SADECE AŞI OLMAYANLAR İÇİN İŞ İLANI VEREN ŞİRKETE TEPKİ YAĞDI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

İndependent Türkçe‘ nin haberi:

Kanada merkezli bir kano şirketinin sahipleri, sadece aşı yaptırmamış olanların başvurabileceği tartışmalı bir iş ilanı açtı.

Souris River Canoes isimli şirketin iş ilanında “KOVİD-19 aşılarından herhangi birini vurulduysanız lütfen BAŞVURMAYIN” dendi.

Sadece aşı olmamış kişileri değerlendirmeye alacağız.

Evli bir çift olan şirket sahipleri, iki tam zamanlı ve bir yarı zamanlı pozisyon için çalışan arıyordu. Yenilenme ihtimali olan pozisyonların süresi 6 aylıktı.

Gönderi sosyal medyadaki müşterilerin tepkisini çekti. Müşterilerden Rob Prdn, Facebook’ta, “Pandeminin bu aşamasında istihdam koşulu olarak personelin Covid-19 aşısı olmamasını istemek hem sorumsuz hem de pervasızca” dedi.

Duyuru Twitter’da da viral oldu ve olumsuz Google incelemelerine neden oldu.

Şirket sahipleri Keith ve Arlene Robinson’ın eleştirilere verdiği yanıtlar tepkiyi katladı. Reddit’te yayımlanan bir e-postada şu ifadeler yer alıyordu:

Hükümetin ve şirketlerin aşı mecburiyeti ve aşı pasaportu kullanarak kişilerin sağlık özgürlüğü hakkına yönelttiği zorbalığa karşıyız.

Şu ifadeleri eklediler:

Tıpkı bizim kendi işe alım kararlarımızı verme hakkımız olduğu gibi, yargılayıcı tutum ve görüşleriniz de sizin hakkınız.

Halkla ilişkiler uzmanı Wojtek Dabrowski, Financial Post’a yaptığı açıklamada iş ilanının müşterilere yanlış bir mesaj verdiğini söyledi. Dabrowski şunları söyledi:

Ne zaman itici, saldırgan ve sadece aşı olmayanların gelip şirketinizde çalışmasını istemek kadar açıkçası birçok kişi için tehlikeli bir şeyi ortaya atsanız başarılı bir işletme yönetmenin önüne geçmiş olursunuz.

Söz konusu iş ilanı, Kanada genelinde aşı mecburiyetinin arttığı dönemde geldi. Çeşitli sektörlerden işverenler, çalışanlarına aşı olmalarını veya başka bir iş bulmalarını söylüyor.

Souris River Canoes, The Independent’ın yorum isteklerine yanıt vermedi.

Kaynak: https://www.indyturk.com/node/411596/ya%C5%9Fam/sadece-a%C5%9F%C4%B1-olmayanlar-i%C3%A7in-i%C5%9F-ilan%C4%B1-veren-%C5%9Firkete-tepki-ya%C4%9Fd%C4%B1

 

 

Siz de yorumunuzu paylaşın: