PFİZER/BİONTECH AŞISININ KORUYUCULUĞU AZALDI

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Tıpkı MTV gibi, 6 ayda bir!

***

Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların elde ettiği bağışıklığın kısa bir süre içinde bittiğini ortaya koydu. Araştırmayı yürüten bilim insanları ikinci doz aşıdan 6 ile 7 ay sonra üçüncü doz aşı yapılması gerektiğini söyledi.

Özlem Türeci ile Uğur Şahin’in kurduğu BioNTech firması ile ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’ın geliştirdiği mRNA bazlı koronavirüs aşısı ile ilgili dikkat çeken bir araştırma yapıldı.

Dünyanın önde gelen kurumlarından Stanford Üniversitesi ile Emory Üniversitesi’nin ortak çalışmasında iki doz Pfizer/BioNTech aşısı olanların kısa bir süre içerisinde antikor seviyelerinin düştüğü belirlendi.

7 ay içinde 10 kat azalıyor

Araştırmacılar, 46 sağlıklı genç ve orta yaşlı yetişkinden aldıkları kan değerleri ile aşı olduktan bir süre sonra alınan kan değerlerini ve ikinci doz aşıdan 6 ay sonraki kan değerlerini inceledi.Bilim insanları, 6 ay içerisinde aşının yarattığı antikor seviyesinin ortadan kalktığını açıkladı. Araştırmayı yürüten Stanford Üniversitesi’nden Bali Pulendran ve Emory Üniversitesi’nden Mehul Suthar, “Araştırmalarımız Pfizer/BioNTech aşısının koronavirüse karşı çok yüksek seviyede antikor sağladığını ortaya çıkardı. Fakat buna karşılık 7 ay içerisinde bu koruma seviyesi yaklaşık 10 kat azalıyor” açıklamasını yaptı.

“7 ay sonra üçüncü doz yapılmalı”

Gönüllülerin neredeyse yarısında Delta, Beta ve Mu gibi varyantlara karşı antikor oluştuğu tespit edilirken, altıncı aydan sonra bir düşüşün başladığı duyuruldu. Reuters’ın aktardığı haberde görüşlerini paylaşan araştırmayı yürüten bilim insanları, “Bu sonuçlar bize ikinci doz aşıdan 6 ile 7 ay sonra üçüncü doz destekleyici koronavirüs aşısı olmanın SARS-CoV-2’ye ve onun varyantlarına karşı korumayı güçlendireceğini ortaya koyuyor” ifadesini kullandı.

Kaynak: https://www.gzt.com/jurnalist/pfizer-biontech-asisinin-koruyuculugu-azaldi-3596801

***

 

Yazı için 3 yorum yapılmış:

 1. Enthusiast dedi ki:

  Eylül 2020. Bu aşılar hiç bir işe yaramayacak dedim.
  Ekim 2021. Uğur Şahin bu aşılar hiç bir işe yaramıyor. Yeni aşı üretmemiz gerekecek dedi.
  Ben meslekten 1 ay men edildim. 4.000 TL ceza yedim.
  Adam milyar dolarlar kazandı.
  Adaletin bu mu dünya? 🙂

  Dr. Bilgehan Bilge

 2. Aziz Hikmet dedi ki:

  Tüccar çift Nobel alamamış!

  Yeni bir teknik bulamadılar ki, ticari bir ürün gelişdirdiler.

Siz de yorumunuzu paylaşın: