KOVİD VAKALARINDAKİ ARTIŞLAR AŞILANMA SEVİYELERİ İLE ALÂKALI DEĞİLDİR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Bu araştırmada 68 ülkede ve ABD’deki 2947 şehirde tam olarak aşılanmış nüfusun yüzdesi ile yeni Kovid-19 vakaları arasındaki ilişki incelendi.

Nüfusunun yüzde 60’ından fazlasının tam olarak aşılandığı İsrail, son 7 gün içinde 1 milyon kişi başına en yüksek COVID-19 vakasına sahip ülke idi.

Tam olarak aşılanmış nüfus yüzdesi ile yeni COVID-19 vakaları arasında anlamlı bir ilişkinin olmaması, örneğin İzlanda ve Portekiz’in karşılaştırılmasıyla da görülüyor.

Her iki ülke de nüfuslarının yüzde 75’inden fazlasını tam olarak aşılamış durumda ve Vietnam ve Güney Afrika gibi nüfuslarının yaklaşık yüzde 10’unun tam olarak aşılandığı ülkelere kıyasla 1 milyon kişi başına daha fazla Kovid-19 vakası vardır.

ABD eyaletlerinde de, son 7 gün içinde 100.000 kişi başına düşen medyan yeni Kovid-19 vakası, tam olarak aşılanmış nüfus yüzdesi kategorilerinde büyük ölçüde benzerdir.

Bilhassa tam olarak aşılanmış nüfus yüzdesi kategorilerinde yeni Kovid-19 vakalarında önemli şehir farklılıkları vardır.

Ayrıca, tam olarak aşılanmış nüfus yüzdelerinin artmasıyla azalan Kovid-19 vakalarına dair önemli bir işaret yok gibi görünüyor.

Aşıların etkinliği azalıyor

İsrail Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan bir raporda, 2 doz BNT162b2 (Pfizer-BioNTech) aşısının Kovid-19 enfeksiyonunu önlemeye karşı etkinliğinin %39 olduğu bildirilmiştir.

Pfizer-BioNTech aşısından elde edilen bağışıklığın, Kovid-19 virüsünden iyileşme yoluyla elde edilen bağışıklık kadar güçlü olmayabileceği de ortaya çıkmaktadır.

Bağışıklamadan 6 ay sonra mRNA aşılarının sağladığı bağışıklıkta önemli bir düşüş de bildirilmiştir.

Aşılar, ağır hastaneye yatış ve ölüme karşı koruma sağlasa da, CDC, tam olarak aşılanmışlarda Ocak-Mayıs 2021 arasında hastaneye yatışlarda %0.01’den %9’a ve ölüm oranlarında %0’dan %15,1’e artış bildirmiştir.

Gelelim neticeye

Kovid-19’u ve bunun olumsuz sonuçlarını hafifletmek için birincil strateji olarak aşılamaya olan tek güven, özellikle Delta varyantı ve gelecekteki varyantların ortaya çıkma ihtimali göz önünde bulundurularak yeniden değerlendirilmelidir.

Toplumları aşı olmaya teşvik etmek için çaba gösterilmesi gerekse bile, bu, tevazu ve saygıyla yapılmalıdır.

Toplumların damgalanması faydadan çok zarar verir.

Daha da önemlisi, 1918 grip virüsünün çeşitli mevsimsel değişiklikleri ile 100 yıl sonra yaşamaya devam ettiğimiz gibi, Kovid-19 ile yaşamayı öğrenme dengesini sağlamak için diğer farmakolojik olmayan önleme çabalarına (güvenli mesafeyi koruma veya el yıkama, daha sık ve daha ucuz test yöntemlerini teşvik etme) önem verilmesi gerekiyor.

Kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC8481107/

COVID-19 Vaccines Prevented Nearly 140,000 U.S. Deaths | NIH News in Health

Makale adı: Increases in COVID-19 are unrelated to levels of vaccination across 68 countries and 2947 counties in the United States

***

EK 1 (27.10.2021): What this study finds is exactly what vaccine developer Geert Vanden Bossche (Belgium) has been predicting.  The predominance of antibody-resistant SARS-CoV-2 variants in vaccine breakthrough cases from the San Francisco Bay Area, California. [DATA LINK HERE]

The California study finds that vaccinated individuals are more susceptible to COVID variant infections than unvaccinated.  Geer Vanden Bossche has been warning that vaccine antibodies would suppress natural antibody responses.  The vaccine antibodies take control of the immune system and defend only against a targeted virus.

Among vaccinated individuals, a COVID variant virus is not recognized by the specialized antibodies provided by the vaccine, and the natural antibodies have been programmed to stand down.

(MedRxiv) Associations between vaccine breakthrough cases and infection by SARS coronavirus 2 (SARS-CoV-2) variants have remained largely unexplored. Here we analyzed SARS-CoV-2 whole-genome sequences and viral loads from 1,373 persons with COVID-19 from the San Francisco Bay Area from February 1 to June 30, 2021, of which 125 (9.1%) were vaccine breakthrough infections. Fully vaccinated were more likely than unvaccinated persons to be infected by variants carrying mutations associated with decreased antibody neutralization.

[…] These findings suggest that vaccine breakthrough cases are preferentially caused by circulating antibody-resistant SARS-CoV-2 variants, and that symptomatic breakthrough infections may potentially transmit COVID-19 as efficiently as unvaccinated infections. (read more)

Be careful around vaccinated people, because they can carry a more resistant form of COVID-19.  Additionally, the highly specialized antibodies in the vaccine create a need for a booster for each antibody resistant variant.  Israel is already on booster #2.

Dr. Vanden Bossche has been using Israeli data and showing how the widespread vaccination rates were creating pressure on the virus to mutate into variants with higher levels of contagion. The unvaccinated group has been keeping the pressure down by defeating the virus and carrying natural immunity. However, as the unvaccinated population is increasingly made smaller, the pressure on the virus to mutate increases. Subsequently, these mutations stay at higher or more effective levels of infection.

Israel is already on its second round of booster shots.

The long term impacts of antibody dependency are unknown.  Some doctors and scientists are already worried that normal cancer fighting antibodies will become dormant and we could see an explosion of unusual cancer clusters due to antibody suppression caused by the COVID vaccines. [Diminished natural killer cells]

Remember, no one knows exactly what this targeted vaccine will do to the overall human immune system as it responds to other viruses or infections.  The vaccinated population are the human trial subjects, and the unvaccinated population are the control group.

In the U.K. data study there were:

157,400 Delta variant cases amid the fully vaccinated (26.52% of total cases), and 257,357 Delta variant cases amid the unvaccinated (43.36% of total cases).  However, when it came to severe outcomes 63.5% of deaths were from the fully vaccinated group.

Kaynak: https://theconservativetreehouse.com/blog/2021/10/03/there-it-is-study-finds-predominance-of-antibody-resistant-sars-cov-2-variants-in-vaccine-breakthrough-cases-in-san-francisco-bay-area/

***

EK 2 (27.10.2021): Predominance of antibody-resistant SARS-CoV-2 variants in vaccine breakthrough cases from the San Francisco Bay Area, California.

These findings suggest that vaccine breakthrough cases are preferentially caused by circulating antibody-resistant SARS-CoV-2 variants, and that symptomatic breakthrough infections may potentially transmit COVID-19 as efficiently as unvaccinated infections, regardless of the infecting lineage.

Kaynak: https://www.medrxiv.org/content/10.1101/2021.08.19.21262139v1

***

EK 3 (27.10.2021): Almanya’da Kovid-19 vaka sayısı nisandan bu yana en yüksek seviyeye ulaştı. Robert Koch Enstitüsünden (RKI) yapılan açıklamaya göre, son 24 saatte 23 bin 212 yeni vakanın tespit edilmesiyle toplam sayının 4 milyon 506 bin 405’e yükseldiği belirtildi. Son 24 saatte 114 kişinin virüs nedeniyle yaşamını yitirmesiyle toplam can kaybı 95 bin 359’a çıktı.

RKI, havaların soğumaya başlamasıyla kapalı mekanlarda daha fazla zaman geçirilmesi ve hala çok sayıda kişinin aşılanmamış olması nedeniyle vaka sayısının gelecek haftalarda daha da artabileceği uyarısında bulundu. Haftalık 100 bin kişide görülen yeni vaka sayısı 118 olarak belirlendi. İki doz Kovid-19 aşısı olanların sayısı 55 milyon 200 bine yükseldi. Buna göre, ülkede tam aşılananların oranı yüzde 66,4’e çıktı.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-kovid-19-vaka-sayisi-nisandan-bu-yana-en-yuksek-seviyeye-ulasti/2404363

***

EK 4 (28.10.2021): Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarının Avrupa genelinde son bir haftada bir önceki haftaya göre yüzde 7 arttığını duyurdu. Kaynak: DSÖ, Avrupa’da son bir haftada Kovid-19 vakalarının yüzde 7 arttığını açıkladı | Independent Türkçe (indyturk.com)

***

EK 5 (28.10.2021): KORCAN AYATA “Bir varmış, bir yokmuş. İngiltere’de vakalar bizden fazlaymış ama can kayıpları bizden daha azmış çünkü aşılılar %10 daha fazlaymış. At gözlüğüyle bakınca böyle görenlere şaşırmıyorum.” 

Gel gör ki İngiltere’de, nüfusuna oranla bizim 2,5 katımız hayat sönmüş. Risk grubunu daha en başta kaybetmişler. Biz korumuşuz. Zamanında büyük bölümünü de aşıladık. Aşı oranımız hiç az değil. Ama aşıların bile korumakta zorlandığı risk grubunda kayıpların olması normal.”

Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1453489793183195140?s=20

***

EK 6 (3.11.2021): Yunanistan’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vaka sayısının salgının başından bu yana en yüksek seviyeye ulaştığı bildirildi. 

Ulusal Kamu Sağlığı Kurumundan (EODY) yapılan açıklamaya göre, son 24 saatteki vaka sayısı 6 bin 700 oldu. Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 59 kişi hayatını kaybetti, salgının başından bu yana hayatını kaybedenlerin sayısı ise 16 bin 50’ye ulaştı. Sağlık Bakanı Thanos Plevris, hızlı vaka artışı ile mücadele kapsamında yeni tedbirler alındığını açıkladı.

“Pandeminin bu aşamasında temel silahımız aşıdır.” diye konuşan Plevris, yoğun bakım ünitelerindeki Kovid-19 hastalarının yüzde 85’ten fazlasının aşı olmayan kişiler olduğuna dikkati çekti ve özellikle aşısız kişiler için sıkı denetim getiren yeni tedbirleri açıkladı.

6 Kasım’dan itibaren geçerli olacak yeni tedbirler çerçevesinde Kovid-19 aşısı olmayan tüm çalışanlar, ücretlerini kendileri ödeyerek haftada iki kez Kovid-19 testi yaptırmak zorunda olacak. Aşısız vatandaşların, kamu kuruluşları, bankalar, kuaförler, eğlence merkezleri, alışveriş merkezleri ve perakende mağazalara girebilmesi için de test zorunluluğu olacak. Aşısızlar ibadet yerleri, gıda satan dükkanlar ve eczanelere ise test zorunluluğu olmaksızın girebilecek. 11 milyona yakın nüfusu olan Yunanistan’da aşılama sürecini tamamlayan vatandaşların sayısı yaklaşık 6 milyon 400 bin olarak kaydedildi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/yunanistanda-gunluk-kovid-19-vaka-sayisi-en-yuksek-seviyeye-ulasti/2410151

***

EK 7 (3.11.2021): AMERİKANIN SESİ: 

Almanya’da artan Corona virüsü enfeksiyonu vakaları ve hastanelerin yoğun bakım servislerinin dolması, salgında dördüncü dalga endişesini arttırıyor. Geride kalan günlerde 24 saat içinde yeni vaka sayıları 28 bine yaklaştı. Haftalık 100 bin kişideki vaka sayısı insidans değeri de 150 sınırına gelerek geçtiğimiz yılın aynı dönemiyle eş değere ulaştı.

Yoğun bakımda yatan hasta sayısının daha şimdiden geçen yılın Aralık ayı sayılarına ulaşması sonrasında hastanelerden, “kapasitemizin sınırlarına dayandık” uyarıları gelmeye başladı. Salgın sürecinde son 1,5 yılda sağlık sektöründe, özellikle de yoğun servislerde çalışan her dört kişiden birinin yorgunluk ve aşırı zorlanma nedeniyle işinden ayrılması, sorunun daha da büyümesine neden olan bir gelişme.

Aşılamada istenilen rakamlara ulaşılamadı

Sağlık uzmanları ve çok sayıda siyasetçi, aşılama kampanyasında ümit edilen rakamlara ulaşılamamasını ve kamuoyunda salgına karşı ilgisizlik oluşmasını, son duruma neden olarak gösteriyor. Almanya, sene başında hızla ilerleyen aşı kampanyasıyla epey yol aldı, ancak aşılananların sayısı yaz aylarında neredeyse durma noktasına gelince, yüzde 66’lık tam aşılanmış oranıyla Fransa, İspanya ve İtalya gibi pek çok başka Avrupa ülkesinin gerisine düştü. Yapılan araştırmalar, halen aşı yaptırmamış olanların, yapılan kampanyalara rağmen aşılanmaya niyeti olmadığını gösteriyor. 

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/almanya-da-vakalar-artarken-yeni-onlemler-gundemde/6297909.html

***

EK 8 (3.11.2021): MARTIN KULLDORFF: “The pandemic will end, but it will take a generation to repair public health.” Pandemi sona erecek ama halk sağlığının düzelmesi bir nesil alacak. Kaynak: https://twitter.com/MartinKulldorff/status/1455858765908086784?s=20

***

EK 9 (4.11.2021): Aşılamayla birlikte corona virüsü vaka sayılarının düşmesi beklenirken, Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) göre dünya üzerinde Avrupa Covid-19 vakalarının beş haftadır arttığı tek bölge. Avrupa, bu yılın son aylarında salgının ‘merkez üssü’ haline gelirken, dördüncü dalga korkusu yaşayan bazı ülkeler kısıtlamaları devreye soktu.

Tüm dünya yaklaşık 2 yıldır corona virüsü ile mücadele ederken, kış ayları yaklaşırken artan vaka sayıları da dördüncü dalga korkusu yaratıyor. Avrupa, geçen yılın aksine bu yıl salgının merkez üssü haline gelmiş durumda. Avrupa’da bazı ülkeler yeniden kapanmayı gündeme taşıdı bile.

Birleşmiş Milletler Sağlık Ajansı, Avrupa’nın corona virüsü vakaları ve ölüm sayılarıyla dünyada en yüksek orana sahip bölge olduğunu açıklarken, her ülkede vakaların çift haneli oranlarla arttığını vurguladı. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), Avrupa bölgesindeki yeni Covid-19 vakalarında geçen haftaya oranla  yüzde 18’lik bir artış kaydedildiğini belirtti.

1,6 MİLYONDAN FAZLA YENİ VAKA

DSÖ’nün COVID-19 ile ilgili haftalık epidemiyolojik raporunda, Avrupa’da virüse bağlı ölümlerde de yüzde 14’lük bir artış görüldüğü aktarıldı. Bunun, 1,6 milyondan fazla yeni vaka ve 21 binden fazla yeni ölüm anlamına geldiği bildirildi.

Bugüne kadar açıklanan verilere göre, Avrupa’nın doğusunda toplam vaka sayısı 20 milyonu aşarken, Rusya, Ukrayna ve Romanya dünyada en çok can kaybı gerçekleşen 5 ülke arasında yer alıyor. Uzmanlar bu durumu aşılanma oranlarının düşüklüğüne bağlıyor. Ukrayna’da nüfusun ancak beşte birine tek doz aşı uygulanırken, kış aylarıyla birlikte vakaların katlanarak artmasından endişe ediliyor.

Ancak dördüncü dalga korkusu yaşayan tek bölge Doğa Avrupa değil, Avrupa’nın geri kalanında da vaka sayıları ve ölümler endişeleri artırıyor.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2021/saglik/avrupada-corona-vakalari-peak-yapti-dorduncu-dalga-korkusu-6747920/

***

EK 10 (5.11.2021): KORCAN AYATA “Bir varmış, bir yokmuş! Akdenizin öbür ucunda İspanya diye bir ülke varmış. %80 aşı oranına ulaşıp toplumsal bağışıklığa ulaşmış. Tabi sadece aşıyla olmuş… Başka hiçbir etken yokmuş… Aşılama %60 seviyesindeyken gelişen dalganın ve ondan önceki dalgaların hiç katkısı olmamış…”

ResimResimResim

Kaynak: https://twitter.com/korcanayata/status/1456391985686798344?s=20

***

EK 11 (5.11.2021): ÖZCAN YÜCEL “İsrail nüfusu 9 milyon %62 tam aşılı. Filistin nüfus 9.5 milyon %27 tam aşılı. Her iki ülkenin kümülatif Covid ölüm eğrileri gösteriyor ki 2 kat daha fazla aşılı İsrailde ölümler 2 kat daha fazla. Benzer nüfus özelikleri var ve koyun koyuna yaşıyorlar. Yorumu size bırakıyorum.”

Resim

Kaynak: https://twitter.com/drozcanyucel/status/1455738206503243778?s=20

***

EK 12 (8.11.2021): Almanya’da Corona virüsü vaka sayıları her gün yeni rekorlar kırıyor. Geçen Cuma 24 saatte virüs bulaşanların sayısı 37 bin 120 ile rekor seviyeye ulaştıktan sonra, bugün de (Pazartesi) 100 bin nüfus başına bir haftada tespit edilen vaka sayısını gösteren insidans değeri 201,1’e yükseldi. 

Şimdiye kadarki en yüksek insidans rakamı 197,6’yla, geçen yıl Aralık ayında kaydedilmiş, bunun hemen ardından Almanya, tamamen kapanmaya gitmek zorunda kalmıştı. Yapılan açıklamaya göre son 24 saatte 33 ölümle toplam ölüm vakalarının sayısı da 97 bine yaklaştı. Öte yandan yapılan bir araştırmaya göre Almanya’da 2020 yılında kayda geçen ölümlerin yüzde 4’ü, salgına bağlı. Geçtiğimiz yıl toplam 985 bin 572 kişi yaşamını yitirirken, bunların 39 bin 758’i Corona virüsü nedeniyle öldü.

Almanya’da ülke nüfusunun sadece yüzde 67,1’i tam aşılanmış durumda. Uzmanlar önümüzdeki haftalarda havaların daha da soğuması ve Noel öncesinde çok sayıda insanın bir araya geleceği kutlamaların yoğunlaşacak olması nedeniyle, hem vaka hem de ölüm sayılarının yeniden hızla artacağından endişe ediyor.

Siyaset dünyasındaysa salgına karşı daha önce gevşetilen tedbirlerin yeniden sertleştirilmesi konusu gündeme geldi. Sağlık Bakanı Jens Spahn, daha önce iki kez aşı olan 60 yaş ve üzerindeki herkese güçlendirici üçüncü doz aşının yapılması çağrısında bulunurken, aşı olmayanlara yönelik kısıtlamaların daha da sertleştirilmesi planlanıyor.

Corona virüsünün yayılmasının önüne geçilmesi için ülke çapında, 2G olarak tanımlanan kural uygulamaya alınacak. Özellikle yaşlı bakımevlerine, hastanelere, restoran, sinema, tiyatro ve kapalı alanlardaki etkinliklere sadece aşı yaptıranlarla, enfeksiyon kaptıktan sonra iyileşenlerin alınması söz konusu olacak. Gıda ürünlerinin satıldığı perakende dükkanlar ve eczaneler gibi günlük ihtiyaçların bir parçası olan tüm alanlarda, aşısızlar için serbest hareket alanı daralacak. Siyasetçiler, bu yolla aşı oranının artmasını ümit ediyor.

Kaynak: https://www.amerikaninsesi.com/a/almanya-da-salgin-kontrolden-cikiyor/6304185.html

***

EK 13 (9.11.2021): SİMONE GOLD “Italy drastically reduced the country’s official Covid-19 death count by over 97%. This means Covid killed fewer people than…an average seasonal flu. 2020. The Year of the Fraud. Kaynak: https://twitter.com/drsimonegold/status/1457956267826159618?s=20

Resim

Kaynak: https://twitter.com/drsimonegold/status/1457956267826159618?s=20

***

EK 14 (9.11.2021): Almanya Yoğun Bakım ve Acil Durum Derneği (DIVI) Bilimsel Araştırmalar Direktörü Christian Karagiannidis, yoğun bakımda yatan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının gelecek haftalarda iki katına çıkabileceği uyarısında bulundu.

Karagiannidis, basına yaptığı açıklamada, yaklaşık 2 bin 500 hastanın Kovid-19’dan yoğun bakımda yattığını belirterek, bu sayının geçen yılın aynı dönemindeki seviyede olduğunu söyledi. Vakaların artmaya devam etmesi durumunda gelecek haftalarda yoğun bakımda yatan hasta sayısının iki katına çıkacağına işaret eden Karagiannidis, “Haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 300 olursa, Almanya genelinde bölgesel farklılıklarla 4 bin 500 hastanın yoğun bakımda yatmasını bekliyoruz.” diye konuştu. Karagiannidis, söz konusu verilere dayanarak gelecek haftalarda nasıl bir duruma gelinebileceğinin nispeten net bir şekilde tahmin edilebileceğini söyledi.

Kovid-19 tedbirleri sıkılaştırıldı

DIVI’nın verilerine göre, Saksonya, Bavyera ve Thüringen eyaletlerinin bazı bölgelerinde bulunan hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinde çok az yer kaldı veya hiç boş yatak kalmadı, bu sebepten bu eyaletlerde Kovid-19 tedbirleri sıkılaştırıldı. Saksonya’da kapalı mekanlara sadece aşı olanlar veya Kovid-19’u geçirip iyileşenler girebiliyor. Thüringen eyaletinde, okullarda öğrencilere test zorunluluğu getirildi. Bavyera eyaletinde, restoranlara ve kapalı mekanlarda yapılan etkinliklere aşı olanlar, iyileşenler veya PCR testi negatif olanlar girebiliyor. Berlin ve Baden-Württemberg gibi diğer eyaletlerde de benzer kararların alınması bekleniyor. Almanya’da haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısı 201,1’e çıktı. Bu sayı, dün 191,5, 1 Kasım’da ise 154,8 olarak tespit edilmişti.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/almanyada-yogun-bakimdaki-kovid-19-hastalarinin-iki-katina-cikabilecegi-uyarisi/2415244

***

EK 15 (9.11.2021): Almanya’nın koronavirüs enfeksiyon oranı, pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyesine yükseldi. ms.spr.ly/6012kpapy

***

EK 16 (9.11.2021): HALUK VAHABOĞLU “Almanya ve İsveç’te durum böyle idi. Bakalım göreceğiz aşı mı yaman doğal bağışıklık mı demiş idim! An itibari ile Almanya krizde İsveç rahat

Resim

Kaynak: https://twitter.com/HalukVAHABOLU/status/1457982240646909957?s=20

***

EK 17 (12.11.2021): ÖZCAN YÜCEL “432 milyon doz aşı yapılmış ABD’de aşı işe yarıyor mu yaramıyor mu basit bir fotoğraf. Sol sütun aşı öncesi dönem. Sağ sütun aşı sonrası dönem. Renkler koyulastikca vaka artıyor. Akademisyen arkadaşlar, “Solunum yolu virüslerinin aşısı olmaz” dersi için iyi bir slayt olabilir.”

Resim

Kaynak: https://twitter.com/drozcanyucel/status/1458259827042439173?s=20

***

EK 18 (12.11.2021): ÖZCAN YÜCEL “Dr. Dennis Walker @drdenwalker·Australia, Israel Report 95-99% Hospitalized Fully Vaccinated – NewsRescue.com

K: https://newsrescue.com/australia-israel-report-95-99-hospitalized-fully-vaccinated/

Kaynak: https://twitter.com/drdenwalker/status/1458562488799268872?s=20

***

EK 19 (13.11.2021): ÖZCAN YÜCEL “Erişkin nüfusun %85’i aşılı Hollanda kısmi sokağa çıkma yasağına hazırlanıyor. Çalışmaları doğru düzgün okumadan tüm tıbbi etik kuralları hiçe sayarak herkesi aşıya zorlayan sözde bilimcilere soruyorum? Aşılarınız ne zaman işe yarayacak? theguardian.com/world/2021/nov

Resim

Kaynak: https://twitter.com/drozcanyucel/status/1459358708891332615?s=20

***

EK 20 (16.11.2021): Vatandaşlarının %100′ ü aşılanmış olan Cebelitarık şu anda dünyadaki en yüksek vaka oranlarından birine sahip.

Resim

Kaynak: https://twitter.com/ianmSC/status/1460682752806719489?s=20

***

EK 21 (29.12.2021):

📌Fransa’da son 24 saatte 179 bin 807 vaka ile, salgınının başından bu yana en yüksek günlük vaka sayısı tespit edildi.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr/dunya/fransa-da-179-bin-807-vaka-ile-en-yuksek-gunluk-kovid-19-vaka-sayisi-kaydedildi/2459895

📌Fransa’da nüfusun %72.8′ i tam aşılı (Pfizer-BioNTech, Moderna, Oxford-AstraZeneca, Johnson & J aşıları ile). Kaynak: https://ourworldindata.org/coronavirus/country/france

***

Siz de yorumunuzu paylaşın: