ÖĞLEDEN SONRA YAPILAN EGZERSİZ ÖLÜM RİSKİNİ DAHA ÇOK AZALTIYOR

Yazı Fontunu Büyült Yazı Fontunu Küçült Yazı Fontunu Sıfırla
kasa fişi

92 binden fazla kişinin 7 sene süreyle takip edildikleri araştırmada, günün herhangi bir saatinde orta ila şiddetli yoğunluktaki fiziksel aktivite, tüm sebeplere bağlı, kardiyovasküler hastalık ve kanser ölüm risklerini azaltıyor.

Öğleden sonra egzersiz yapan kişilerde, akşam ve sabah egzersiz yapanlara kıyasla hem genel olarak hem de kalp hastalığından ölme riski daha düşüktü.

Aynı şey, egzersiz programlarını düzenli olarak değiştiren “karışık” egzersiz süreleri olan kişiler için de geçerliydi. (Çalışma, öğleden sonra 11:00 – 17:00, akşam 17:00 – gece yarısı ve sabah 5:00 – 11:00 olarak tanımlamıştır.)

Öğleden sonraki antrenmanlardan kaynaklanan kalp hastalığı ölüm riskinin azalması özellikle erkekler, yaşlılar, daha az aktif bireyler ve önceden kalp hastalığı olan kişiler arasında belirgindi.

Ancak daha da önemlisi, çalışmada herhangi bir egzersiz hiç egzersiz yapmamaktan daha iyiydi. Günün herhangi bir saatinde orta ila yoğun fiziksel aktivite, kalp hastalığı ve kanserden ölme riskinin daha düşük olmasıyla bağlantılıydı ve kanserden ölme riskinin düşük olması, tüm egzersiz zamanlarında tutarlı kaldı.

Egzersizin ideal zamanı hedefinize bağlı olabilir, çünkü geçen yıl yapılan küçük bir araştırma, sabah egzersizinin kadınların göbek yağını ve kan basıncını azaltmasına yardımcı olurken, öğleden sonra yapılan ağırlık kaldırmanın kas gücünü artırdığını ve ruh halini iyileştirdiğini ortaya koydu.

Kaynak: https://www.nature.com/articles/s41467-023-36546-5

Makale: Associations of timing of physical activity with all-cause and cause-specific mortality in a prospective cohort study

Medya haberleri:

https://www.insider.com/afternoon-exercise-lower-risk-of-early-death-new-study-2023-2

https://nypost.com/2023/02/23/study-reveals-the-optimal-time-to-work-out-to-live-longer/

Siz de yorumunuzu paylaşın: