SIRBİSTAN VE RUSYA’ YA KOVİD AŞI TURLARI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Euronews‘ in haberi:

Covid-19 vaka ve ölümlerinin son dönemlerde arttığı Türkiye’de bazı seyahat acentaları, Türk vatandaşlarının vizesiz seyahat edebildiği Sırbistan’a aşı olabileceklerini öne sürdüğü “Pfizer-Biontech aşı turları” düzenlemeye başladı.

Şirketlerin sosyal medya hesaplarından yapılan paylaşımlarda söz konusu aşı turlarının 1099 ile 324 euro arasında değiştiği belirtiliyor.

Euronews’in ulaştığı Türk seyahat acentası yetkilisi, çok yoğun talep aldıklarını belirterek Türkiye’den Belgrad’a düzenlenen ilk turun daha şimdiden dolduğunu ve bu sebeple Rusya’nın başkenti Moskova’ya Sputnik V aşısı turu eklediklerini belirtti.

Şirket yetkilileri aşının nereden temin edildiği sorusuna cevap vermezken, Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği, Sırbistan’da aşılamanın artık söz konusu olmadığını vurgulayarak, ilgililerden dikkatli davranmalarını istedi.

Aynı şirket Türkiye’nin yanı sıra İtalyan vatandaşlarına da BioNTech ve Moderna şirketlerine ait aşı seçeneğinin bulunduğu farklı turlar düzenliyor. Bu turun fiyatı Türkiye’den düzenlenen turun yaklaşık yarı fiyatına, 324 euro bedelle yapılıyor. Tüm turlar 3 hafta arayla iki gidiş-dönüş uçak biletini ve 2 doz aşıyı kapsıyor. Şirket bunun yanında müşterilerine Sırbistan ya da Moskova’da en az 3 yıldızlı bir otelde 3-4 gün konaklama imkanı sunuyor.

Geçtiğimiz haftalarda Sırbistan Sağlık Bakanlığı, çoğunluğu Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk ve Kuzey Makedonya’dan olmak üzere yaklaşık 22 bin yabancı turistin ülkede Covid-19 aşısı olduğunu açıklamıştı.

Sırbistan Başbakanı: 20-25 bin doz aşının son kullanma tarihi doluyordu, yabancı turistleri ülkemize çağırdık

@facebook- Exp-Ert Destination Management

Sırbistan ve Rusya’ya düzenlenen aşı turu için sosyal medyada paylaşılan ilanlar.

Şirket yetkilisi yapılan telefon görüşmelerinde aşıların garantili olduğunu ve alınan hizmet sonrası müşterilere aşı olduğuna dair bir sertifika verileceğini ifade ediyor. Söz konusu yetkili aşıların hangi kaynaktan temin edildiğine ilişkin soruları ise yanıtsız bıraktı.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic mart ayında yaptığı açıklamada İngiltere’den temin edilen yaklaşık 20-25 bin doz AstraZeneca aşısının son kullanma tarihinin nisan başında biteceğini, bu sebeple de komşu ülke vatandaşlarını bu aşılardan olmaları için ülkelerine davet ettiklerini söylemişti.

Türkiye Büyükelçiliği: Sırbistan’a gelip aşı olmak gibi bir durum söz konusu değil

DHA’ya açıklama yapan Türkiye-Belgrad Büyükelçiliği ise daha önceden Türk vatandaşlarına yönelik Sırbistan’da Covid-19 aşısı olunabildiğine ilişkin çağrı yaptıklarını, ancak şu an için bu durumun söz konusu olmadığını belirtti.

Büyükelçilik, “Bunun dışında, herhangi bir turizm acentasının Türk vatandaşlarını Sırbistan’a getirip aşı olmalarını sağlaması gibi bir durum söz konusu değil. Olsa, buradaki yetkili makamların haberi olurdu. Sağlık Bakanı Ana Brnabic de bir açıklama yaparak, bundan sonra yurt dışından gelenlere aşı yapılmayacağına dair bilgi verdi.”

Yaklaşık 7 milyon nüfusa sahip Sırbistan’da ocak ayı ortalarında başlayan aşı kampanyası sonrası bugüne kadar 2.35 milyon kişiye koronavirüs aşısı yapıldı, yaklaşık 1 milyon kişiye de ikinci doz verildi. Başbakan Brnabic geçtiğimiz günlerde nisan ayı sonuna kadar ülke nüfusunun yüzde 40’ına aşı vurmayı hedeflediklerini açıklamıştı.

Kaynak: Türkiye’den Sırbistan ve Rusya’ya ‘Covid-19 aşı turları’: Yetkililerden ‘dikkat’ uyarısı | Euronews

***

EK 1 (13.4.2021): Boy boy reklamları verilen Sırbistan’a Pfizer-BioNTech aşı turları şüpheli, çünkü yabancılara halkın istemediği ihtiyaç fazlası AstraZeneca uygulanıyor. O fasıl da bitti. Ama şu bir gerçek; Belgrad Hükümeti, Çin ve Rusya’dan bol miktarda Sinopharm ve Sputnik V aldı, elindeki stok sayesinde komşulardan gelenleri aşıladı, bazılarına bağışta da bulundu ve Pekin ile Moskova’nın Balkanlarda pozisyon aldığı merkez üs haline geldi. Bölgedeki nüfuz yarışında AB şu an seyirci… Kaynak: https://www.haberturk.com/yazarlar/ayse-ozek-karasu/3036311-sirbistan-nasil-asi-ussu-oldu

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. Ali Aktaş dedi ki:

    hadeee, binmeyen kalmasın, koşan alıyor

Siz de yorumunuzu paylaşın: