KOVİD AŞILARI DÖNEMİNDE 40 YAŞ ALTINDA KALP DAMAR HASTALIKLARINDA YÜZDE 25’ DEN FAZLA ARTIŞ OLDU

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

Dikkat: Yazının sonunda ek var!

***

Nature’ de yayınlanan “Aşının kullanıma sunulması ve üçüncü Kovid dalgası sırasında İsrail’de 40 yaş altı nüfusta artan acil kardiyovasküler olaylar” başlıklı makalenin özeti:

2019-2021 arasında İsrail Ulusal Acil Sağlık Hizmetleri (EMS) veri setinden faydalanılarak yapılan çalışmada, 16-39 yaş arasındaki nüfusta Kovid ve aşılama oranları dâhil potansiyel faktörlerle kalp durması ve akut koroner sendrom için çağrı sayıları arasındaki ilişki incelendi.

Ocak-Mayıs 2021 döneminde, 2019-2020 yıllarına kıyasla her iki çağrı türünde de yüzde 25’in üzerinde bir artış tespit edildi.

Negatif Binom regresyon modelleri kullanılarak yapılan hesaplamalarda, haftalık acil çağrı sayıları, Kovid enfeksiyon oranlarıyla ilişkili olmadığı hâlde, bu yaş grubuna uygulanan 1. ve 2. aşı dozlarının oranları ile önemli ölçüde ilişkili bulundu.

Bulgular, sebep-sonuç münasebetini göstermemekle beraber, aşının sebep olduğu ciddi kardiyo-vasküler yan etkilerle ilgili endişeleri artırıyor ve gençlerde sık görülen beklenmedik kalp durması sebebi olan aşılarla miyokardit arasındaki bilinen illiyet bağını düşündürüyor.

Gelelim neticeye

Ülkemizde milyonlarca doz mRNA aşıları uygulanmasına rağmen bu yaş grubunda tek bir kalp damar hastalığı vakasının bile bildirilmemiş olmasını, bunların vaka-i adiyeden sayılıp kayda geçirmeye değer bulunmamasıyla ilgili olması kuvvetle muhtemeldir.

Pıhtıları, mini mini minnacık sevimli yaratıklar olarak gören etıbbanın hüküm sürdüğü bir ülkede başka bir izaha gerek olmamalıdır.

Makale adı: Increased emergency cardiovascular events among under-40 population in Israel during vaccine rollout and third COVID-19 wave

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41598-022-10928-z

What's Behind the Rise in Heart Attacks Among Young People?: Cardio  Metabolic Institute: Multi-Specialty Group

***

EK 1 (4.5.2022): Almanya’da yapılan bir araştırma, koronavirüs aşılarının yol açtığı ağır yan etkilerin resmi verilerden 40 kat fazla olduğunu ortaya koydu. Araştırmacılar aşı komplikasyonları konusunda harekete geçilmesi çağrısı yaptı. Almanya’nın önde gelen tıp fakültelerinden Berlin Charité’nin, koronavirüs aşılarının yan etkileriyle ilgili yaptığı araştırma, aşı tartışmalarını yeniden alevlendirdi.

Kaynak: https://www.dw.com/tr/almanyada-a%C5%9F%C4%B1n%C4%B1n-yan-etkileri-tart%C4%B1%C5%9F%C4%B1l%C4%B1yor/a-61685295

***

EK 2 (8.5.2022): Paul Ehrlich Enstitüsü, nüfusun yüzde 67.5’ inin aşılandığı Almanya’da 73 kişinin muhtemelen aşıdan dolayı öldüklerini bildirdi. Kaynak: https://www.berliner-zeitung.de/gesundheit-oekologie/paul-ehrlich-institut-73-todesfaelle-wahrscheinlich-durch-corona-impfung-li.194847

***

Yazı için 1 yorum yapılmış:

  1. CANAN KARATAY dedi ki:

    mini mini ölümler de olmadı mı acaba?

Siz de yorumunuzu paylaşın: