınızın hakkını verin.Yarın insanların yüzüne bakabilin.Küreselcilerin ekmeğine yağ sürmeyin. Kul hakkına girmeyin…
  fatih aslan
  @fthas27
  ·
  19d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bu nasıl bir aşımış hiç mi korumuyor. Bu aşılılar bu kadar korkuyor. Aşısızlardan tekrar bulaşıyorsa virüs tek insanlarda mı var. İnsanların hepsini aşıladık diyelim. Ya bir hayvanda veya bir nesnede gıdada herhangi bir yerde kaldıysa tüm bu aşılı insanlar tehlike değilmi
  tuğba
  @tugbakcy
  ·
  17d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  bu yazar arkadaşın acaba 2. doz asidan sonra covid olup ağır atlatanlardan haberi varmi yoksa biz tanidiklarimizin adresini verelim gidip gorsun
  Sultan Alparslan آلپ آرسلان
  @tunaalp58
  ·
  2d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Hocam bunlara ne demeli ? Neden bu kadar DSÖ çığırtkanlığı yapıyorlar ???
  Merdümgiriz Türkiye BayrağıTürkiye Bayrağı
  @Katrei_Baran126
  ·
  3d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Ne alaka yaa Aşı oldum diye tedbirsiz maske mesafe hijyen vs vs dahil uymadan ortada fellik fellik gezenler asıl aşı olmayanların sağlığını tehlikeye atıyor aşı olmayanlar gayet tedbirli maske mesafe hijyen kimse ile görüşmüyorlar ama Aşililar zaten Aşıliyim deyip salmış her şeyi
  Handan Somak
  @somakhand
  ·
  1d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Aşıları yıllarca sürdürmek için olmayanları bahane etmek zorundalar.
  Mustafa Cem
  @MsCm1907
  ·
  22d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  “Ama” dan öncesi yalan.

  Prof. Dr. Mokali
  @yigit_ygtckr
  ·
  26d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Bu gerizekalı gazeteciler birazcık bilimsel makale okusa, şu aşıların bulaştırıcılığı kesmediğini bi öğrense… İşilerine mi gelmez yoksa yönlendirme mi bu şekilde bir de onu anlasak…
  Gamze
  @Gamze_Rusalka
  ·
  10d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Eğin’in anlaması gerekenler:
  1. Aşı olan da virüs bulaştırıyor (bkz. Fauci).
  2. Aşı olanda da mutasyon oluyor, hatta bunlar daha tehlikeli mutasyonlar (bkz. seçilim baskısı).
  Muharrem Bostancı
  @amuharrem22
  ·
  26d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Nalına da vur mıhına da vur, vur diyenin çarkına vur.
  dmRTürkiye Bayrağı
  @dmR34
  ·
  20d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Madem aşı koruyor o zaman niye korkuyorsunuz. Aşı virüsün bulacılığı engelliyor mu? Hayır. O zaman aşısız bireyler aşılı bireylerden daha az veya çok tehlikeli olmuyor bulaştırıcılık konusunda.
  ardıçgölgesi
  @tuzkrali48
  ·
  23d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Aşı tam koruma sağlamıyorsa niye aşı oluyorlar? Aşı olmak istemeyen bizlere dokunmayın, bırakın biz ölelimSevinç gözyaşı döken yüzHafifçe gülümseyen yüz
  Mehmet
  @yasireymen10
  ·
  22d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  Aşı olanlarda da bulaşıcılık devam ediyor. Bulaşıcılık devam ediyor sa neye yarar o zaman. Güya aşılı olan hafif atlatıyor Muş. Aşısız olanda bünyesi güçlü ise hafif atlatır. Sanki her hastayı özel yoğun bakımda mi bakıyor lar.evlerine gönderiyor lar
  meraklı
  @dikorock
  ·
  13d
  @drahmetrasim
  adlı kişiye yanıt olarak
  https://twitter.com/RealJoelSmalley/status/1421021999724388354?s=19

  Neden aşılılar daha kırılgan, okuyalım..
  Oray’a da okutturalım.
  Alıntı Tweet
  Joel Smalley
  @RealJoelSmalley
  · 30 Tem
  For the intellectually curious, a digestible explanation of antibody disease enhancement (ADE); why a safe coronavirus vaccine has never been made (and still hasn’t); and why “natural” SARS-CoV-2 infections increase in the vaccinated due to mutations. https://sciencewithdrdoug.com/2020/08/01/is-a-coronavirus-vaccine-a-ticking-time-bomb/amp/?__twitter_impression=true&s=08

 3. Fuzûlî dedi ki:

  Bir başka dikkat çekici husus ise; bu tip yazı ve şovların muhterem Reis-i cumhur’un ‘aşıda gönüllülük esasdır’ açıklamasından sonra gelmesi.

  Sadece bu durum bile ‘aşı’nın sosyopsikolojik bir yönetim enstrümanı olduğunu zımnen de olsa delilidir.

  Richard Feynman: “Problem insanların eğitimsiz olması değil. Problem şu ki insanlar sadece kendilerine öğretilenlere inanacak kadar eğitilmişler ve kendilerine öğretilen herhangi bir şeyi sorgulayabilecek kadar eğitilmemişler..”

Siz de yorumunuzu paylaşın: