KORONAVİRÜS İLACINI MALİYETİNİN 40 KATINA SATMAK İSTİYOR! ELEŞTİRİLERİN HEDEFİ OLDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Amerikan ilaç şirketi Merck, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) için devlet desteğiyle ürettiği ilacı yaklaşık 40 katına satmak istemesi nedeniyle eleştirilere maruz kaldı.

New Jersey merkezli Merck’in federal yardım alarak yaklaşık 18 dolara ürettiği Molnupiravir isimli Kovid-19 ilacını 700 doların üzerinde bir fiyata satmak için ABD hükûmetiyle anlaşma imzalaması tepki çekti.

Londra’daki Harvard Halk Sağlığı Okulu ve King’s College Hastanesince yapılan bir ilaç fiyatlandırması analizi, Molnupiravir’in maliyetinin en fazla 17,74 dolar olabileceğini ortaya koydu.

‘7 MİLYAR DOLAR’ İDDİASI

İlaç şirketinin, antiviral hapın gelecek haftalarda ABD’de acil kullanım izni alarak satışa sunması durumunda yıl sonuna kadar 7 milyar dolar kazanabileceği iddia edildi.

ÖLÜM RİSKİNİ YARIYA DÜŞÜRDÜĞÜ DUYURULMUŞTU

Merck ve ortağı Ridgeback Biotherapeutics şirketi 1 Ekim’de Kovid-19’a karşı geliştirdikleri deney aşamasındaki hapın, virüse yeni yakalanmış kişilerde hastaneye yatma ve ölüm riskini yarıya düşürdüğünü duyurmuştu.

Açıklamada, Kovid-19 semptomları ortaya çıktıktan sonraki 5 gün içinde Molnupiravir kullanan deneklerin, “plasebo” alanlara göre hastaneye yatma ve ölüm oranının yarı yarıya azaldığı bildirilmişti. (AA)

Kaynak: https://www.mynet.com/koronavirus-ilacini-maliyetinin-40-katina-satmak-istiyor-elestirilerin-hedefi-oldu-110106863722

Koronavirüs ilacını maliyetinin 40 katına satmak istiyor! Eleştirilerin hedefi oldu

***

EK 1 (13.10.2021): ARK “Maliyetinin 40 misli fiyata satılıyor. Maksat insan sağlığı mı tatlı kazanç mu? Kasap mal derdinde…

ERIC TOPOL “The “M-pack” of Molnupiravir is 40 pills (2 pills, 4 times a day, for 5 days) And it costs ($712) 40 times more than it costs to make it ($17.74) theintercept.com/2021/10/05/cov scholar.harvard.edu/files/melissab

Kaynak: https://twitter.com/drahmetrasim/status/1448024385646907394?s=20

***

EK  2 (1.12.2021):  FDA’ya tavsiyede bulunan bağımsız sağlık uzmanlarından oluşan kurul, 13’e 10 oyla Merck’in Molnupiravir ilacının Kovid-19’un tedavisine faydalarının risklerinden fazla olduğuna karar verdi. Oylama sonucunda ilaç, özellikle yaşlılar ve astım ya da obezite gibi sağlık problemleri olan, hafif ve orta şiddette Kovid-19 hastalarına tavsiye edildi.

Öte yandan uzmanlar, ilacın doğum problemlerine yol açma riski nedeniyle hamileler tarafından kullanılmaması gerektiğinin önemle altını çizdi ve FDA’ya, ilacın kadınlara hamilelik testinden sonra reçete edilmesi çağrısında bulundu. Uzmanların büyük bölümü, ilacın, klinik deneylerin kapsamadığı aşılı kişiler üzerinde kullanılmaması gerektiğini belirtti.

Havaların soğumasıyla vaka sayılarında artış görülen ve Kovid-19’un Omicron varyantının da çıkmasının beklendiği ülkede, Molnupiravir’in virüse karşı mücadelede faydalı olabileceği ifade edildi. Merck ise yeni varyant üzerinde test edilmemiş olan Molnupiravir’in diğer varyantlar üzerindeki etkisinden yola çıkarak, Omicron üzerinde de etkili olduğunun tahmin edildiğini bildirdi.

Şirket, geçen hafta klinik denemelerin nihai sonuçlarına göre ilacın, yetişkinlerde hastaneye yatma ve ölüm riskini, ilk açıklamalardaki gibi yüzde 50 değil yüzde 30 düşürdüğünü açıklamıştı. ABD’li ilaç firması Pfizer de Kovid-19’a karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilacın, orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için FDA’ya başvurmuştu.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/koronavirus/abdde-merckin-kovid-19-hapina-onay-verilmesi-tavsiye-edildi/2435280

***

EK 3 (1.12.2021): FAHRETTİN KOCA “Molnupiraviri ücretsiz olarak vereceğiz.”

Kaynak: https://ahmetrasimkucukusta.com/2021/11/24/etibba-diyor-ki/molnupiravir-i-ucretsiz-olarak-verecegiz/

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: